Yeni yıl için detoks planı

Sağlık
5/02/2020
Kendiniz için sağlıklı bir dönüşüm mü düşünüyorsunuz? Neden eliniz değmişken çantanızdan evinize kadar her şeyi detoks sürecine dahil etmiyorsunuz? Nasıl mı? İşte ipuçları...

Kendinizi ve vücudunuzu fazla fazla şımarttığınız yoğun bir parti sezonunun ardından Ocak ayı detoks yapmak için ideal bir ay. Daha az ziyafet çekip daha fazla egzersiz zamanı! İlk bakışta zor gelebilir olabilir ama bütün hayatınızı kapsayan bir temizlik için bir adım daha ileriye gitmek istemez misiniz? İşte sizi bahara kadar muhteşem bir görünüm kazandıracak 10 detoks önerisi!

1. Vücudunuz için detoks

Yeni yıl için verdiğiniz kararların zilleri hala kulağınızda çınlarken, rejiminize ayak uydurmakta zorluk mu çekiyorsunuz? O zaman yeni bir şey deneme zamanı!

İpucu:

Evde, parkta ya da spor salonunda egzersiz yapmak için, günlük programınızdan ufak bir saat dilimi seçin ve günün o saatine en uygun egzersiz biçimini bulun. 

Alışkanlık haline gelene kadar bu programa düzenli olarak uyun.

2. Zihniniz için detoks

Günlük hayatın telaşesinden kurtulmanın en parlak yöntemlerinden biri de meditasyon olabilir. Daha önce hiç denemediniz mi?

O zaman, yeni başlayanlar için 5 adımda meditasyon makalemizi okuyarak başlayın:

İpucu:

Kendinize zaman ayırmaya hazır olduğunuzda rahat hissettiğiniz bir yere oturun.

Rahatlayın ve tüm düşünceleri kafanızdan atın. Evinizin çok sesli ve dağınık olmayan bir alanını seçin; mesela oturduğunuz yerden çamaşır makinesinin sesini duyuyorsanız hemen yatak odanıza gidin. 

Zihninizin neye ihtiyacı olduğunu anlatan Vücudunuzu dinleyin: Stres adlı makalemizi okuyarak vücudunuzu dinleme ve anlama yöntemlerini öğrenebilirsiniz:

3. Eviniz için detoks

Evinizi derleyip toparlamayı bahar temizliğine kadar ertelemek çekici olabilir ama genellikle tatillerden sonra eviniz altüst hale gelir.

Düzenli ve toplu bir ev sizi iyi hissettirir. Hem zaten soğuk ve yağmurun kendini göstermeye başladığı bu zamanlarda dışarı çıkmak yerine neden evinizin dağınıklığını toplamaya zaman ayırmayasınız? 

İpucu:

Evinizin uygun bir yerine ihtiyacınız olmayan eşyaları koyabileceğiniz bir kutu koyun. Kutu her dolduğunda bu eşyaları yakınlarınızdaki bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz. 

4. Çantanız için detoks

Sırtınıza iyi davranmaya başlayın ve çantanızdan ağırlık yapan eşyaları tahliye edin. Çantanızın içinde neler sığdırdığınıza kendiniz bile inanamayacaksınız. Üstelik sadece 10 dakika ayırarak, çantanızın ilk günkü gibi mükemmel görünmesini sağlayabilir ve anahtarlarınızı tek seferde bulma gücü kazanabilirsiniz.

İpucu:

Dudak balsamı, peçete ve el kremi gibi eşyalarınızı bir arada tutacak küçük, sevimli bir cüzdana yerleştirebilirsiniz. Böylelikle çantanızın derinliklerinde kaybolup, kirlenmezler.

5. Harcamalarınız için detoks

Yılbaşından sonra kemerleri sıkma politikasını benimsemeye çalışırız. Peki, satın alma alışkanlıklarınızı kontrol altına almak kolay bir şey mi? Öncelikle evinizin giderlerini ve gelirlerini tek gece içinde hazırlamayı bir kenara bırakın. Basit bir haritalama yöntemi ile tüm resmi daha net görmeye başlayın. Hem böylece finans durumunuzu kontrol altına almış olursunuz.

İpucu:

Yiyecekten kıyafet alışverişine kadar önceden plan yapmak işe yarayacaktır. Örneği notlarınız olmadan alışverişe çıktığınızda aslında sadece yumurta ve peynir alacakken, bıldırcın yumurtasını görünce ya da lor peynirini çeşitleri arttırabilirsiniz. Aynısı uzun kollu beyaz bluz almak için çıktığınızda eşarp ve takı almanıza da sebep olur. Tasarruf için ihtiyacınız kadar alın.

6. Sosyal hayatınız için detoks

Sürekli aynı mekanlara mı gidiyorsunuz? Hayatınız rutine mi girdi? Arkadaşlarınızla eskisi kadar sık görüşmüyor musunuz? O zaman boş vakitlerinize yepyeni bir anlam yüklemenin zamanı gelmiş demek ki.

İpucu:

Yeni yılda yeni bir şeyler denemeyi deneyin. Makalemiz bu konuda size fikir verecektir. Hemen okuyun, haydi!

7. Gardırobunuz için detoks

Yıllardır giymediğiniz kıyafetler yüzünden gardırobunuzun kapakları ağlıyor olabilir mi? Çok fazla doldurulmuş gardıroplar güve gibi canlıların kolayca gelişip büyüyebileceği bir ortam oluşturur. Güve gibi canlılar, özellikle o çok sevdiğiniz kazaklarınıza ve elbiselerinize kolaylıkla zarar verirler. Bunun dışında, güzel bir temizlik her sabah hangi kıyafeti giysem acaba derdinize son verir. Ayrıca bahar için alışveriş yapacağınızda neyinizin eksik neyinizin eksik olmadığını görmenize yardımcı olur.

İpucu:

Eğer kaliteli kıyafetlerinizi atmak istemiyorsanız yakın çevrenizle değiş tokuş etmek iyi fikir olabilir. Hem eğlenceli bir etkinlik hem de yeni bir görünüşe sahip olmanın çok kolay bir yolu değil mi sizce de?8. İşiniz için detoks

İş hayatınıza yeni bir biçim vermeniz mucizeler yaratmanızı sağlayabilir. Sadece banka hesabınızın iyileşmesine değil bunun yanı sıra kendinize olan güveninizin artmasını sağlar. Üstelik ev yaşamınıza da pozitif bir etki yaratır.

İpucu:

Çocuk sahibi olduktan sonra iş hayatına geri dönmek istiyorsanız, aile ve iş hayatınızı bir arada yürütmeniz için fikir verecek makalemizi hayatınızı dengelemenizi sağlayacaktır.

9. Diyetiniz için detoks

Yeteri kadar egzersiz yapıyorsanız eğer diyetinize de çeki düzen vermenizin en ideal zamanı. Evden çıkmak istemediğimiz kış aylarının gelişiyle, can sıkıntısını gidermek için yapılan en yaygın davranış yemek yemek oluyor. Tabii atıştırmalık ve sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermenizde fayda var.

İpucu:

Eğer kendinize yemek günlüğü tutarsanız, ihtiyacınızdan fazla yemek yediğiniz günleri kolayca bulabilirsiniz.

10. Aileniz için detoks

Çocuklarınız ödev yaparken ya da arkadaşlarındayken tüm vaktinizi ev işlerine ayırmanız çok kolay. Oysa tüm ailenin birlikte olduğu, keyifli zamanlar geçirdiği bir yerde, tatilde olduğunuzu hayal edin. Ne kadar iyi hissettiriyor değil mi? İşte o yüzden neden her hafta aynı şeyi yapasınız ki?

Eşinize, kızınıza ya da oğlunuza daha fazla vakit ayırmayı unutmayın. Ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak tavsiyeler için makalemizde!