Aşık olunca bize neler oluyor?

Aşık olunca bize neler oluyor?

Aşık olduğumuzda hem fiziksel, hem de ruhsal olarak bize pek şahane şeyler oluyor; cildimiz güzelleşiyor, kendimize güvenimiz artıyor, stresimiz azalıyor… Aşk, kalbe de, beyne de iyi geliyor. Devamını okuyun...


Cildi pırıl pırıl parlayan, gözleri ışıldayan, duruşunda bile farklılık olan bir arkadaşınıza biraz da ironiyle “Aşık mısın yoksa?” dediğiniz olmuştur mutlaka. Ve farkında olmadan doğru bir tespitte de bulunmuşsunuzdur; çünkü aşkın güzelleştirici bir etkisi gerçekten var. Üstelik sadece bu kadar da değil, aşk görünüşümüz kadar sağlığımız üzerinde de olumlu etkiler yapıyor. Karşılıklı ve olumlu bir aşk, bize iyi geliyor. Bu sadece bir gözlem değil, uzmanlarca da kabul edilen bir gerçek.

AŞKIN VÜCUDUMUZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Güzelliğimize etkileri: Aşk kesinlikle güzelleştiriyor. Aşık insanın gözleri mutluluktan ışıldıyor, cildi ve saçları canlanıp parlıyor, duruşu ve edası değişiyor. Sesi bile daha cıvıltılı çıkıyor. Bir başka bomba gelişme şu: Aşk iştahı kesiyor. Üstelik insan aşıkken daha hareketli olduğu için kilo veriyor, daha fit oluyor.

Registration

KadınlarBilir üyesi olun ve size özel fırsatlardan faydalanın!

Üye Ol

Ruhsal durumumuza etkileri: Aşk ruhsal durumumuzda ve davranışlarımızda da değişiklikler yaratıyor. Aşık olan kişi daha cesur, samimi, dürüst, canlı, esprili ve yaratıcı oluyor. “Ona nasıl daha layık olabilirim?” düşüncesiyle yaratıyor ve geliştiriyor bu davranış değişikliklerini. Daha da mühimi aşk… Aşık olan kişinin gözünde hayatı anlamlandırıyor. Tüm dünyanın üzerine incecik ve pespembe bir tül çekiliyor ve dünya artık çok daha güzel görünüyor. Aşkın gelişiyle birlikte yaşama arzusu ve kişinin kendine güveni artıyor. Zaten totalde ruh sağlığı harika oluyor. Bir başka insanı çok fazla sevmek ve o kişi tarafından sevilmek, istenmek ve şefkatle kollanmak karamsarlığı alıp götürüyor. Aşk depresyonu da takmıyor, stresi de dinlemiyor.

Fiziksel sağlığımıza etkileri: Ruhsal durumumuz açısından her şey bu kadar iyiyken vücudumuzun buna tepki vermemesi de imkansız tabii ki. Öncelikle merkezi sinir sistemimiz aşktan olumlu etkileniyor, sonrasında da bu etki hormonal sistemimize ve bağışıklık sistememize yayılıyor. Öyle ki bu derin mutluluk halinden etkilenen bağışıklık sistemi, kanser hücrelerinin elimine edilmesini dahi sağlayabiliyor. Serotonin artıyor. Tahmin edilenin aksine aşkın o coşkun hali ve baş döndürücü kıpırtıları kalbe zarar değil yarar sağlıyor, iyi geliyor. Tam tersine aşksız ve coşkusuz yaşam sürenlerin kalp sağlığı pek o kadar iyi olmuyor. Aşk kalp kadar beyne de iyi geliyor ve daha aktif çalışmasına yol açıyor. 

  Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın