Daha Sağlıklı Bir Ağız İçin 4 İpucu

Sağlık
24/02/2021
Ağız bakımı rutininizin değişime mi ihtiyacı var?

Daha sağlıklı bir gülümseme için bu 4 basit adıma göz atın.

Çoğumuz çok meşgul hayatlara sahibiz ve sağlığımızın üzerinde durmak bazen zor olabiliyor. Yine de, genel sağlığımızı da etkileyebileceğinden, ağız sağlığı konusunda yenilikleri takip etmeliyiz. Doğru ürünleri kullanmaktan doğru ağız bakımı rutinini uygulamaya; doğru bilgiye sahip olmak, ağız sağlığımızı mükemmel bir şekilde tutmanın ilk adımıdır. Bir sonraki kontrolünüzden önce denemek isteyebileceğiniz bazı ipuçlarını bu yazıda topladık.


gargara

 1.     Diş fırçalama süresi konusunda kendinizi kandırmayın. Tam 2 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın.

Çoğu insanın dişini 2 dakika fırçalamadığını biliyor muydunuz? Hatta, çoğu yarım dakikadan daha az fırçalıyor. Ağzınızın her kuadrantını 30 saniye fırçalamak önemlidir. Eğer iki dakikalık süreyi ayarlamakta zorlanıyorsanız, ağzınızın her bölgesi için süre tutan şarj edilebilir diş fırçaları da mevcut.
 

 2.     Değiştirin. Eski bir diş fırçası dişinizi yeterince iyi temizleyemez.

Diş fırçanızı yenilemeyi hatırlamak bazen zor olabilir, ama yıpranmış bir diş fırçası veya eski bir şarj edilebilir diş fırçası kullanmak, plak temizliğinde yeni bir diş fırçası kadar etkili olamaz. Bunu hızlıca çözmenin bir yolu telefonunuza her üç ayda bir diş fırçanızı yenilemenizi hatırlatacak bir alarmkurmak ve marketteyken yedek diş fırçası almaktır.

 

 3.    Diş fırçanızı kişiselleştirin.

Çoğumuz diş fırçası alışverişi yapmayı bilmiyor  ve seçimimizi indirimde veya en sevdiğimiz renkte olanlardan yana kullanıyoruz. Hem klasik, hem de şarj edilebilir diş fırçalarında birçok iyi seçenek bulunuyor. Paketleri okuyun ve size uygun olanı seçin. Çapraz etkili kıllara sahip bir fırça tam ihtiyacınız olan şey olabileceği gibi, şarj edilebilir bir diş fırçasına da geçebilirsiniz. Her halükarda, belirli ihtiyaçlara göre karar vermeye zaman ayırmak en iyisidir.

 

 4.     İhtiyacınıza göre diş macunu seçin, sadece çürüklerle savaşmak için değil.

Her zaman florür içeren ve böylece çürükleri önleyen diş macunlarını istersiniz, ama sadece çürüklerle savaşmakla kalmayıp belirli ihtiyaçları da karşılayan özel formüller de var. Örneğin, beyazlatma, dişeti koruması, hassas dişler veya ağız kokusu için özel diş macunları mevcut. Bir sonraki alışverişinizden önce biraz düşünerek ve yeni ürünler deneyerek, diş macunlarının diş fırçalama şeklinizi geliştireceğini görebilirsiniz.

 

Ağız sağlığınızla ilgili öneriler almak ve sorular sormak için en iyi yer diş hekiminizdir, ama aldığınız ürünler ve diş fırçalama şekliniz hakkında bilinçli kararlar vermek de fark yaratacaktır.

doktorunuza başvurunuz