Ailenizi hava kirliliğinden nasıl koruyabilirsiniz?

Sağlık
24/10/2018
Hava kirliliği hem global olarak çevreye hem de sağlığımıza zarar veriyor. Küresel ısınmaya sebep olan karbon dioksit gazı, hava kirliliğinin temel sebebi ve her geçen gün durum daha da kötüye gidiyor. Ailemizin sağlığını ve gezegenimizin geleceğini düşünürken, havayı daha fazla kirletmemenin ve kendimizi nasıl koruyabileceğimizin yollarını bilmek önem kazanıyor.

Maske takın

Maskeler genel olarak ikiye ayrılıyor. Ameliyat maskeleri aslında tıbbi operasyonlarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Fakat doktorun ağzından çıkabilecek tükürük ve bakterilerden koruma amaçlı tasarlanmıştır, nefes alan kişiyi koruma amaçlı değildir. Virüsler ve toz gibi şeyleri içinize çekmek istemiyorsanız, yüzünüze tam oturan koruyucu maskeler takabilirsiniz. Maskeyi takarken yanaklarınız ve burnunuz hizasında boşluk kalmadığından ve yüzünüze iyice oturduğundan emin olun. En ufak bir boşluk bile atıkların içeri girmesine sebep olur.

Gargarayı alışkanlık haline getirin

Gargara hem boğazınızı hem de ağzınızın içini temizlemek için harika bir yöntemdir. Hava yoluyla bulaşan virüslerden kurtulmak ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları engellemek için her gece uyumadan gargara yapın. Yapmanız gereken ılık suya biraz deniz tuzu ilave ederek ağzınızın içinde çalkalamak ve daha sonra çenenizi yukarı kaldırarak güçlü bir şekilde hava vererek suyu püskürtmek. 15 saniyelik bir gargara normal durumda yeterlidir. Hastalık belirtisi varsa süreyi uzatabilirsiniz. Daha sonra bu suyu tükürün.

Bu iki kuralı alışkanlık haline getirirseniz yıl boyunca, özellikle kış aylarında hastalanmazsınız. Hava kirliliği dünyada büyük bir problem haline gelmiş olabilir ama önlem almak imkansız değil…