Bağışıklık sistemini güçlendiren süper besinler

Sağlık
24/10/2018
Soğuk havalarda içeri kapanmak, soğukta ortaya çıkan bakterilere daha çok maruz kalmak demek... İşi başından aşkın anneler, sağlıklı kalmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerektiğini iyi bilirler. Siz de liste haline getirdiğimiz bu süper besinlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz!

Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinler kolaylıkla manavdan ya da yakınınızdaki bir aktardan alınabilir. Ödülüyse çok büyük! Daha sağlıklı bir beden, parlak bir cilt, daha fazla enerji ve iyi bir ruh hali!

1. Süper baharatlar

Bağışıklık sistemini güçlendiren "süper baharatlar" öğünler gibi sıklıkla tüketilebilir. Himalaya'nın eteklerinde yetişen Moringa ağacının bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülüyor. Aynı şekilde ginseng de dünyaca enerjiyi geri kazandırma, bedeni güçlendirme etkileriyle tanınıyor. Stresli durumlara adapte olmayı kolaylaştıran özelliğe sahip. Ginseng Türkiye'de baharat olarak bulunması zor bir bitki ama yerine zencefili deneyin!

2. Mantar

Mantar yüzyıllardır bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği ile biliniyor. Özellikle Japon mantarları içerdikleri D vitamini ile akyuvarların üretimini ve hareketini destekliyor ve enfeksiyonlarla savaşıyor. Mantardaki D vitamininin özelliği pişirildikten sonra değer kaybetmemesi! Shiitake mantarlar arasında en etkilisi... Kış aylarında mantarın bir iki saat güneşte bırakıldıktan sonra pişirilmesi öneriliyor.

3. Probiyotikler

Sindirim sistemini düzenlerken bağışıklık sistemini de güçlendiren probiyotikler canlı bakterilerden oluşur. Bu bakteriler bağırsaklardaki iyi bakterilerin üremesini tetikler. Günlük diyetinizde mutlaka yer alması gereken bir gıda takviyesi. Mesela en basitinden probiyotik yoğurt tüketebilirsiniz. 

4. Renkli meyveler ve sebzeler

Sebze ve meyvelerde binlerce fitokimyasal madde bulunur. Bunlar bitkilere bulaşabilecek bakterilere, mantarlara ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı savaşırlar. Bu kimyasallar insanları da hastalıktan korur. Parlak renkli sebzeleri çiğ tüketmek en iyisidir. En fazla antioksidan çilekgillerde bulunur. Ayrıca çilek türü meyvelerde bol miktarda C vitamini bulunur.

Bağışıklığı güçlendiren diğer örnekler arasında:

  • Sarı renkli karoten içeren besinler, havuç ve bal kabağı
  • Kırmızı renkli likopen içeren besinler, domates ve guava
  • Antibiyotik özelliği olan besinler, soğan ve sarımsak 

5. Yeşil çay

Düzenli olarak yeşil çay tüketin. Çin'de popüler olan yeşil çay vücuttaki iltihabı önlüyor ve serbest radikallere karşı savaşarak DNA hasarına karşı savaşıyor.

6. Çinko

Bu mineral aynı zamanda bir antioksidan. Genellikle dikkate alınmasa da bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendiriyor.  Enfeksiyonlara karşı savaşırken, başlangıç aşamasında hastalığı engelliyor. Ette yoğun miktarda bulunan çinko, özellikle vejetaryenlerin dışarıdan alması gereken bir mineral. Başka bir yüksek çinko kaynağı da kabak çekirdeği...

7. Detoks etkili besinler

Bazı besin bileşenleri vücudun toksinlerden daha çabuk arınmasını sağlıyor. Tüm koyu yeşil yapraklı bitkilerde bulunan klorofil bunlardan biri. Atıştırmalıklarınız arasına mutlaka yeşillikleri de ekleyin.