Regl dönemini kızınıza anlatmak için 6 ipucu

Sağlık
24/10/2018
Kızınıza regl konusunu açtığınızda gerilebilir, fakat şunu unutmayın; bütün genç kızlar bu konuyla ilgili gerçekleri merak eder ve bilmek ister. Regl döneminde kızınıza yardımcı olmanız için bazı güvenilir ipuçlarını sizin için listeledik!

Her şeyi birden konuşmayın

Konuyu yavaş yavaş ve kendi yaşamınızdan çeşitli örnekler üzerine anlatmak en iyisidir. İlk sohbetten sonra 'canım yanacak mı?' ya da 'Henüz regl olmamam normal midir?' gibi soracağı sorulara bağlı olarak daha fazlasını anlatabilirsiniz.

İstediği gibi davranmasına izin verin

Regl konusunu anlattıktan sonra utanmış ya da kızmış hissedebilir. Genç olmak duygusal ve kafa karıştırıcı bir olabilir; özellikle de vücutta deli gibi dolaşan tüm hormonlar düşünülürse. Bu yüzden olumsuz tepkisine aldırmayın. Hazır olduğunda onunla konuşmak için orada olduğunuzu bilmesine izin verin, yeter.

Mitleri yıkın

Okul bahçesindeki dedikodular her türlü yanlış bilgiye ve dolayısıyla kafa karışıklığına neden olabilir. Menstrüasyon sırasında kızların spor yapamadıkları veya saçlarını yıkayamayacağı, regl akıntısının 'normal kanından farklı olduğu ve tüm adet döngülerinin tam 28 gün sürdüğü' gibi efsaneleri duymuş olabilir. Bunların hepsi gerçek dışıdır ve kendini güvende hissetmesi için ona doğru, güvenilir bilgiler vermeniz önemlidir. Semptomlar, başlangıç yaşı, ne kadar sürdüğü ve akıntı yoğunluğu konusunda genç kızlar arasında çok büyük farklılıklar olabileceğini söyleyin. 

Hazırlıklı olmasını sağlayın

Ona vereceğiniz bir 'başlangıç kiti' hazırlayın, Orkid Platinum çeşitlerinden yerleştirin bu kitin içine. Ayrıca yedek iç çamaşırı koymayı da ihmal etmeyin. Günlük pedleri her gün kullanması, hazırlıksız yakalanmasını engeller. Hazırlıklı olmak regl konusundaki endişelerini azaltır ve özgüvenini arttırır. 

Ona yalnız olmadığını hatırlatın

Kızınız, regl konusunda sıkıntılı ya da garip hissediyorsa, siz de dahil tüm kadınların aynı süreçten geçtiğini hatırlayın. Olumsuz olayları dikkatli bir şekilde devre dışı bırakmasını sağlayın ve kendi deneyimlerinizi paylaşın. Reglinin beklenmedik bir şekilde başlayabileceğini ama korkulacak bir şey olmadığını söyleyin.

Siz kızınızla bu konuşmayı nasıl yaptınız? Ya da sizin anneniz regl hakkında  sizi nasıl bilgilendirmişti?