Regl döneminde 0 sorun ve rahatlık için 5 ipucu

Sağlık
24/02/2021


Regl döneminde daha rahat hissetmek ve 0 sorun için YENİ Orkid Platinum’dan 5 ipucunu yazımızda keşfedin!

Hepimiz regl oluyoruz ve evet her ne kadar her ay olsak da bazen hiçbiri birbirine benzemiyor ve daha iyi hissetmek için desteğe ihtiyacımız olabiliyor. O zamaaan, Yeni Orkid Platinum’dan 5 ipucu başlasın! 

1. Yediklerinize dikkat edin 

Kalsiyumun regliye etkisi: Yapılan araştırmalar kalsiyum açısından zengin bir diyetin, regl öncesinde, esnasında ve sonrasındaki duygu bozukluklarını azalttığını kanıtlıyor. 

Kalsiyum En Fazla Hangi Besinde Bulunur?
Susam, badem, incir, süt ürünleri, somon mercimek, portakal, lahana, balkabağı, ıspanak kalsiyum açısından oldukça zengin besinlerdir. Eğer hayvansal ürün tüketmiyorsanız, bamya, brokoli, roka gibi sebzeler ve mercimek, soya fasulyesi gibi bakliyatlarda da iyi oranda kalsiyum bulunuyor. 

Gelelim regl döneminde beslenmenin diğer olmazsa olmazına: Sağlıklı beslenmek… 


Peki bu ne demek? Regl döneminde rahat hissetmek için kızartmalardan ve abur cuburlardan uzak durmak gerekiyor. Vücudunuzun iyi bakılmaya ihtiyaç duyduğu regl dönemi sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek için size bir fırsat bile sunuyor. Sağlıklı ve daha sık beslenin, çünkü bu metabolizmanızı hızlandırmaya ve yorgunluğu üzerinizden atmaya yardımcı olacaktır. Vitamin açısından zengin, gaz yapmayan ve taze ürünler tüketin. Bol bol sebze ve meyve yiyin.

2. Egzersiz, yoga, pilates, meditasyon
Reglin yoğun olduğu günlerde egzersiz yapmak size garip gelse de düzenli yapılan yürüme ve yoga gibi hafif egzersizler 1-2 ay sonunda regl kramplarını azaltabilir ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Karın bölgenize baskı uygulayan egzersizlerden kaçının.

Meditasyonla ise bazen düşünerek veya sporla çözemediğiniz, ısrarla aklınızı kurcalayan düşüncelerden uzaklaşabilir, daha rahat ve dingin hissedebilirsiniz. Meditasyon, tolerans gücünüzü artırır ve regl sancılarını ve ruh hali değişimlerini kontrol edebilmenizi veya bunlarla başa çıkabilmenizi sağlar. 

3. Sıcaklık 
Sıcaklığı sadece ısı olarak algılamayın. Sevgi, en sevdiğiniz içecek (mesela sıcak çikolata…) sizi mutlu ve umutlu hissettirecek kitaplar, hobiler, filmler ve elbette arkadaşlar… Sıcaklığı regl döneminde bir bütün olarak düşünebilirsiniz kısacası  

Tüm bunlara ek olarak fiziksel olarak da sıcak hissetmeniz önemli. Mesela klasik bir öneri: Sıcak su torbası. Fakat doğrudan karın ve üreme organlarının olduğu bölgeye konmaması gerekiyor. Bacaklarınıza koyabilir, arada sırada sarılabilirsiniz. 

Ilık duş da regl sancılarını hafifletebiliyor. Doğrusu ısı ile regl sancısı çeken kişiler üzerinde yapılan birçok araştırma, ısının regl ağrılarını hafiflettiiğini gösteriyor. Kendinizi çok fazla sıcağa maruz bırakmamak kaydıyla ısı kullanarak regl sancılarını hafifletip daha rahat edebilirsiniz. 

4. Su tüketimi
Ilık su içerek kendinizi daha zinde hissedebileceğinizi biliyor muydunuz? Araştırmalar, kronik yorgunluğu olan kişilerde ılık su tüketiminin etkili ve güvenli olduğunu gösteriyor. 

Kulağa garip geliyor ama regl döneminde ılık su içmek kan dolaşımını hızlandırarak sancıları azaltıyor. Ayrıca marul, salatalık, karpuz ve çilek gibi su yoğunluğu fazla olan yiyecekler tüketebilir; farklı bitki çaylarını deneyebilirsiniz. 

5. Masaj ve aromaterapik yağlar 
Hiçbir etkisi olmayacağını düşünseniz bile lavanta veya limon otu yağlarının muhteşem kokusunda kaybolmak, hayallere dalmak istemez miydiniz? 

Kaldı ki hiç etkisi yok değil. Yapılan araştırmalar özellikle regl sancılarının yönetiminde masaj yağları ile hafif karın masajının ileri seviye sancıları hafifletmede etkisi olduğunu gösteriyor. 

Bizden ipuçları böyle! Şimdi pedi değil, korumayı hissetmenizi sağlayacak olan 5x rahatlık ile tanışma vakti! 0 sızıntı, 0 toplanma, 0 koku YENİ Orkid Platinum’da. Ürün hakkında daha fazla bilgi için ürün sayfasına göz atın.