Yetişkin olarak tel takmayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler

Sağlık
24/10/2018
İş yetişkinlerin tel takmasına geldiğinde, göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar vardır. Piyasadaki farklı seçeneklerden, yaşamınızı etkileyecek bazı hususlara kadar bilmeniz gerekenlerin bir listesini hazırladık.

İş yetişkinlerin tel takmasına geldiğinde, göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar vardır. Piyasadaki farklı seçeneklerden, yaşamınızı etkileyecek bazı hususlara kadar bilmeniz gerekenlerin bir listesini hazırladık.

Yetişkinler için tel takma konusu, nasıl görünecekleri ve acı çekip çekmeyecekleri açısından sıkıntılı olabilir. Ayrıca sonuçların verdikleri paraya değip değmeyeceği de başka bir soru işaretidir.

Uzmanlar, yetişkinlerin giderek daha fazla tel takmaya heves ettiğini söylüyor. Birçok kişi de bunu kozmetik nedenlerle yapmak istiyor. Çünkü daha iyi bir gülümsemeye kavuşmak istiyorlar. Fakat bazen tel takmayla ilgili diğer konular ön plana çıkıyor. İmplant, kaplama ya da lamine diş yaptırmak isteyenler bazen önce diş teli takmak zorunda olabiliyor.

İki tür diş teli vardır, sabit ya da hareketli diş telleri. Bir hastanın diş telini ne kadar süreyle takacağı dişlerinin durumunun seviyesiyle alakalıdır ve hastadan hastaya değişir. Kural olarak, 12-18 ay ortalama bir süre olarak görünür. Pekiştirme apareyleri farklıdır; bunlar diş tellerinin çıkmasını takiben dişlerin konumunu korumak için takılır.

Hareketli diş telleri

Hareketli diş telleri genellikle sabit diş tellerinden ortalama 3 daha uzun süre takılır. Görünmez olan diş telleri en popüler olanlarıdır. Bunlar diş etine benzer. Orta dereceli sorunları çözmek için ideal seçenektir. Ağızda ciddi problemler olduğunda bu tür diş teli önerilmez. Son derece yumuşak olmaları, kullanan kişiyi rahatsız etmemeleri bu diş telinin tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Ayrıca çıkarıp dişlerinizi temizlemenize olanak tanır.

Sabit diş telleri

Lingual diş telleri, dişlerin arkasına sabitlenir. Metal ya da seramik olan sabit diş tellerinden nispeten daha fiyatlıdır. Bu tür diş telleri, transparan diş tellerine göre bile profilden daha az göründüğü için oldukça popülerdir. Peki dezavantajı nedir? Hareketli diş tellerine göre daha fazla hissedilir ve rahatsızlık verebilir.

Bazı hastalar kısa bir süreliğine pelteklik yaşayabilir. Eğer işiniz sıkça konuşmanızı gerektiriyorsa, lingual telleri tercih etmek istemeyebilirsiniz. Ağız hijyeni ve doğru diş fırçalama ile ilgili şu makalemize de göz atabilirsiniz.

Dişlerinizi düzenli olarak, etraflıca fırçalamanız çok önemli. Florürlü bir diş macunu kullanmak da çürük, diş taşı ve diş eti rahatsızlıklarıyla savaşmada önemli rol oynuyor. Diş teli kullanırken gazlı içecekler tüketmemek gerekiyor.

Bu tür içecekler diş teli etrafına zarar vererek dişte gözle görünmeyecek kadar küçük pencereler açar ve çürümeye sebep olabilir. Oral-B Professional Care 7000 Şarjlı Diş Fırçası gibi iyi kalite ve yuvarlak başlıklı bir diş fırçasıyla ulaşması zor bölgelere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Pekiştirme apareyleri

Bunlar ortodontiye ait uygulamalar değildir ve dişleri hareket ettirmezler. Sadece diş telleri çıkarıldığında, dişlerin eski pozisyonlarına dönmesini engellemek için takılır. Haftada iki-üç gece takılmaları yeterli olacaktır. Pekiştirme apareyleri takmak dişlerin yeni formunun korunmasındaki en önemli etkendir. Bunlar olmadan, dişler tel takmadan önceki hallerine geri dönme eğilimi gösterirler.

Siz de mi tel takmayı düşünüyorsunuz? Peki bu konudaki düşünceleriniz neler? Daha önce tel takmış mıydınız? Düşünce ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.