Dişlerinizin en sevdiği ve sevmediği yiyecekler

Sağlık
24/10/2018
Mükemmel bir gülümsemenin ve diş hekimine daha az gitmenin sırrı dişlerinizin sevdiği gibi beslenmekten geçiyor. İşte size dişlerin kahramanı ve düşmanı yiyeceklerle ilgili bir liste…

Gün içinde tükettikleriniz, dişlerinizi güçlendirebilir ya da zayıflatabilir. Beyaz, güçlü ve sağlıklı dişler için neler tüketmeniz gerektiğine göz atın.

Kahramanlar

Brokoli, karnabahar, lahana gibi gıdalar diş yüzeyini temizleyerek daha fazla tükürük salgılamanızı ve diş asidinin nötralize olmasını sağlar. Kalsiyum ve fosfat içerdiklerinden, asitlerin yok ettiği mineralleri geri kazandırır. Çıtır çıtır, sulu havuç, salatalık, kereviz sapı ve biber dilimleri de yüksek su içerdiğinden ağızdaki şekeri temizler.

1. Süt ürünleri: Süt ürünlerinden peynir kalsiyum deposudur ve dişteki minerallerin geri kazanılmasına yardım eder. Süt ve yoğurt çok az asit içerir ve yine kalsiyum ve fosfat deposu olduklarından diş yüzeyindeki pürüzsüzlüğü arttırırlar. Süt ayrıca D vitamini deposudur ve kalsiyumun daha iyi işlenmesini sağlar.

2. C vitamini: C vitamini açısından zengin yiyecekler diş etlerini korur ve kanamayı engeller. Vitamin C ayrıca diş ve kemiklerin onarılmasına destek olur. Portakal, greyfurt, çilek, kivi ve tatlı patates vücuttaki C vitamini seviyesini arttıracaktır. Meyve ve sebzeleri bütün olarak yemeniz daha fazla vitamin ve mineral almanızı sağlar. Yeşil çay dişlerinizdeki bakteri ve plakla savaşmada yardımcıdır. İçeriğindeki polifenoller bakterileri öldürür ya da oluşmasını önler.

3. Et, balık ve tofu: Et, balık ve tofu fosfor içeriğinden dolayı diş minesini korur. Bunlara bir de A vitamini eklerseniz, diş minesinin onarılmasını da sağlarsınız. Vejetaryenseniz koyu yeşil yapraklıları, baklagilleri ve tam tahılları tercih edebilirsiniz.

4. Kuruyemişler: Hepimiz ofis çekmesinde atıştırmalık olarak kuruyemiş olmasının iyi olduğunu biliyoruz. Antep fıstığı kalsiyum ve D vitamini içerir, badem kalsiyum açısından zengindir. Kaju fıstığı tükürük salgısını arttırırken, ceviz lif, demir, magnezyum ve folik asit açısından zengindir ve diş etlerinin yenilenmesini sağlar.

Oral-B şarjlı diş fırçası kullanarak, sıradan manuel diş fırçalarına göre dişlerinizde bakteri plağıyla daha iyi savaşabilirsiniz.

Düşmanlar

1. Gazlı içecekler: Gazlı içeceklerin dişlerdeki zararını hepimiz biliyoruz. Sadece şekerli olanlar değil, şekersiz olanlar da aynı derecede dişlere düşmandır. Diş yüzeyinin incelmesine sebep olan fosfor ve sitrik asit içerirler. Sporcu içecekleri de asitli ve şekerli olabilir. Vitaminli sular fazladan şeker içerebilir. Aynı şekilde alkol de asitli içeriğinden dolayı diş yüzeyinin erimesini hızlandırır.

2. Sakız ya da şekerlemeler: Dişe yapışan şekerlemeler, sakızlı şekerler, kuru üzüm, sağlıklı granola barları dişlerin arasına giren ve zor temizlenen yapıdadır. Bu da dişlerin devamlı olarak şekere maruz kalması demektir. Eğer tüketiyorsanız ağır çalkalama suyu, diş ipi ve sarjlı diş fırçası kullanarak dişlerinizi iyi temizlediğinizden emin olun.

3. Nişastalı karbonhidratlar: Beyaz ekmek, patates, cipsler, makarna dişler arasında kalan bir diğer ürün grubudur. Nişasta hızlıca şekere dönüşerek temizlenene kadar dişinize savaş açacak bakterileri besler.

4. Narenciyeler Portakal, greyfurt, limon gibi narenciyeler yüksek oranda asit içerir ve bir öğünün parçası olarak tüketilmelidir. Tükettikten hemen sonra ağız su ile çalkalanmalıdır.

5. Turşu: Sebzeleri sirkeyle karıştırmak dişlerinizi çok mutsuz eder çünkü asitli sirke ve şekeri birleştirmiş olursunuz. Bu diş minenizin erimesine sebep olur. Eğer turşu seviyorsanız, muhakkak yemekle tüketin ve yedikten sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın.

6. Kahve ve şarap: Lekelere merhaba! Kahvedeki tanin hem diş minesinin erimesine sebep olur hem de renklenmesine. Benzer şekilde şarap da dişleri renklendirir. Şaraptaki asit diş yüzeyini hedef alır ve bir sonraki sefer daha fazla lekelenmesine sebep olur.

7. Çiğneme tableti vitaminler: Çiğneme tableti şeklindeki vitaminler konsantre asit ve şeker içerir. İhtiyacınız olan tüm vitaminleri renkli bir diyet programıyla almanız en doğrusu.