PMS ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Sağlık
9/11/2018
İşte PMS ile ilgili doğru bilinen 7 yanlış!

PMS ile ilgili ne biliyoruz? Tamam, Post Menstrüel Sendrom olduğunu biliyoruz belki ama kadınları köşelere sıkıştırıp ağlatan, garip tepkiler vermelerine sebep olan bu hormon değişiminin görünenden çok daha komplike bir şey olduğunu unutuyoruz hep! İş regl dönemine geldiğinde herkesin bir fikri var, bakalım bu fikirlerin hangisi doğru hangisi yanlışmış… 

1. Her kadın etkilenir – Yanlış

Eğer regl dönemi öncesinde ya da sonrasında sizi rahatsız eden bir şey yaşamıyorsanız, endişe etmeyin. PMS her kadının yaşadığı global bir problem değildir. Bazı güvenilir kaynaklar PMS’in kadınlardan %8 ile 20 arasındakilerin etkilendiğini söylüyor.

2. PMS’in varlığı ile ilgili global bir fikir birliği vardır – Yanlış

Bilim PMS’in bir durum olduğu ile ilgili hemfikir olamamıştır.

3. PMS, Regl döneminde olur – Yanlış

Bazı insanlar PMS’in sadece regl döneminde olduğunu düşünüyor. Evet regl dönemi başlı başına zorlayıcı bir dönem, kanaması, krampları, şişkinlik hissi gibi etkileriyle fakat PMS regl döneminden önce gerçekleşir.

4. PMS’in tek bir tanımı vardır – Yanlış

PMS ile ilgili en büyük yanlış bilinen de budur. Kimse için tek bir PMS tanımı yoktur. Bazı kadınlarda çok ağır belirtiler gösterirken, bazılarında varlığını hissettirmez ya da yoktur. PMS’in bir türü olan PMDD (Premenstrüel Disforik Bozukluk) rahatsızlığına sahip kadınlar depresyona benzer semptomlar da gösterebilir. 

5. Sadece hormonel duygu değişimlerine işaret eder – Yanlış

Her kadının hormonlarında regl dönemi öncesinde, sonrasında ve esnasında değişim meydana gelir. Bu hormonlar vücut tarafından son derece dikkatli dağıtılır ve hiçbir hastalığın belirtisi değillerdir. PMS genel tanımıyla hormon değişimlerine bağlı değil, bu değişimlerin zihin tarafından nasıl algılandığıyla alakalıdır. Neden bazı kadınların zihinlerinin bu hormon değişimine tepki verdiğini kimse bilmiyor! PMS zihinde olduğu kadar vücutta da belirtiler gösterebilir: Eklem ağrıları, hassas göğüsler, uyku sorunları, baş ağrıları… Bazı bilim adamları bu fiziksel değişimlerin ruh hali değişimlerine neden olduğunu da söylüyor!

6. Sadece insanlarda olur – Yanlış

İlginç değil mi? PMS’i yaşayan tek dişi canlı kadın değil. Zoologlar alyanaklı maymunların dişilerinde de benzer semptomlara rastlamışlar. Onlar da daha sinirli oluyor ve iştahları artabiliyor.

7. PMS ile başa çıkmak için yapacak pek bir şey yoktur – Yanlış

Annelerimiz bize ne der? Her şeyin bir çaresi vardır. PMS’in de öyle. PMS sizde de varsa öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor, her hastalıkta olduğu gibi. B6 vitaminin PMS semptomlarını azaltıcı etkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca safran bitkisinin de sancı, şişkinlik, eklemlerde ağrı gibi fiziksel belirtileri azaltmada yardımcı olduğu saptanmış. Batı tarzı beslenme şeklininse PMS’e büyük katkısı olduğu düşünülüyor. Çuha Çiçeği bitkisinin ve yağının PMS ile ilişkili olarak etkili olduğu söylense de bitkisel destekleri doktorunuza sormadan almayın. Çok ilginç son bir bilgi, PMS’e sebep olan progesteron hormonu ile tedavi amaçlı yapılan çalışmalar PMS’i olan kadınlarda hemen hemen hiç etki etmemiş!

 

İlginç değil mi, bizden çok daha komplike bir sendromumuz var: PMS! 

Siz PMS ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Hemen paylaşın, diğer kadınların yazdıklarını okuyun!