Sağlığınız ve Jinekolog Ziyareti

Sağlık
12/12/2019


Herhangi bir olası hastalığın belirtilerini önlemek ve teşhis etmek için jinekoloğunuzu düzenli olarak ziyaret ettiğinizden emin olun. Jinekoloğunuz size tavsiyede bulunacak ve iyi bir yaşam kalitesini korumanıza yardımcı olacak en iyi kişidir.

Menopozla başa çıkma konusunda jinekoloğumu ne zaman ziyaret etmem gerekir?

Yaşamın bu döneminde, jinekoloğunuzu düzenli olarak ziyaret etmeye devam etmeniz önemlidir. Amaç, herhangi bir belirtiyi tespit etmek ve hastalığı, örneğin menopoz sonrası kanamayı, meme kitlelerini veya vulva lezyonlarını önlemektir. Jinekoloğunuz ayrıca osteoporozu ve kardiyovasküler riskleri önlemek ve cinsel yaşamınızdan en iyi şekilde devam etmesine yardımcı olmak için en iyi hijyen ve diyet alışkanlıkları konusunda da size tavsiyelerde bulunacaktır.

Jinekoloğumdan tedavi desteği istemeli miyim?

Menopoz ile ilgili olarak jinekoloğa giden kadınların sadece yarısı tedavi görmüştür. Bunların büyük bir kısmı tedavilerinden memnun kalmıştır. Menopoz semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır. Öncelikli ve en önemli adım kadının menopoz evresini ve yaşadığı spesifik semptomları belirlemektir. Jinekolog, her kadının ihtiyacına göre bireysel olarak en iyi tedavi yöntemini belirleyecektir.

Ne sıklıkta bir mamografi çektirmeliyim?

Eğer herhangi bir risk faktörü yoksa 50 yaşından 2 yılda bir mamografi çektirmeniz yeterlidir. Eğer herhangi bir risk faktörü varsa hangi sıklıkta mamografi çektireceğinizi doktorunuzla konuşmalısınız. Yaygın kullanımı ve radyoloji teknolojisindeki ve özellikle mamografi tekniğindeki gelişmeler, tümörleri erken teşhis etmeyi, hayatta kalma oranlarını iyileştirmeyi ve ağır olmayan cerrahi tedavi seçenekleri mümkün kılmıştır.

Menopoz sürecindeki kadınlar nasıl hisseder?

Kadınlığın bu olgunlaşma sürecine kadınların çoğu olumlu bir tutumla yaklaşıyor. Menopozdaki kadınların 8’i, “daha önceki kadar genç hissettiğini” düşünürken; !,3’ü tam tersini düşünüyor. Menopoz, özgüven üzerinde anlamlı bir etkiye sahip görünmese de, bir kadının cinsel yaşamını etkiliyor. Kadınlar artık gebe kalma riski olmadan cinsel ilişki yaşayabileceklerini düşünüyor olsalar da, yüksek bir yüzdesi menopoza girmeden öncesine kıyasla daha az cinsel ilişki yaşıyor. Menopoz sürecinde olumlu düşünmek, fiziksel ve zihinsel olarak aktif kalmak önem taşıyor.

 

Avrupa İlaç Kurumu İlkeleri: Menopozla baş edebilmek ve perimenopozal ve menopozal kadınlarda iyi bir yaşam kalitesi elde etmek için 10 ipucu

  • Yaşamın bu zamanında, doğru beslenme çok önemlidir. Fazla kiloyu veya şişmanlığı önleyerek sağlıklı bir kiloda kalmalısınız. Akdeniz diyeti çok iyidir, sadece bu diyette kalsiyum alımını arttırmanız gerekir.
  • Ayrıca kardiyovasküler fayda için fiziksel olarak aktif kalmak önemlidir. Bu aynı zamanda kas kuvvetinizi ve kemik mineral yoğunluğunuzu korumanıza yardımcı olur.
  • Menopozdan sonra doğru seviyelerde kalsiyum alın. D vitamini de, kalsiyum emilimini arttırdığı ve kemikleri güçlendirdiği için gerekli bir vitamindir.
  • Yaşamınızdaki toksik alışkanlıkları giderin. Sigara içmek, kardiyovasküler hastalık ve osteoporozdaki en önemli risk faktörlerinden biridir. Ne kadar az sigara içerseniz o kadar iyi olur.
  • Gerekirse, risk faktörlerini önlemek için yaşam tarzınızı değiştirin. Bunu yapmak önemlidir, çünkü menopozdan sonra önde gelen ölüm nedeni kalp-damar hastalıklarıdır.
  • Meme kanserini önlemek için düzenli kontroller yapın. Meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda kemoprevensiyon (kanser gelişimini önlemek için kullanılan ilaçlar) çok faydalı olabilir.
  • Osteoporoz doğrudan menopoz ve yaşlanma ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, bu hastalığa sahip yakın bir akrabanız olması, kemik kırılması, 20'nin altında bir vücut kitle indeksine sahip olmak gibi kemik erimesine etki edebilen başka risk faktörleri de vardır.
  • Menopoz, olumlu bir şekilde karşılanması gereken bir yaşam sürecidir. Bu aşamadan sonra, daha canlı hissedecek ve birçok deneyim için eşsiz fırsatlara sahip olacaksınız.
  • Cinsel olarak aktif olmak, vajinal kuruluğu ve cinsel körelmeyi önlemeye yardımcı olur. Aktif bir cinsel yaşam ve eşinizle iyi bir ilişki size destek olacaktır.
  • İyi bir yaşam kalitesine sahip olmak, her kadının ve sağlığınızın korunmasına adanmış tüm uzmanların temel amacıdır.