Farklı yiyecekleri çocuğunuza sevdirmek

Sağlık
21/03/2019
Çocuklarınız belki yemek seçiyor olabilir! Endişelenmeyin. Onlara yeni şeyleri sevdirmek için birçok yol var. Ona yeni besinler denetmenin bazı ipuçlarını sizin için hazırladık!

  1. Yiyecekleri ulaşılabilir yerlerde tutun: Çocuklar anne ve babalarının yediklerini görünce imrenirler ve kendileri de denemek isterler. "Ben de onun yediğinden istiyorum!" mantığıyla hareket ederler. Kendiniz için de çok çeşitli bir beslenme listesi hazırlarsanız, çocuğunuz da bundan olumlu etkilenecektir.
  2. Yeni yiyecekler seçmelerin izin verin: Küçük çocuklarınız ve bebeklerinizin tabağınızdan istedikleri şeyi seçmelerine izin verin. Yürüyen çocuklarınızla alışverişi birlikte yapın ve yine onların da seçmesini sağlayın. Manavda istedikleri sebze ya da meyveyi bulsunlar!
  3. Yeni yiyecekleri tekrar tekrar hatırlatın: İlk seferde ayşekadın fasulyeyi beğenmedi diye tekrar teklif etmekten vazgeçmeyin. Araştırmalar bir çocuğun herhangi bir yiyeceği beğenmesinin onun üzerinde kere denemesi sonucu olabileceğini gösteriyor.
  4. Yemeklerin başında önce yeni yiyecekleri yedirmeye çalışın: Çocuğunuz açken pırasaya daha olumlu yaklaşabilir!
  5. Benzer tatları tarif edin: Eğer çocuğunuzu yeni bir yiyecekle tanıştıracaksanız "Kivi, çilek ve üzüm karışımı gibi bir şey. En sevdiklerin!" gibi tanımlamalar yaparak onu alıştırın ve heyecanlandırın.