Soğuk algınlığının sizi alt etmesine izin vermeyin

Soğuk algınlığının sizi alt etmesine izin vermeyin

Muhtemelen hasta olmayı seven kimse yoktur. Yorgunluk, halsizlik, akan bir burun, inatçı öksürük eminiz ki hiç kimse için istenilecek durumlar değildir. O halde soğuk algınlığını nasıl alt edebileceğimizi öğrenmek için öncelikle soğuk algınlığı nedir onu bir öğrenelim. Devamını okuyun...


Soğuk algınlığı, virüslerin neden olduğu solunum yolu iltihabıdır. Rotavirüs en yoğun görülen virüs çeşitlerinden bir olmakla beraber akabinde Adenovirüs ve Koronavirüsü gibi daha 200’den fazla virüs çeşidi bulunmaktadır. Virüsleri başkalarından kaparız, bu nedenle kişisel temizlik çok önemlidir. Kalabalık ve çok sık ziyaretçi akınına uğrayan yerlerde enfeksiyon riski çok olduğu için buralardan mümkün oldukça kaçınılmalıdır. Herhalde, hasta olanlarla yakın temasta bulunulmaması gerektiğini de hatırlama da lüzum yoktur. Çocuklar hastalığı daha çok okulda ya da oyun parklarındaki diğer hasta arkadaşlarından kaptıkları için genelde hep hasta olurlar. Eğer hasta kişilerle ile temas etmekten kaçınamaz durumdaysanız, ellerinizi yüzünden özellikle gözlerinizden, dudaklarınızdan ve burnunuzdan uzak tutun. 

Mevsimine göre giyinmek de soğuk algınlığından korunmanın diğer bir yoludur. Vücut ısısının aniden yükselmesi de hipotermiya kadar tehlikeli bir durumdur. Havalar çok soğuk da olsa her gün biraz yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Böylelikle vücut ısısı ve direnci artar. Yoğun bir günün sonunda iyi bir uyku gibisi de yoktur. Araştırmalar gösteriyor ki, uykusuzluk soğuk algınlığına yakalanma riskini artıran nedenler arasında. Oysa iyi bir uyku bu riski azaltmaktadır.

Son olarak diyetten de bahsedebiliriz. Sürekli ve düzenli olarak alınacak vitaminler de vücut direncini yüksek tutacaktır. Sebze, meyve ve balık gibi doğal kaynaklardan alınırsa daha da mükemmel sonuçlar verecektir. Ancak, maalesef her zaman doğal kaynaklara erişemediğimiz için bazı tablet ve pastillere mecbur kalabiliyoruz. Bunlar arasında vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu omega 3 ve omega 6 geliyor. Özellikle somon, uskumru ve ton balıkları omega acısından en zengin ve besleyici balıklar arasında geliyor.
Tüm bu yazılan kurallara uyduğumuz ve dikkat ettiğimiz sürece hastalığa yakalanama riskini azaltmış oluruz.

Registration

KadınlarBilir üyesi olun ve size özel fırsatlardan faydalanın!

Üye Ol

  Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın