Kızınızı ilk kadın doktoru muayenesine hazırlayın

Sağlık
24/10/2018
Her kadının yaşamında, ilk kadın doktoru muayenesi bir dönüm noktasıdır. Dolayısıyla kızınızın gergin hissetmesi normaldir. İşte kızınızı rahatlatmanın yolları!

Araştırmalar genç kızları ilk kadın doktoru ziyaretlerinin 13-15 yaşları arasında olmasının sağlıklı olduğunu gösteriyor. Bu muayene eğer kızınızın regl döngüsünde bir sorun yoksa dışarıdan ultrasonla yapılır ve yumurtalıklarının genel sağlığı kontrol edilir. Kızınızın soruları cevaplamak ve onu rahatlatmak için ihtiyacınız olabilecek bazı ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Doktorun ne tür sorular soracağını söyleyin

Kızınızın ilk muayenesini ağırlıklı olarak doktorun soracağı sorularla geçecektir. Bu sorular regl dönemi ile ilgili olacaktır. Doktor, regl döneminin düzenli olup olmadığını, ağrı çekip çekmediğini ya da başka herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını sorabilir. Regl dönemi dışında, alt karın bölgesinde ağrısı olup olmadığı da bu sorular arasındadır.

2. Dış muayenenin nasıl bir şey olduğunu anlatın

Kızınızın boyu, kilosu ve kan basıncı kontrol edilecek. Ayrıca göğüs muayenesi de bu sürecin bir parçası olabilir. Üzerine hasta giysisi giyecek ve doktorun muayene masasına yatacak.

Ultrason işlemi için karın kısmının açıkta olması gerekecek. Doktor kalbini, akciğerlerini kontrol ederek, hafifçe karın bölgesine bastırarak olağandışı bir şişkinlik olup olmadığına bakacak. Karın bölgesine jel sürerek ultrason cihazından rahmin bölgesini kontrol edecek. Tüm bunların tamamen normal olduğuna dair kızınıza ön bilgi verebilirsiniz.

3. Olası rahatsızlıklar hakkında bilgilendirme

Doktorunuz bu dönemde renkli ya da kokulu olağandışı akıntı, düzensiz ya da ağrılı regl gibi durumlar hakkında kızınızı bilgilendirecek. Ayrıca ön bilgilendirme olarak doktorunuzun cinsellik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara dair bir eğitici bir açıklama yapmasını da isterseniz bu açıdan da bilgilendirme yapabilir.

4. Günlük hijyen

Günlük hijyen için ve bu yaşta olabilecek beklenmedik regl dönemlerine karşı önlem almak adına, kızınıza Orkid Günlük Ped kullanmasını tavsiye edebilirsiniz. Orkid ürünleri arasından ona en uygun olanını seçmesi için buraya göz atın.

5. Terimler hakkında bilgilendirme

Vulva, serviks, yumurtalık gibi terimleri ona açıklamanızda fayda var. Böylece doktorda yabancılık çekmez ve doktorun neden bahsettiğini anlar. Ergenlik dönemine girmesini takiben düzenli doktor kontrollerine gitmeniz olası sağlık problemlerinin önüne geçerek, bir genç kız olarak sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesine destek olur.

Siz kızınızla kadın doktoru muayenesine gittiniz mi? Nasıl geçti? Tecrübelerinizi bizimle paylaşın!