Çocuklara sağlıklı atıştırmalık seçmeniz için ipuçları

Sağlık
8/04/2020
Çocuklarınızın yağ ve şeker dolu abur cubur tüketmeleri sizi endişelendiriyor mu? Çocuklarını sağlıklı atıştırmalıklarla beslemek isteyen anneler için faydalanabilecekleri ipuçları hazırladık.

1. İçeriğe dikkat edin

Hazır gıda üreticileri, annelerin ürünlerinin sağlıklı olduğunu düşünmelerini isterler ve paketleri de buna göre tasarlarlar. Bu yüzden hazır ürünlerin paketlerindeki içeriklere göz atın. İçeriğinde şeker olmamasına dikkat edin.

Şekerin birçok adı vardır, özellikle “oz” ile biten şeyler genelde şeker demektir (sakaroz, früktoz, glikoz gibi). İçeriğini anlayabildiğiniz ve az malzemeyle hazırlanmış atıştırmalıklar seçin. Daha az işlenmiş ve daha az koruyucu içeren ürünler çocuklarınızın dişlerinin korumaya yardımcı olur. Ayrıca, plak oluşumunu engellemek için Oral-B şarjlı diş fırçalarını tercih edin.

Tereddüt ediyorsanız, sadece taze meyve verin. Tabii meyveyi de şeker içeriğinden dolayı abartmamak gerekiyor. Meyveleri tuz ya da şeker ilave edilmemiş kuruyemişlerle birlikte verebilirsiniz.

2. Çocuklarınızı da dahil edin

Birkaç farklı malzemeyi önlerine koyun ve kendi atıştırmalıklarını hazırlamalarına izin verin. Elma, kivi, muz gibi meyveleri dilimleyin; sonra bırakın onlar beslenme çantalarına koysunlar. Ayrıca yoğurt, bal ve biraz da kuruyemiş ilave edebilirsiniz. Daha büyük çocuklar için meyveleri şişe dizebilirsiniz. Ayrıca bu şişleri buzluğa koyarak, şekersiz, sağlıklı dondurmalar da yapabilirsiniz.

3. Doğaya dönün

Atıştırmalık zamanını eğlenceye dönüştürmek için, yediklerinin nereden geldiğini sorun ve bilmiyorsa siz anlatın. Ağaçta mı yetişir, yerde mi biter, yoksa bir kök bitkisi mi? Havuç ve salatalık çubukları, haşlanmış yumurta, ev yapımı humusla harika olur. Yiyeceklerin nereden geldiğini öğrenmek için muhteşem bir yol.

4. Kendiniz pişirin

Bir akşamüstünü atıştırmalık hazırlamaya ayırın. Sadece yulaf ve balla bile granola yapabilirsiniz. Karıştırın, fırına atın! İçine de istediğini ekleyin. Kuruyemişler, tarçın, zencefil ya da muskat. Boş mideleri enerjiyle doldurmak için harika bir fikir.

5. Örnek olun

Çocuklarınızın hazırladığı atıştırmalıkları ne kadar sevdiğinizi gösterin. Böylece, böylece onlara örnek olursunuz ve siz olmasanız bile sağlıklı seçenekleri tercih etmeye eğilim gösterirler. Kendinizi kaçamak yapmaktan da alıkoymayın. Bazen meyve şişlerini üzerine eritilmiş çikolata dökebilirsiniz.

Siz çocuklarınız için nasıl atıştırmalıklar tercih ediyorsunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.