Sağlıklı beslenmek için takviyeye ihtiyacınız var mı?

Sağlık
4/12/2018
Sağlıklı beslenmeye destek veren hapların kullanımı oldukça yaygın. Bu takviyeler bazı durumlarda diyetleri vazgeçilmezi sanılıyor.

Oysa unutmamanız gereken bir nokta var ki, tüm bu hapların kaynağı da yediğimiz besinler. Tabletler halinde aldığımız her türlü madde aslında doğal şekli ile gıdalarda zaten var. O nedenle doğal yollarla çeşitli sıkıntılara çare arayanlar için kısa bir liste yaptık. İşte size doğal beslenme ile bazı problemlerden kurtulmanız için reçeteler:
 
Soğuk algınlığına karşı C vitamini açısından zengin besinler (biber, kivi, turunçgiller, maydanoz, lahana); çinko (sert peynirler, karaciğer, konserve balık, tam tahıl ekmeği); B12 vitamini (tavuk, hindi) ve A vitamini (havuç, brokoli, domates, biber); doymamış yağ asitleri (balık) ve bazı bitkiler. Bunlarla beslenerek grip sezonunu hasarsız atlatabilirsiniz!

Depresyon ve moral bozukluğundan kurtulmak için özel ilaçlara ihtiyacınız yok. Doğada sizin için pek çok çözüm var. Örneğin çikolata! İçindeki magnezyum, potasyum ve demir enerji verir ve serotonin-endorfin salgılanmasını arttırır. Ana öğün olarak ise tam tahıllı ürünler, tohumlar, fıstık, yumurta, ıspanak, maydanoz, esmer pirinç, turunçgiller, muz, kivi ve avokado yiyebilirsiniz. Tüm bu gıdalar içerdikleri amino asidi mutluluk hormonuna çevirebilen “mutlu gıdalar”dır.

Selülit pek çok kadının sorunu. Yağ hücreleri arasına sıkışan toksinlerin cilde verdikleri portakal kabuğu görüntüsü kadınlar için sıkıntı kaynağı olabiliyor. Selüliti yaratan etkenlerin başında vücudun metabolizması geliyor. Yani iyi bir diyet ile selülitten kurtulmak mümkün. Bu diyetin ilk şartı fast food'dan sakınmak ve düzenli yemek yemek. Hafif ve C vitamini açısından zengin taze sebze ve meyveler (elma, greyfurt, üzüm, çilek), bol lifli kurutulmuş meyveler, tam tahıl ekmeği, balık ve süt ürünleri diyetinizde olması gerekenler. Her gün bir bardak portakal suyu içmek, tuz, alkol ve kahveyi hayatınızdan çıkartmak da harika bir cilt için gerekli.