Yaz aylarında niçin daha fazla su tüketmelisiniz?

Sağlık
23/06/2021

Yaz aylarında neden daha fazla su tüketmelisiniz?

Yaz aylarında vücut daha fazla su kaybeder. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, vücudunuzdaki su seviyelerini dengede tutmak için de ekstra sıvı almanız gerekecektir. Başka hangi faktörler su tüketimini artırmanızı gerektirir? Peki yazın kaç litre su tüketmeli?

Yaz aylarında vücudumuz doğal terleme süreciyle soğumaya çalışır ve bu da dehidrasyona yani su kaybına neden olabilir. Vücuttaki daha az su içeriği çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğinden, daha fazla su içmemizi zorunlu kılar.

Yazın niçin daha çok su tüketilmeli?

*Çevre: Hava sıcak ve nemliyse daha çok terlersiniz. Bu, daha yüksek seviyelerde su tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

Başka hangi faktörler su tüketimini artırmamızı gerektirir?

*Aktivite Düzeyleri: Sizi terletecek herhangi bir aktivite yapıyorsanız kaybettiğiniz sıvıları yerine koymak için ek su tüketmeniz gerekir.

*Genel Sağlık: Ateşiniz varsa veya herhangi bir hastalığınız varsa vücudunuz daha fazla su kaybedebilir. Bu, ısı artışına ve daha da çok su kaybetmenize neden olur. Bu sebeple hastayken de su tüketimini artırmamız gerekir.

*Hamilelik veya Emzirme: Hamileyseniz veya emziriyorsanız, vücudunuzdaki su seviyelerini dengede tutmak için ekstra sıvı almanız gerekecektir.

Su içmenin faydaları:

*Su, kaslarınızın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

*Su, beyin fonksiyonlarınızı ve ruh halinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

*Su baş ağrılarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

*Daha fazla su içmek kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

*Su böbreklerinizden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

*Su cildinizin güzel görünmesine yardımcı olabilir.

*Su alkolün olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olur.

*Su, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.

*Su içmek ağız kokusuyla savaşır.

*Su, eklemlerinizi iyileştirmenize yardımcı olur.

*Su, vücudun idrar ve ter yoluyla toksin atmasına yardımcı olur.

Çocuğunuzun daha fazla su içmesini sağlayacak ipuçları:

*Altı ay ve üzeri: Bebeğiniz altı aylık olduğunda günde birkaç kaşık su vermelisiniz.

*Bir ila üç yaş arası: Çocuklar günlük sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için gün boyunca sadece su içebilirler, ancak süt ve yüzde 100 meyve suyu gibi diğer sağlıklı içecekleri tüketerek de su alabilirler.

*Beş ila sekiz yaş arası: Bu yaş grubundaki bir çocuk ideal olarak bir litre civarında su içmelidir.

* Dokuz ila on iki yaş: Çocuklara bu yaşta su içmenin önemi öğretilmeli ve günde 1-1,5 litre su içmeleri sağlanmalıdır.

*On üç yaş ve üzeri: Bu yaşta günde sekiz ila on bardak su tüketilmelidir. Çocuğunuz meyve sularından hoşlanıyorsa, suyu taze meyve suları ile karıştırıp içmesine izin verebilirsiniz.

Su içmeyi unutmak ciddi rahatsızlıklara yol açar mı?

Su içmemek veya yetersiz su tüketimi aşağıdaki rahatsızlara yol açabilir:

·         Halsizlik veya enerji eksikliği

·         Obezite veya fazla kilo

·         Erken yaşlanma

·         Kabızlık

·         Yüksek veya düşük tansiyon

·         Kötü kolesterolün yükselmesi

·         Sindirim sistemi sorunları

·         İdrar Yolu enfeksiyonları

·         Romatizma / Egzama / Kaşıntı

·         Solunum yolu problemleri

 

1. Yorgunluk ve enerji eksikliği: Vücutta su eksikliğinden dolayı dehidrasyon meydana gelir, buna bağlı olarak enzimlerin salınım oranı azalır ve yorgunluk artar. Yorgun hissediyorsanız, düzgün çalışamıyorsanız ve enerjiniz her zaman az geliyorsa su tüketiminizi kontrol edin.  

2. Fazla kilolu olma veya obezite: Suyun kendisi yağ yakarak kilo verdirmez, ancak gerçek şu ki kilo vermede önemli bir rol oynar. Daha fazla su içmek, toksik ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca mideye tokluk hissi verir ve sağlıklı bir metabolizmanın desteklenmesinde önemli bir rol oynar.

3. Erken yaşlanma: Vücudumuzda %60'tan fazla su vardır ve vücut düzgün çalışmak için bu değerli kaynağın desteğine büyük ihtiyaç duyar. Gün içerisinde bol su içmek, cildi ve iç organları tazeleyen ve erken yaşlanmayı azaltan serbest radikallerle savaşmanıza yardımcı olur.

4. Kabızlık: Çiğnenmiş yiyecekler bağırsaklarda sindirim esnasında bolca sıvı kullanımına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu süreçte bağırsaklar daha fazla su emer. Bu nedenle bağırsaklarda yeterince su olması önemlidir. Dehidrasyondan muztaripseniz, dışkı kolayca oluşamaz, atıklar vücuttan dışarı çıkmaz, bu nedenle kabızlık çekebilirsiniz.

5. Yüksek veya düşük tansiyon: Daha fazla su içmek kandan toksik maddelerin salınmasına yardımcı olur ve kan dolaşımını iyileştirir. Tansiyonun düzgün olması için vücudun suya ihtiyacı vardır çünkü vücuttaki kan miktarı tek başına tüm atardamarları, sinirleri ve kılcal damarları doldurmaya yetmez.

6. Yüksek düzeyde kötü kolesterol: Dehidrasyon, hücrelerin iç kısmındaki su miktarını azaltır, bu da vücudun daha fazla kolesterol üreterek suyu telafi etmeye başladığı anlamına gelir ki bu da sağlık için hiç iyi değildir.

7. Sindirim sistemi hastalıkları: Susuz kalmış vücutta mide özsuyu üretimi azalır; bu da mide sorunlarına veya gastrit ve ülser gibi hastalıklara yol açabilir.

8. İdrar Yolu Enfeksiyonları: Böbrek ve üriner sisteminin düzgün çalışması suya bağlıdır. Vücut susuz kaldığında, idrar yolu veya böbrek enfeksiyonu gibi hastalıkların riski artar. Bu tür hastalıkları tespit etmek kolaydır çünkü enfeksiyon sırasında idrar koyulaşır ve kokar; böbrek ağrısı meydana gelebilir.

9. Romatizma ve Egzama veya kaşıntı: Su eksikliği nedeniyle kanda kolayca depolanan toksik maddeler çeşitli hastalıklara ve ciddi sorunlara neden olabilir. Birçok çalışma, su miktarındaki azalmanın eklemlerde de önemli sorunların ortaya çıkma ihtimalini artırabileceğini göstermiştir.

Su eksikliği sebebiyle terleme yoluyla vücuttan atılamayan toksinler egzama gibi cilt hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

10. Solunum sistemi ile ilgili sorunlar: Su, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir ve solunum yolu hastalıklarını önler. Akciğer, burun, sinüs vb. mukoza zarına giren kirler ve diğer toksik parçacıklarından korunmak için mukoza zarının nemli olması gerekir. Bu da ancak vücuttaki yeterli su ile mümkündür.

 

Su içmeyi unuttuğumu nasıl anlarım?

Su içmeyi unuttuğunuzu şu belirtiler sayesinde anlayabilirsiniz. Yetişkinlerde ve çocuklarda dehidrasyon belirtileri şunları içerir:

 

·         Susamış hissetmek

·         Koyu sarı ve güçlü kokulu çiş

·         Baş dönmesi veya sersemlik hissi

·         Yorgun hissetmek

·         Kuru ağız, dudaklar ve gözler

·         Az ve günde 4 defadan az işemek

 

Aşağıdaki durumlarda dehidrasyon daha kolay gerçekleşebilir:

 

·         Şeker hastalığı

·         Kusma veya ishal

·         Çok uzun süre güneşte kalmak (sıcak çarpması)

·         Çok fazla alkol tüketmek

·         Egzersiz yaptıktan sonra çok terlemek

·         38°C veya daha yüksek bir ateş

·         Daha fazla işemenize neden olan ilaçlar (diüretikler) alıyorsanız

 

Dehidrasyon riskini nasıl azaltabilirsiniz?

 

Herhangi bir dehidrasyon belirtisi hissettiğinizde sıvı tüketin.

 

Kendinizi hasta hissettiğiniz veya hasta olduğunuz için su içmekte zorlanıyorsanız, küçük yudumlarla başlayın ve ardından yavaş yavaş daha fazla için.

 

Çocuğunuzun sıvıları yutmasını kolaylaştırmak için bir kaşık kullanabilirsiniz.

 

Gün içinde yeterince su içtiğinizi, idrarınızın çok açık ve berrak bir renk olmasından anlayabilirsiniz.

 

Dehidrasyon riski daha yüksek olduğunda, örneğin, kusuyorsanız, terliyorsanız veya ishaliniz varsa, su tüketiminizi artırmanız gerekir.