Güzellik ve beslenme ilişkisi

Sağlık
24/10/2018
Besinler güzelleştirir. Sağlıklı beslenen, ruhunun ve bedeninin gıdasını eksiksiz karşılayan bir kişinin güzelliği daha yüz metreden anlaşılır.

Güzellik, bakan göze göre değişiyor; kimi beden güzelliğini kimi ruh güzelliğini tarif ediyor sorulduğunda. Güzellik insanın doğasında var, insanlar bu doğayı dış etkenlere maruz bırakarak yok ediyor.

Unutulmaması gereken önemli noktaları göz önüne alarak buradaki bilgilerden maksimum yarar sağlayabilirsiniz. Beslenme bilimi ucu bucağı olmayan dipsiz bir kuyu gibidir, insanoğlu halen bedenin şifrelerini çözmeye uğraşıyor, her gün binlerce araştırma yapılıyor ve sonuçlanıyor. Gazetelerde dış haberler servisleri sıkça bu araştırmaları manşet yapıyor.

Bir gün sarımsağın mucizeleri, ertesi gün lahana, başka bir gün de elma göklere çıkarılıyor. Evren bizlere kırk binden fazla besin sunuyor. Bu besinlerin her birinin farklı renkte, kokuda, lezzette ve yapıda olduklarını biliyoruz. Doğa bize hepsinden yeterince tüketmemiz gerektiğini emrediyor, oysa bizler duyduğumuz her şeye inanarak mucize gibi sunulan besinlerin tiryakisi oluyoruz.

Güzellik çok görece bir kavram olmasına karşılık, bir çok insan daha da güzel olmak adına sürekli yenilik arıyor, zamanını ve parasını harcıyor. Özellikle de kadının iç dünyası bu konunun sektör haline gelmesine çok büyük katkıda bulunuyor.

BEN GÜZEL MİYİM?

Danışanlarımdan en sık duyduğum soru "Ben güzel miyim?" oluyor. Çoğu kez bu soruyu beden diliyle sorduklarını da eklemeliyim. Onlara bu soruyu sorduran dürtünün temelde güven eksikliği ve değersizlik duygularına yenilmeleri olduğunu gördüm. Pek çoğu da bilinçsizlikle beraber her söyleneni uygulama eğilimindeydi. Tüm danışanlarıma "Her kadın güzeldir, siz de güzelsiniz" yanıtını veriyorum. Size çok ilginç gelebilir ama bana göre çirkin insan yoktur, güzelliğinin farkında olmayan ya da ortaya çıkarmayan insan vardır.

BESİNLER GÜZELLEŞTİRİR Mİ?

Elbette güzelleştirir. Sağlıklı beslenen, ruhunun ve bedeninin gıdasını eksiksiz karşılayan bir kişinin güzelliği daha yüz metreden anlaşılır. Etrafına yaydığı pozitif enerji, cildinin tazeliği ve diriliği, çabuk hastalanmayan fit bedeni, girdiği her ortamda bıraktığı güçlü ve güvenli imajı kim inkar edebilir?

Besinleri güzelleşmek için kullanmak istiyorsanız;

1- Sebze ve meyveleri daha bilinçli ve çeşitli tüketin: Bir günde 5 değişik renkte sebze ya da meyve tüketin. Sebzeleri kendi suyunda pişirme yöntemi uygulayın, yağda kavurmayın ve pişirdiğiniz yemeği aynı gün içinde tüketin.

2- Düzenli olarak süt ve yoğurt tüketin.

3- Balığı haftada en az 2-3 kez fırında ya da ızgara yemeye çalışın.

4- Kendinizi aç bırakmayın; az ve sık beslenerek metabolizmanızı canlı tutun.

5- Hayvansal yağlardan, çok yağlı yiyeceklerden, krema, cips, mayonez gibi ürünlerden uzak durun.

6- Şeker yerine kuru meyveleri tercih edin.

7- Her gün düzenli egzersiz yapın.

8- Tahılları yemekten çekinmeyin; her öğün mümkün olduğu kadar az refine edilmiş tahılları ve bunlardan yapılmış ekmekleri tüketin.

9- Su içmeyi ihmal etmeyin.

Kısaca dengeli beslenin, sağlıklı besinleri tercih edin, vücudunuzun ihtiyaçlarını ihtiyacınız kadar tüketin. En önemlisi güzelliğinizin içten geldiğini, besinlerle bunu ortaya çıkardığınızı hiç ama hiç unutmayın.

Diyetisyen Ayşen Arıcan, hem genel beslenme hem Ramazan ayına özel önerilerini KadınlarBilir takipçileriyle paylaşıyor.