Uyku neden bu kadar önemli?

Sağlık
18/09/2019
Çünkü güzel bir gün, güzel bir gece uykusuyla başlar!

UYKU YANILGILARI

Çoğu insan iyi bir uykunun; kolayca uykuya dalma, uyku sırasında az uyanma ya da kaç saat uyuduğuyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Gece boyu bir insanın ortalama 28 kere uyandığını biliyor musunuz? Bunlar ertesi gün hatırlanamayacak kadar kısa süreli uyanmalardır. Uyku arasında uyanmaların en fazla 3 dakika sürmesi normal bir durumdur.

Uykunuzun kalitesi uyandığınızda kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgili değildir. Derin bir uykudan uyandığınızda daha yorgun hissederken, hafif bir uykudan uyandığınızda dinlenmiş olarak uyanacaksınız.

Profesör Juergen Zulley ‘'uykunun fiziksel, duygusal, zihinsel sağlık için temel bir ihtiyaç" olduğunu söylüyor.

FAYDALARI

Kaliteli bir uyku size canlılık katarken, güne enerjiyle başlayıp verimliliğinizi arttırarak, sosyal ve sağlıklı olmanıza katkıda bulunmak için yeterlidir.

  • Zihin açıklığı; karışık hesaplardan, araba sürmeye kadar farklı işleri yerine getirmeniz için bilişsel becerilerinizi geliştirir.
  • Fiziksel performans; ruh haliniz olumlu etkilenirken aynı zamanda çarpıntılarınız azalır ve fiziksel dayanıklılığınız artar.
  • Sağlığınızı korur ve yaşam kalitenizi arttırır.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olur.
  • Hafızanızı güçlendirir.

Orkid'in kurduğu Orkid Uyku Akademisi'nde, Orkid Uyku uzamanı Prof. Zulley tarafından verilen özel ipuçları, püf noktalar, pratik uyku önerilerine ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Facebook sayfamızı ziyaret edin: http://www.facebook.com/OrkidTurkiye

UYKU VE ADET DÖNEMİNİZ

Kadınların uykuları, hormonal değişiklikleri yüzünden erkeklere oranla üç kat daha zayıftır. Bu durum adet dönemleri sırasında daha da kötüleşir.

Kadınlar en büyük zorluğu, hormon seviyelerinde değişiklik olduğu zaman yaşıyorlar. Hamilelik, erken annelik ve adet dönemleri gibi hormonal değişiklikler uyku problemi yaşamalarına sebep oluyor.

HORMON SEVİYESİ

Adet kanaması sırasında uykusuzluk ve östrojen artışı progesteron'a neden olabilir.

Ayrıca, adet sırasında sızıntı endişesi yaşamak da uykunuzu olumsuz etkiler.

UYKUNUZU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

1. ÇEVRESEL

Elektronik aletler, istenmeyen ışıklar ve gürültü, kaliteli uykuyu etkileyen önemli faktörlerdendir.

2. PSİKOLOJİK

Rahatlama, ruhsal dengenizin yenilenmesinin anahtarıdır. Gergin hissettiğinizde, dinlenmek için zaman bulamadığınızda ve uykuya çabuk dalamadığınızda gün boyu yorgun hissedersiniz.

3. FİZİKSEL

Daha birçok sebep gibi ağrı ve rahatsızlık hissi uykunuzun derinliğini etkiler ve uyku sırasında uyanma sürelerini uzatır.

PROF. DR. ZULLEY'DEN İPUÇLARI

  • Yatak odanızı uyku dostu bir vahaya dönüştürün.
  • Sizi dinlendirecek uyku öncesi rutini oluşturun.
  • Akşam yemeğinde hafif yemekler tercih edin.
  • Size uygun bir uyku düzeni oluşturun.
  • Yatmadan en az üç saat önce yapılan egzersiz, uykuya daha hızlı dalmanızı sağlar ve derin bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Orkid'den ÖZEL İPUÇLARI

Uyku hakkındaki endişeleri yatağınıza bırakın! Gece için tasarlanmış özel bir ped deneyin.

Yeni Orkid Platinum Gece Extra %60 daha büyük arka yüzeyiyle geceleri bile sızıntıya karşı %100'e kadar korur. Kadınların vücuduna mükemmel şekilde uyan ve ne şekilde hareket edilirse edilsin şimdiye kadarki en iyi korumayı sağlayan ped olarak tasarlanmıştır.

Orkid Platinum Gece Extra ile geceleri daha rahat uyurken, ertesi güne daha enerjik başlayabilirsin!

TATLI RÜYALAR