Atıştırmak neden önemli?

Sağlık
9/11/2018
Hızlı yaşam tarzımız ve sıkışık programlarımızda, hareket halinde atıştırılması gerektiği sadece annelerin iyi bildiği bir şeydir. Peki sağlıklı atıştırmalık nedir? Durmadan yemek yemek mi? Yoksa öğünler arasında aşırı aç kalmamak mı?

Beslenme bilimi geliştikçe, bu sorunun cevabı da değişti. 1980’lerde standart diyet tavsiyesi günde üç öğün yemekti. Fakat bu değişti. Artık içinde atıştırmalık olmayan bir diyet planı bulmak zor. Diyetisyenlerin atıştırmalıktan kastı, öğünler arasında bir şeyler yemek. Fakat bazı insanlar atıştırmayı abartır, yemek aralarını cipsler, bisküviler, şekerli içeceklerle doldurur. Obezitenin sebeplerinden biri de atıştırma işini abartmaktır. 

Yaşamda birçok konuda olduğu gibi atıştırmalık konusunda da ne yaptığınız değil, nasıl yaptığınız önemlidir. Doğru şekilde atıştıran kişilerin, sağlıklı bir beslenme programını uygulaması çok daha kolay. Sağlıklı yiyeceklerden oluşan düzenli bir atıştırmalık programı, açlığı engeller ve aşırı yeme istediği baskılar. 

Doğru atıştırma alışkanlığı, zihinsel olarak odaklanma ve konsantre olma becerisini de arttırır. Birçok insanın tecrübe ettiği, kan şekerinde aşırı derece düşüşten korur. Ayrıca sebze ve meyve atıştırdığınız zaman, diyetinize lif, mineral ve vitamin eklemiş olursunuz. 

Atıştırmalık deyince aklınıza yağlı market ürünleri gelmemeli. Her yaşta besin değeri yüksek atıştırmalıkları tercih etmelisiniz. Tüm atıştırmalıklar eşit yaratılmamıştır. Fakat, devamlı olarak tuzlu, yağlı ya da tatlı atıştırmalıklara yönelirseniz yanlış yöne doğru gidersiniz. Düşünmeden, duygusal yoksunluk sebebiyle atıştıran insanlar kilo alacaklarını da unutmamalılar.