Kızınızın sorabileceği sorular

Sağlık
24/10/2018
Kızınızın ergenlikle ilgili birçok sorusu olacak. Genç kızların en çok sorduğu sorulara göz atın!

Anne olarak kızınızın ergenlik dönemini en kolay şekilde atlatmasını isteyeceksiniz, bunun için de bir adım önde olmanız işleri kolaylaştırır. İşte size kızınızın sorabileceği bazı sorular ve bu soruları nasıl cevaplayacağınızla ilgili bazı öneriler.

Ergenlik nedir?

Ergenlik bir kız çocuğunun, erişkin olmaya attığı ilk adımdır. Ergenliğin normal bir durum olduğunu herkesin başına geldiğini bilmelisin. Ayrıca Şunu da bilmelisin ki, bir dizi önemli değişime rağmen sen yine SEN olacaksın. Ergenliğin en belirgin değişimleri fiziksel olanlardır. Göğüsler belirginleşir, hassas bölgelerde tüyler çıkar ve regl başlar.

İlk reglimi ne zaman olacağım?

İlk reglini ne zaman olacağına dair sana yardımcı olacak bu ipuçlarına göz at:
Göğüslerinin belirginleşmesinden iki yıl sonra
Hassas bölgelerinde tüylenme görülmesinden bir yıl sonra
Vajinal akıntının başlamasıyla (beyaz ya da şeffaf sıvı)

İlk reglimin başlamasını beklerken günlük ped kullanabilir miyim?

Kesinlikle. Dünyada birçok kadın Orkid Günlük Ped kullanıyor.

Ergenlik döneminde kilo almak normal mi?

Kesinlikle. Kızınıza ergenlik döneminde kilo almasının bedeninin büyüyerek bir kadın olmaya doğru yol almasıyla ilişkili olduğunu söyleyin. Kadınların vücudunda genç kızlara oranla daha fazla yağ bulunur. Onu sağlıklı beslenmeye ve spora teşvik edin. Eğer çok yağlı ve şekerli gıdalarla beslenirse, vücudunun ihtiyacı olandan daha fazla kilo alacağını söyleyin.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kızınızın sorma ihtimali olan ve bizim atladığımız bir konu var mı? Diğer anne ve kızlara yardımı olacak önerilerinizi bizimle paylaşın!