Çocuklarda Süt Dişlerinin Dökülme Dönemi

Sağlık
24/12/2019
İlk süt dişinin dökülmesi, bir çocuk için dönüm noktası sayılır. Bu süreci daha eğlenceli hale getirmek için işte yapabilecekleriniz.

6 yaşından itibaren miniğinizin süt dişleri (biraz da ileri geri oynatmasının da yardımıyla) dökülmeye başlar. Dünyanın kimi bölgelerinde dökülen her diş karşılığında bozuk para, altın renginde sahte para ya da basitçe biriktirilmesi için harçlık verilir.

Bunlar dışında, diş dökülmesinin sebebi olarak, Türkiye’de de giderek yaygınlaşan “Diş Perisinden” bahsedilir. Hadiseyi çocuklar için kabul edilebilir ve hatta eğlenceli hale getiren bu gibi fikirlere alternatif olarak aile geleneği halini alabilecek fikirler hazırladık.

1. Teşekkürler notu bırakın

Ona bir teşekkürler notu hazırlayın. Bu mektup sizden, diş perisinden ya da diş hekiminden geliyor olabilir. Bırakın kimden geldiğine çocuğunuzun hayal gücü karar versin. Renkli, simli ya da çocuğunuzun seçeceği güzel bir kalemle, desenli bir kağıt seçin.

Dişin döküldüğü tarihi yazın. Bu basit mektupta, çocuğunuza dişe çok iyi baktığı için teşekkür ederek 10 üzerinden bir puan verin. Yıldızlarla süsleyebilirsiniz. En sevdiği oyuncağının yanına bırakın. Hem mektuplarınızı hem de dişleri biriktirebileceğiniz simli bir kavanoz yapmayı da unutmayın!

2. Diş takvimi

Ödül takvimi! Eğlenceli, renkli, diş sallanmaya başladığı andan itibaren ay boyunca her gün gelişmeleri yazacağınız bir takvim hazırlayın. “Elmasını dişlerken sallanmaya başladı”, “bugün ceviz yerken arka diş düştü” gibi. Kaç gün boyunca sallandı? Diş kendiliğinden mi düştü yoksa sonlara doğru kendisi mi çekti? Her düşen diş için bir ödül günü yapın!

3. Dişçi rolü

Hepimiz 20 süt dişiyle ya da bebek dişiyle doğarız. Bu dişlerin nerede olduğunu gösteren bir tablo bulun. Diş hekiminizin size seve seve verecektir. Çocuğunuzun dişleri düştükçe, tablo üzerinde renkli kalemlerle işaretleyin. Kaç tane kaldığını not edin. Ayrıca bu tablo üzerinde düşen diş hakkında bilgi de verebilirsiniz. Bu dişi ne için kullanıyordu, yeni çıkacak diş nasıl olacak… gibi.

4. İçi dolu bir bakım çantası

İçinde yeni diş fırçası ve macunu olan renkli bir çanta hazırlayın. Eğlenceyi arttırmak için kum saati de ekleyin. Böylece çocuğunuz gereken süre kadar diş fırçalama alışkanlığı edinebilir. Oral-B şarjlı diş fırçalarına buradan göz atabilirsiniz.

Çocuklar için Oral-B Stages Power Kids şarjlı diş fırçasını deneyin. Oral-B Disney Magic Timer da indirerek çocuğunuzun sağlıklı alışkanlıklar kazanmasına destek olabilirsiniz. Çocukların %90’ı Disney Magic Timer uygulamasıyla daha uzun süre diş fırçalıyor.

5. Her diş için bir inci

Batı kültürlerinde geleneksel olarak her diş düştüğünde, altın renginde sahte para ya da gerçek para biriktiriliyor. Siz de para yerine inci taneleri ya da renkli boncuklar biriktirebilirsiniz.

Çocuklarınız diş düşürürken siz nasıl ödüller veriyorsunuz? Eğlenceli fikirlerinizi bizimle paylaşın.