Kendinizi suçlamaktan vazgeçin!

Sağlık
9/11/2018
Birçok kadın gündelik yaşamındaki problemleri çözmek için sorumluluk almayı ikinci plana atar. Çoğu zaman kadınlar, bu problemleri düşünmek stresli olduğu için üzerinde durmazlar. İşte kontrolünüz dışında gelişen problemlerle ilgili suçluluk hissetmemenizi sağlayacak öneriler…

Kafanızda ses önemlidir. Fakat bilinçli olmayı suçluluk duygusuyla karıştırmayın. Bilinciniz size doğru ve yanlışın ne olduğunu söyler. Diğer taraftan suçluluk duygusu kendinizi eleştirdiğinizde ve suçladığınızda ortaya çıkar. Bazen kontrolümüz dışında gelişen olaylar yüzünden bile kendimizi suçlarız.

Kadınlar neden suçluluk duyar?

Suçluluk hissetmek kadınlar için daha kolaydır. Çünkü kadınlar geleneksel olarak bakan, büyüten sıfatlarıyla var olur. Ama bu kendi ihtiyaçlarını en son düşünmeleri anlamına gelmez. Çoğu kadın bu şekilde düşünür. Kendimize “Hayır”, başkalarına “Evet” deriz.

Kişisel bir öncelik listesi oluşturun

Günlük rutininizin en önemli kısımlarını tekrar gözden geçirin. Önemli olmayan ya da olmasını engelleyemeyeceğiniz konularda suçluluk duymayın. Şunlara dikkat edin:

  • Bu kimin problemi? Yapmanız ve yapmamanız gerekenler inandığınız şeylerle uyum içinde mi yoksa başkalarının düşüncelerine göre alınmış kararlar mı? Örneğin, büyük anneniz çocuklarınızın çok fazla televizyon izlediğini düşünüyor olabilir ya da arkadaşınız tüm çamaşırların ütülenmesi gerektiğini… Fakat önemli olan sizin ne düşündüğünüz.
  • Düşüncelerinizi gözden geçirin. Emin olamadığınız şeylere karar verin. Neden o şekilde karar verdiğinizin cevabını da kendinize verin. Çalışıyorsanız ya da başka işleriniz varsa ya da sadece “istemiyorsanız” bile ütü yapmak zorunda değilsiniz.
  • İhtiyaçlarınız önemli. Kendinize şu anda sizin için neyin önemli olduğunu sorun. Örneğin daha çok para kazanmak daha mı önemli evde oturmaktan… O halde işe girin.

Neyin önemli olduğuna karar verin. Günlük işlerin hayatınızı gölgelemesine izin vermeyin. 

  • Organize olun. Tüm önemli işleriniz için bir liste yapın.  Ev kirası, faturaların ödeme günlerini ya da doktor randevularının tarihlerini yazın.
  • Plandan şaşmayın. Eğer yaptığınız listeye sadık kalırsanız geri kalan zamanda bunları düşünmezsiniz.
  • Zamanı iyi kullanın. Eğer çok çalışıyorsanız, sırf suçluluk duymamak için zamanınızın çoğunu çocuklarınızla harcamak zorunda hissetmeyin. Onları okul sonrası kulüplere yazdırmayı düşünün.

Kendinize iyi davranın

Kendinize “keşke yapsaydım” demektense, “Şimdi ne yapalım” deme alışkanlığını kazandırın. Geçmiş üzerine düşünmeyin. Geleceğe doğru olumlu adımlar atın. Unutmayın, suçlu hissediyor olmanız yanlış yaptığınız anlamına gelmez. 

  • Bırakın gitsin. Suçlu hissettiğiniz şeyleri düşünün. Kendinizi affedin ve düşünmeyi bırakın. Sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri, kişisel değerlerinizle karşılaştırın.
  • Bir arkadaşınızla konuşun. Onların düşünceleri durumla ilgili size farklı bir bakış açısı kazandırabilir.
  • Liste yapın. Önceliklerinizin olduğu bir liste hazırlayın. Bir dahaki sefere suçluluk duyduğunuzda bu listeye bakın. Eğer ilk üçte aklınızı karıştıran şey yoksa unutun gitsin.

Kendinize iyi bakın. Eğer siz kendinize iyi bakarsanız sevdiğiniz insanlara da daha iyi bakar ve onlarla daha iyi iletişim kurarsınız.