Ergenlik: Anneler için bir rehber

Sağlık
24/10/2018
Ergenliğe geçişte kızınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Ergenlik kız çocukları için önemli bir dönemdir. Kafa karışıklığı ve kendinden şüpheye neden olabilir. Orkid’in gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre kız çocuklarının yarısından çoğu ergenlik döneminde kendilerine olan güvenlerini kaybediyorlar (%56).

Bu dönemin tamamen normal olduğunu anlaması için, kızınızın sizden güvence ve destek alması çok önemli. Onunla endişeleri hakkında konuşmanız, sadece bedenine karşı daha güvenli olmasını sağlamakla kalmaz, sağlık seçimler yapmasına da olanak tanır. Ayrıca birbirinizle olan bağınızı da güçlendirir.

Her zaman yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın

Kızınızla doğru bir iletişim yolu oluşturun. Konuşmaya her zaman hevesli olduğunuzu bilmesini sağlayın. Ayrıca “konuşmanın” onun ne söyleyeceğini “dinlemek” olduğunu da unutmamak gerek.

Genç kızken sizi endişelendiren şeylerin ne olduğunu hatırlamak için zaman ayırın. Hangi konuda konuşmak sizi utandırıyordu? O zamanlar annenizin size ne anlatmış olmasını dilerdiniz? Ya da anneniz sizi iyi hissettiren ne yapmıştı? Kızınızın nasıl bir dönemden geçtiğini bu sayede daha iyi anlayacaksınız. Bu konular hakkında kızınızla açıkça konuşarak, kendi sağlığı için sorumluluk almasını ve büyüdükçe daha doğru kararlar vermesine de yol açmış olursunuz.

Erken giriş yapın

İnsanlar başlarına gelecek şeylere karşı önlem aldıklarında çok daha iyi başa çıkarlar! Bunun anlamı kızınızla en iyisi regl olmadan önce konuşmanız demektir. Böylece “bilgiyi” akranlarından almak için uğraşmaz (kabul edin, onlar da en fazla kızınız kadar biliyorlar!).

Bu özellikle de kızınız ergenlik dönemine akranlarına kıyasla erken giriş yapacaksa önem kazanıyor. Kız çocuklarının ergenliğe girişleri 8 yaşa kadar inebiliyor.

Kendine güvenmesini sağlayın

Şüphesiz, kendine güvensizliği ve vücuttaki değişimleri kendi ergenlik döneminizden hatırlıyorsunuzdur. “Göğüslerim çok küçük”, “Göğüslerim çok büyük”, “Koltuk altlarım kokuyor”, “Tüyler çıktı” gibi.

Sihirli değneğinizi sallayarak kızınızın tüm kendine güvensizliklerinin yok olmasını sağlayamazsınız elbet (keşke!), ama güvenini her fırsatta destekleyebilirsiniz. Ayrıca pratik konularda da yardım edebilirsiniz, koltuk altındaki kokular ya da yakışan bir sütyen gibi.

Kilo sorunu

Ergenliğin getirdiği bir başka konu da fazla kilolar. Kızınızı, kilo almasının tamamen normal olduğu konusunda ikna edin. Kadınların vücutlarında genç kızlara nazaran daha fazla yağ olduğundan bahsedin.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle harika bir vücudu olacağını söyleyin.

İpuçlarını bizimle paylaşın!

Kızınızla ergenlik dönemine girmeden önce siz neler konuştunuz?