Hassas bölgelerde hijyen hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık
24/10/2018
Cildin vulva kısmı, vücudun diğer kısımlarına nazaran daha hassastır, özellikle de regl döneminde. Regl döneminde hassas bölgelerde hijyen sağlamak için size bir rehber hazırladık.

Temiz tutun

Hassas bölgelerinizi ılık suyla yumuşak bir bez, parmaklarınız ya da duş başlığı yardımıyla nazikçe silin. Vajinal pH dengenizi bozabilecek ürünlerden kaçının. Ilık suyla yıkayın.

Kuru tutun

Hassas bölgelerinizi temiz ve kuru tutmanız önemlidir. Örneğin, yüzdükten ya da spor yaptıktan sonra ıslak mayonuzu ya da nemli giysilerinizi kısa süre içinde değiştirin.

Doğru iç çamaşırı seçin

Her zaman %100 pamuk olan ürünleri tercih edin.

Çok dar giymeyin

Çok dar giysiler, vücudunuzun kendi kendine yapmaya çalıştığı doğal hijyenin önünü kesebilir. Bu yüzden çok dar spor kıyafetleri değil, hava alan ürünleri tercih edin.

Pedinizi sık değiştirin

Yoğunluğunuza bağlı olarak, her 3-4 saatte bir pedinizi değiştirin. Bu, hassas bölgelerde rahatsızlığı (kaşınma ya da tahriş gibi) ve istenmeyen kokuları engelleyecektir.

Doktorunuzla konuşun

Eğer vulva ya da hassas bölgedeki deri dokunmaya karşı hassas, kırmızı, tahriş olmuş ya da kaşınıyorsa, iritasyon meydana gelmiştir ve enfeksiyona sebep olabilir. Kullandığınız temizlik ürününden bile kaynaklanıyor olabilir. Yine de doktora görünmenizde ve sebebini bulup uygun tedaviyi uygulamanız gerekir.

Bir şeyler unuttuk mu?

Sizin deneyimlerinizi de öğrenmek istiyoruz. Belki de diğer kadınlara da yardımı olacak ipuçlarınız vardır... Paylaşın!