Regl hakkında kızınızla konuşurken dikkat etmeniz gerekenler

Sağlık
28/11/2019
Regl hakkında konuşmaya başladığınız anda kızınızın yüzü kızarabilir. Genelde genç kızlar bu tür konuşmalara tepki gösterme eğilimindedir. Daha önce anneler tarafından denenmiş 6 yöntemle her şey daha kolay olacak.

Her şeyi bir anda söylemeyin

Bir anda birden fazla gerçekle yüzleşmek genç kızınız için kolay olmayabilir. İlk basit konuşmanızdan sonra zaten kendisi sorular sormaya başlayacaktır: “Canım yanacak mı?”, “Henüz regl olmamam normal mi?” gibi. Dolayısıyla siz girizgahı yaptıktan sonra iletişim kanalını açık tutarak merak ettiklerini cevaplayın.

Korkması normal

Siz anlatmaya başladığınızda utanç, öfke, iğrenme gibi tepkiler gösterebilir. Hatta sizi susturup dinlemekten kaçabilir. Ergenlik kafa karıştırıcı ve duygusal olarak dengenin bozulduğu bir dönemdir. Negatif tepki göstermeyin, konuşmak isterse yanında olduğunuzu hissettirin.

Efsaneleri yok edin

Okulda çeşitli dedikodular başlamış olabilir. Mesela genç kızlar regl olduğunda spor yapamaz, duş alamaz gibi efsaneler duyuyordur. Gerçek olmayan tüm bu efsanelerin doğrularını onunla paylaşarak aklından uzaklaştırmasını sağlayın.

Hazırlıklı olun

Ona vermek üzere bir “Başlangıç kiti” hazırlayın. Bir kutu Orkid Platinum Comfort, Orkid Günlük Ped ve belki bir de yedek iç çamaşırı olsun içinde. Banyoda onunda görebileceği bir yerde tutun ve bu kiti onun için hazırladığınızı gerektiğinde kullanabileceğini söyleyin. Hazırlıklı olmak, regl hakkındaki gerginliğini azaltacaktır. Orkid’in tüm ürünleri için buraya göz atın.

Yalnız olmadığını hatırlatın

Kızınız gergin hissediyorsa, ona tüm kadınların regl olduğunu hatırlatın. Negatif düşüncelerini birer birer yıkmaya çalışın. Genç kızken yaşadığınız tecrübeleri paylaşın. Mesela ilk regl olduğunuzda nasıl hissettiğinizi anlatın. Regl olmanın, kadın olmanın en önemli parçası olduğunu bilmesini sağlayın.

Bilmesi gereken her şeyi söyleyin

Regl döneminden önce beyaz pantolon giymenin riskli olması gibi dikkat edilmesi gereken ufak tefek ipuçlarını paylaşın kızınızla. Geceleri reglin daha yoğun olabileceğini ve bu sebepler Orkid Platinum Gece gibi uzun bir ped kullanmasının daha güvenli olduğunu anlatın. Siz elinizden geleni yapın, vakti gelince merak ettiklerini o size sormaya başlayacaktır.

Siz kızınızla regl hakkında neler konuştunuz? Ya da anneniz size regli nasıl anlatmıştı? Deneyimlerinizi paylaşın!