Aktar Hande Polat’tan boğaz ağrısı için çay tarifiAdaçayı, boğaz ağrısına çok iyi geliyor. Onun üzerine de çocuklarda bile güvenle kullanabileceğimiz gül hatmi çiçeği ilave edin. Kuru zencefili de üzerine koyun. Yarım tatlı kaşığını geçmesin. Kuru naneyi de koyduktan sonra kaynamış su ilave edebilirsiniz. Malzeme ve detayla videomuzda.

Boğaz ağrısı için meyve çayı

Soğuk algınlığına yakalanacağınızı hissettiğiniz anda, bir takım önlemler almaya hemen başlamak gerekiyor. Bunlardan ilki tuzlu su. Tuzlu su ile günde üç defa, ısrarlı bir şekilde gargara yapmaya başlayın. Boğaz ağrısı için normalde tükettiğinizden daha fazla sıvı tüketin. İçeceklerinizin ılık olmasına özen gösterin. Boğaz ağrısı için meyve çaylarına bal ekleyebilirsiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk içeceklerden kaçının. Sirke ile hazırlayacağınız gargara da boğaz ağrısına iyi gelir. Bir bardak suya bir-iki kaşık sirke ilave ederek gargara yapın. 

Boğaz ağrısı için meyve çaylarının başında limon geliyor. Limonu kabuklarıyla 1-2 dakika kaynatarak bal ilave edin. Gün içinde 2-3 defa birer bardak için.

Portakalın kabuklarına karanfil ve tarçın ekleyerek de tüketebilirsiniz. Karanfilin ağrı yatıştırıcı özelliği bulunuyor.

Boğaz ağrısı için çay tarifi

Boğaz ağrısına asıl iyi gelen, meyve değil bitki çayları. Ama narenciye sevenler yukarıdaki tarifleri deneyebilir. Biz burada videomuz dışındaki bazı bitki çayları tariflerine yer vermek istedik. Boğaz ağrısı için çay tarifleri denince akla ilk gelen zencefil ve limon oluyor. 1 kaşık toz zencefil ya da bir tutam taze zencefil ile yapabilirsiniz. Eğer taze zencefil kullanacaksanız, rendenin ince tarafıyla rendeleyin ve bir bardak suda kaynatmaya başlayın. İçine limon suyu ve bal ilave edin.

Son yılların diğer bir yükselen değeri ise zerdeçal. Zerdeçal hem kanser karşıtı özellikleri hem de soğuk algınlığı ve grip gibi dönemsel hastalıklarda bağışıklık güçlendirici olarak biliniyor. Zerdeçal gargarası için bir çay kaşığı zerdeçalı, yarım çay kaşığı tuz ile suda karıştırarak gargara yapın. Ayrıca tüm yemeklerde bir tutam zerdeçal kullanabilirsiniz.

Zerdeçal çayı için, 2 çay kaşığı zerdeçalı 4 bardak suda kaynatın. Karabiberin zerdeçalın içeriğindeki değerli antioksidanları da açığa çıkardığı biliniyor. Eğer tadından rahatsız olmuyorsanız, yarım çay kaşığı da karabiber ekleyin. Daha sonra bal, Hindistan cevizi sütü ya da yağı, diğer bitkisel sütleri, bal ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için kullanabileceğiniz bir diğer bitki çayı ise papatya çayı. Papatya çayı, doğal olarak ağrıyı yatıştırma özelliğine sahiptir ve yüzyıllardır boğaz ağrısını yatıştırmak gibi benzer alanlarda kullanılmaktadır. Genellikle enflamasyon giderici, antioksidan ve kan damarlarını toparlayıcı özellikleri için kullanılır. Bazı araştırmalar, papatya suyunun kaynatılarak buharının solunmasının, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Meyan kökü de yatıştırıcı ve uyuşturucu özelliği ile biliniyor. Ayrıca doğal bir balgam söktürücüdür. Boğaz ağrısı için meyan kökünü hem soğuk hem sıcak olarak tüketebilirsiniz. Sıcak tüketecekseniz 1 bardağa 1 çay kaşığı ölçeğinde dilediğiniz kadar hazırlayabilirsiniz. 10-15 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Soğuk olarak tüketmek için meyan kökünü geceden bir litre suya koyun ve bekletin. Süzdükten sonra tüketin. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinen meyan kökü bitki çayı ayrıca sindirime de iyi gelir.

Sarımsak antibiyotik özellikleri ile nam salmış bir kök bitkisidir. Sarımsak çayı ile hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Bir tencerede 3 su bardağı suyu ve 3 diş sarımsağı 5 dakika kaynatın. Su kaynadığında ocağın en düşük ayarında ve arzu ettiğiniz kadar bal ve taze limon suyu ekletin.  Süzdükten sonra günde 3 defa olmak üzere ılık şekilde için. Kalan çayı dolapta bir gün bekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısına melisa çayı

Melisa çayı tüm ağrılarda yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Melisa çayını, yukarıda saydığımız boğaz ağrısı için bitki çaylarından ayıran en büyük özelliği, muhteşem tadı ve kokusudur. Keyfine düşkün kişiler için ideal bir çaydır. Yatıştırıcı özelliği sadece ağrılar için değil, sinir sistemi için de geçerlidir. İyi bir uyku uyumanızı sağlarken, anksiteye de iyi gelir. Ağrılı hastalıklarda gece içilmesi ağrısı hissetmeden uyumanıza destek olur.

Bitki çaylarının faydaları

Kokuları, aromaları ve iyileştirici özellikleri ile bitki çayları hastalıklarla mücadelede destekleyici etkilere sahiptir. Her birinin ayrı bir özelliği vardır. Size en uygun bitki çayını satın aldıktan sonra, tıpkı siyah çay gibi ışık almayan, kuru bir ortamda saklanması ve 6 ay içinde tüketilmesi önerilir. Çaydan farklı olarak, tein içermediklerinden sindirimi zorlamaz ve kan dolaşımını olumsuz yönde hızlandırmazlar. Tabii her şeyin fazlası zarar, bitki çaylarını da dozunda tüketmek gerekir. Genel faydaları arasında, sindirim sistemini desteklemelerini, bağışıklık sistemini güçlendirmelerini, soğuk algınlığına iyi gelmelerini, vücuttaki sıvı toplanmasını azaltmaları, yaşlanma karşıtı etkilerini, stres ve anksiyeteyi azaltmalarını, tansiyon düşürücü etkilerini ve sıvı alımını keyifli bir şekilde arttırmaları sayesinde cilt sağlığını desteklemelerini sayabiliriz.

Son not: Son zamanlarda ülkemizde de kolayca bulunabilen rooibos çayının birçok faydası var. Özellikle cilt üzerindeki etkileri birçok araştırma ile kanıtlanmış. Sivilcelere iyi geliyor ve egzamayı hafifletiyor. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanma karşıtı etki gösteriyor ve kırışıkların önlenmesine destek oluyor. Kalsiyum ve florür açısından zengin olması ve tein içermemesi ile artrit ve eklem ağrılarını hafifletiyor. Ayrıca bahar aylarında görülen dönemsel alerji, astım ve baş ağrısını giderdiği biliniyor.

 

Bu tarifleri de deneyin:

Ezgi Sertel’in konuğu Kimyager Beril Turhan, kombu çayı hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor

İdil Yazar’dan çay saatlerinin yıldızı: Yaban mersinli muffin tarifi

 

Aktar Hande Polat’tan boğaz ağrısı için çay tarifi