Çocuğunuzun sağlıklı yaşama bilinci kazanmasını sağlayın

Sağlık
2/11/2018
Çocuğunuzun herhangi bir meyveyi çikolataya tercih etmesini nasıl sağlarsınız? Size ona nasıl sağlık bilinci aşılayacağınız konusunda ipuçları hazırladık!

Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak çocuğunuzun sağlıklı atıştırmalığa kolay erişmesini ve sağlıklı seçimler yapabilmesini sağlayın!

 1. Çocuklarınızla alışverişe çıktığınızda etiket oyununu oynayın. Gıda ürünlerinin etiketlerini okumaları için zaman tanıyın ve hangi içeriğin sağlıklı hangisinin sağlıksız olduğunu öğretin.
 2. Şeker ihtiyacını meyve smoothie’lerle geçirmeye çalışın. Çikolata yerine muz, ananas ya da mangoyu yoğurtla blenderde karıştırın. Hatta çocuğunuzla birlikte hazırlayın. Küçük çocuklar sizinle birlikte bunu yapmaya bayılacak.
 3. Okul sonrası sağlıklı atıştırmalıkları hazır bulundurun. Cipsleri, çikolataları, hazır atıştırmalıkları bir kenara bırakın. Bunlar yerine çocuğunuz okuldan geldiğinde elinin altında kuru üzüm, badem, ceviz ya da kuru erik gibi atıştırmalıklar olsun. Ayrıca peynir, fıstık ezmesi, elma, havuç ya da salatalık da sağlıklı atıştırmalık olarak çalışma masasında bulundurulabilir. Şekerli atıştırmalıklar çocuğunuzun zihnini yavaşlatır.
 4. Örnek olun. Çocuğunuza sağlıklı beslenmeyi öğretirken siz de sağlıklı beslenin. Her zaman mükemmel olmak zorunda değilsiniz ama çocuklar salata yerine patates kızartmasını tercih ettiğinizi görürlerse onlar da aynısını yaparlar.
 5. Sosyal yardım amacıyla çocuklarınızla birlikte kısa koşulara katılabilirsiniz. Meme kanseri ya da şeker hastalığı araştırmaları için düzenlenen 5 km’lik koşular olabiliyor. Bu hem onların sağlığı için önemli hem de bir topluluğun parçası olduklarını hissetmeleri hoş.
 6. Birçok çocuk hatta genç bahçe işlerinden ve topraktan beslenebilmek fikrinden hoşlanır. Eğer havuç, domates ve fasulye yetiştirirlerse yeme olasılıkları da artar.
 7. Ailece hareket edebileceğiniz etkinlikler düzenleyin. Bisiklete binin, yüzün, yürüyün… Dışarıda saklambaç oynayın. Herkes egzersizden ve birlikte geçirilen bu zamandan hoşlanacak.
 8. Akşam yemeğini asla geçiştirmeyin. Ailece birlikte olduğunuz ve oturarak yemek yediğinizde çocuklarda akşamları atıştırmalık ya da sağlıklı beslenme alışkanlıklarını zor edinirler.
 9. Çocukları yemek hazırlama ve planlama işine davet edin.
 10. Televizyon, bilgisayar ve konsol oyunlarını kısıtlayın. Bu alışkanlıklar hareketsiz yaşam tarzına ve atıştırmalık alışkanlığını tetikleyebilir.
 11. Hazır yemekleri ve tatlıları, çocuklarınıza iyi bir şeymiş gibi sunmayın. İyi davranışı ödüllendirmek istiyorsanız, kitap ya da oyuncak gibi şeyler verin.