Kızınızı ilk regl dönemine hazırlayın

Sağlık
24/10/2018
İlk regl dönemi bir kızın hayatındaki en önemli aşamalardan biridir. İşte bu özel güne hazırlanan kızınıza yardımcı olmanızı sağlayacak birkaç ipucu…

Bir anne olarak isteyebileceğiniz son şey, kızınızın ergenlik dönemini endişe ve korkularla geçirmesidir. Bu dönem alabildiğine normal ve doğaldır. Biraz destekle çok rahat atlatılabilir.

Bu yazıda kızınızın bedeninin geçirdiği değişimi anlamasını sağlamanız için gereken bilgileri bulabilirsiniz.

Bedensel değişim

Ergenlik dönemi kadın bedeninin hızlı bir değişimden geçtiği önemli bir aşamadır: Kızınız hızla büyüyecek ve bedeni kadınsı bir görünüm kazanacak. Memeleri büyüyecek, önce vajinal bölgede sonra koltuk altlarında tüyler çıkacak. Bütün bunların ne kadar normal olduğunu siz de biliyorsunuz.

Ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişime ilişkin daha fazla bilgi almak istiyorsanız sitemizi incelemeye devam edin.

İlk regl dönemi

Kızınız, memeleri büyümeye başladıktan yaklaşık iki yıl kadar sonra regl görmeye başlar. Bu da 11-13 yaşları arasında bir zamana tekabül eder. İlk regl dönemi öncesi muhtemelen çamaşırında sarı ya da beyaz renkte lekeler de görecektir.

Bu vajinal sıvı, vajinanın kurumasını ve enfeksiyon kapmasını engeller. Dolayısıyla gayet sağlıklı ve normaldir. Bir miktar kötü koku ve ağrı da olabilir beraberinde. Hatta hassas bölgesinde hafif bir rahatsızlık ve kaşıntı olması da normaldir. Ancak bu semptomlar sık sık yaşanıyorsa enfeksiyon habercisi de olabilir ve bu durumda kızınızı doktora götürmeniz gerekir.

Planlamak

Kızınız bu akıntılara karşı günlük pet kullanmak isteyebilir. Böylece ilk regl döneminin yaratabileceği kazaları da bertaraf edecektir. Ona, çantasında bir ya da iki fazladan ped ve temiz çamaşır bulundurmasını söylemenizde fayda var.

Regl sancıları ve ağrıları

Ergenlik çağındaki pek çok kız regl döneminde ağrı ve sancı çeker. Günlük hayatına çekidüzen vermek, düzenli beslenmek ve egzersiz yapmak ağrı ve sancı ihtimalini azaltır.
Regl dönemi ağrı ve sancıları hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi incelemeye devam edin.

Siz ne dersiniz?

İlk kez regl olmadan önce keşke bilseydim dediğiniz bir şey hatırlıyor musunuz? Bu bilgi hayatınızı nasıl değiştirirdi?