Çocuklara Sebze Yemeyi Sevdirmenin Yolları

Sağlık
24/12/2019
Yaşamın talihsiz bir tarafıdır: Çocuklar sebze sevmezler! Fakat böyle olması gerekmiyor. Çocukları sebze konusunda heyecanlandırmak için 7 öneri hazırladık.

Onların kısa sürede zevkle sebze yemelerini sağlayacak bu önerilere kulak verin! 

Siz de mi çocuklarına sebze yediremeyen annelerden misiniz? Bu ipuçlarını deneyin!

Çok büyütmeyin

Ebeveynlerin genellikle yaptığı hata çocuklarının sebze yeme olayını büyütmektir. Çocuğunuza tabakta tek bir brokoli kalmayana kadar sofradan kalkamayacağını söylemek büyük bir hata. Bunu söylemek sebzelerden daha da uzak durmasına sebep olabilir. Denemeye teşvik etmek önemli!

Küçük yaşta alıştırın

Bebeğinizi sebze yiyebileceği yaşa geldiği andan itibaren alıştırırsanız, çocukluk çağında da zorlanmaz. Çocuklar sebzeleri sevmeyi erken yaşta öğrenir. Eğer öğrenmezlerse kafaları karışık bir şekilde onlara bakarlar.  Sebze yemeklerini sıkça yapmaya özen göstermek çocukların sebzeye alışması için şarttır!

Biraz numara yapabilirsiniz

Eğer çocuğunuz muzlu içecekleri seviyorsa içine biraz da karalahana ekleyin. Ispanak da meyve sularının içinde hiç anlaşılmayan bir sebze.

İpucu: Elma suyuna havuç karıştırın.

Akşam yemeklerini planlayın

Ebeveyn olarak göreviniz çocuklarınıza yemek yapmak için hazırlıklı olmaktır. Sadece çocuğunuz daha çok seviyor diye akşam yemeği fikrini değiştirmeyin. Ayrıca dışarıdan sebze dünyasının yeniliklerini içerek siparişler vermek de daha kolay alışmasını sağlayabilir.

Bandırmayı deneyin

Birçok çocuğun havuçtan nefret ettiği söylenir. Fakat iştah açıcı bir şeye bandırdığınız zaman nefis bir atıştırmalığa dönüşür. Humus, salata sosu ya da ıspanak püresi gibi soslara banabilirsiniz.

Çocukları mutfağa çağırın

Çocuklar yemek hazırlama sürecine dahil olmaktan hoşlanırlar. Eğer bir yemeğin başından sonuna parçası olurlarsa daha çok yemek isterler. Sadece tabaklara servis bile yapsalar yemeye daha istekli olacaklardır.

Sebzeleri en sevdikleri yemeklere ekleyin

Eğer pizza seviyorlarsa, pizza üstüne yemek istemedikleri sebzeleri yerleştirin. Mantarı pizzada ne kadar sevdiğinizi söylemeniz, onların da yeşil biberi denemelerini sağlayabilir, kim bilir!

Pizza yaparken farklı kaselerde farklı sebzeler hazırlayın ve ne kadar yaratıcı olduklarını izleyin.