Kızınızın ergenlik dönemini özgüvenle atlatmasına nasıl rehberlik edersiniz?

Sağlık
19/08/2019
Kendinizi kızınızla yapacağınız ergenlik konuşmasına hazırlamak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Aşağıdaki önerileri takip ederek kendinizi yaklaşmakta olan yıllara hazırlayın.

Çekincesiz konuşmak

Ergenlik eğitimine zamanında başlamak, kızınızın kendini okulda ve dışarda iyi hissetmesi için önemli. Dolayısıyla fazla geciktirmeden konuşmaya başlamakta fayda var. Kızınızla konuşurken aklınızda tutmanız gerekenler için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Ergenlik meselesini konuşurken ders verir gibi bir tavır takınmamaya çalışın. Doğal bir tonda ve son derece normal gelişmelerden bahsettiğinizi hatırlayın. Böylece aranızdaki iletişim de kolaylaşacak.

Hazırlanın

İlk yıllarda adet dönemini önceden tahmin edebilmek mümkün olmayabilir. Ayrıca kanama yoğunluğu da değişken olacaktır. Bu da kızınızı tedirgin edecektir. Kızınıza günlük ped kullanarak bu öngörülemezlikle baş edebileceğini anlatın. Böylece hayatını zorlaştıracak kazalardan korunmuş olur.
Orkid günlük ped son derece ince ve rahat yapısıyla ona kendini her an ferah ve kuru hissettirecektir.

Ayrıca kızınıza bir takvim üzerinde adet döngüsünü hem zamanlama hem de diğer özellikleriyle not etmesini söyleyin. Böylece adet dönemi hakkında daha fazla fikri olur ve kendini güvende hisseder.

Birlikte ped alışverişine çıkarak adet döneminde nasıl korunacağı konusunda konuşun. Bu konuda ondan bir adım önde olmalısınız, çünkü ürünler hakkında size soru sormaktan çekinebilir.

Vücut kokuları meselesi

Ergenlik dönemine eriştiğinde kızınızın kokusu da değişecek ve belki de bu kokudan hoşlanmayacak.
Dokuz yaş civarında ona vücut kokusunun herkesi, sizi bile etkilediğini anlatın ve buna karşı çözümlerden bahsedin. Örneğin her sabah deodorant kullanabilir. Böylece istenmeyen kokulardan kolaylıkla kurtulabilir.

Yeni başlayanlar için istenmeyen tüylerden kurtulma eğitimi

Kızınız 10 yaşına eriştiğinde bacaklarındaki kıllar da uzamaya başlar. Onunla banyoda zaman geçirerek kendini tüylerinden nasıl kurtulacağını gösterin. İlk deneyimlerinde yanında olursanız işini kolaylaştırmış olursunuz.

Siz ne önerirsiniz?

Kızınızla konuşurken edindiğiniz tecrübeyi bize anlatmak ister misiniz? Ona kadınlığa giden yolda nasıl rehberlik ettiniz? Hikayelerinizi bizimle paylaşmanızı çok isteriz.