Kendinizi ödüllendirmek için zaman yaratın

Sağlık
24/04/2020
Küçük fikirlerle büyük sonuçlara ulaşmak mümkün! Bebek adımlarıyla kendinizi ödüllendirin. Minicik bir değişiklik bile kendiniz ve çevrenizle ilgili fikirlerinize olumlu etki edecek!

Daha mutlu bir yaşam

Öncelikle üzülmeden mutlu olmayı beklemeyin. Olumsuzluklar olmadan her şeyin olumlu olmasını da… Ancak bu şekilde yaşamı sevgi dolu bir biçimde yaşayabilirsiniz. Aşk, sevgi, tatmin ve mükemmelliğin gerçek tanımlarını anlamaya çalışarak gerçekçi olmayan beklentilerinizden kurtulun.

Tüm ilişkilerinizle ilgili devamlı olarak olumlu düşünceler beslemeyebileceğinizi sanmayın. Gerçekliği “sonsuza kadar mutluluk içinde” idealiyle karıştırırsanız, mutsuz olursunuz. Amerikan filmlerinde gördüğümüz nikah sahnelerinde, ‘evet’ demeden önce nikah memurunun “İyi günde, kötü günde...” demesi işte tam da bu yüzden.

Bazen onu çok sevdiğimizi hissederiz, bazen de ona katlanamadığımızı... Bazen “Yanımda kal” deriz, bazen de “Bana biraz zaman tanı”... İşte bu aşk dansıdır, tek taraflı bir mutluluk rüyası değil. Bazı günler iyidir, bazıları kötü. Bazen hayata olumlu bakarız, bazen olumsuz.

İşte böyle olması zaten iyidir. Zamanın çoğunda eşinizden, çocuğunuzdan ve işinizden hoşlanmayabilirsiniz, bu normaldir. Her durumu da kucaklayıp “koşulsuz  sevgiyi” yakalayın! 

Sürekli haklı olmak zorunda değilsiniz. Belki eşinizin sizi rahatsız eden bir alışkanlığı var. Mesela cimri olabilir. Dünya sizin aynanızdır: Onda rahatsız olduğunuz huyları kendinizde ararsanız belki sürekli haklı olma ısrarınızdan vazgeçersiniz.

Taleplerde bulunun. Yaşamınızı değiştirebilecek şeylerden biri de bu. Ne istediğinizi düşünün. Daha fazla tutku, işte terfi etme, zam, yardım ya da ara vermek! İnsanların sizin ne istediğinizi anlamalarını beklemeyin. İnsanlar yardım istediğinde onlara yardım edin böylece onlardan yardım beklediğinizde sonuçsuz kalmaz. 

Gelecekte ne olacağını düşünerek endişelenmektense şimdiye odaklanın. Kesinlikle bildiğimiz tek şey şu anda olandır. 

Yaşamınızı kontrol altına aldığınızı size hissettirecek en az bir eylemi gerçekleştirin. Bu, arabanızı temizlemek, evdeki dokümanları düzenlemek, eski kıyafetleri atmak olabilir. Size başarı hissi verecek herhangi küçük bir eylem olabilir. Eğer güçlenmiş, sağlıklı hissedersek stres kaynakları bize daha az zarar verir. 

Minnettar olun. Her gün etrafınıza bakın ve güneşi, masanızdaki çiçekleri, kuşların sesini, içmekte olduğunu kahveyi düşünerek sahip olduklarınızdan dolayı minnet duygularınızı dile getirin. Minnet duymak bizi daha mutlu kılar. 

Hislerinizi kullanın. Duştayken suyun cildinizden akışına odaklanın. Aklınızın 10’daki toplantıya ya da çocuklara ne yemek yapacağınıza kaymasını engelleyerek, bedeninizdeki hislere odaklanın. Yemek yerken sadece yemeğe ve aldığınız lezzete konsantre olun. Daha yavaş yemeğe çalışın.

Suçlulukları geride bırakın. Garip gelebilir ama eğer mutsuzluğunuza ya da yaşamınızın istediğiniz gibi gitmemesine bir sebep arıyorsanız bu kendinizsiniz. Kendinizi günah keçisi seçmekten vazgeçin ve her halinizi kucaklayın. 

Bebek adımlarıyla ilerleyin. Eğer yapmak istediğiniz bir şey varsa, neden küçük adımlarla işe koyulmuyorsunuz? İlk adımı atmak sizi iyi hissettirecek ve bir sonraki adım için güç toplamanıza yardım edecek. Eğer iş kurmak istiyorsanız önce bir iş planı yapmak ya da kartvizit bastırmak iyi bir fikir olabilir. Kendinize adım atın. 

Birine iyilik yapın. Bilim adamları dünyaya karşı olumlu bir tavır takındığımızda dünyanın da bize karşı olumlu olduğunu söylüyor. Bugün birini mutlu edin!

Hızlı ve pratik güzellikler

Çiçek alın. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sabah uyandığında nemrut olan insanlar bile çiçek gördüklerinde daha mutlu oluyorlar. 

Egzersiz yapın. Egzersizin bedeniniz için faydaları malum peki ya ruhunuza ne faydası var? Egzersiz cinsel yaşamınızı iyileştirir, kendinize güveninizi arttırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Zihniniz daha açık olur ve sizi depresyon gibi hastalıklardan korur. 

Size güldüren bir video izleyin. 

Daha enerjik olun. Enerjiyi içinizdeki bir ateş gibi düşünün. Bir şey yapmadan önce içinizdeki enerjiyi yani ateşi körükleyip körüklemeyeceğini tartın. 

Özeleştiriye karşı durduğunuz müddetçe daha olumlu ve enerjik olursunuz. Kendinize “Spora gitmedim çünkü çok tembelim” gibi yakıştırmalar yapmayın. Düşüncelerinizi şu yönde değiştirin, “Zamanı iyi kullandım ve akşam yürüyüşüne çıktım.” 

Gece geç saate kadar ayakta kalmayın. Uykuyu boşa geçen zaman ya da lüks olarak görmeyin. Gecede yedi-sekiz saat uyumaya çalışın. Ya da ne kadar uyku sizi iyi hissettiriyorsa o kadar uyuyun.

Geceleri perdelerinizi açık bırakın. Bir araştırmaya göre, alarm yerine doğal ışıkla uyanmak enerjiyi arttırıyor. 

Güne iş e-postaları yerine komik bir websitesini ziyaret ederek başlayın. Araştırmalar bir anlık gülümsemenin bile vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren hormonlar üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. 

Yoğurt ve prebiyotik içerikli besinler tüketin. Hem bağışıklık sistemi için önem taşıyor hem de B12 ve K vitaminleri açısından zengin. Ayrıca protein ve kalsiyum alarak kramp ya da şişkinlik gibi problemlere karşı önlem almış oluyorsunuz. 

Eğer size rahatsızlık veren bir insan varsa cesaretinizi toplayın ve bu bitmemiş meseleyi sonlandırın. Dürüst olmakla enerji akışını arttırırsınız.