0

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapabiliriz?

Oral-B desteğiyle hazırlanmıştır.

Diş Hekimi Deniz Fındık Balcı’dan #Evdekal Ağız ve Diş Sağlığı için öneriler

 

Ağız bakımında kullanılan ürünler, sigara kullanımı, beslenme alışkanlıklar ve diş fırçalama yöntemi… Bunların hepsi ağız ve diş sağlığını etkiliyor. Peki ne yapmalı? Diş Hekimi Deniz Fındık Balcı anlatıyor.

Ağız bakımında hangi ürünler kullanılmalı?

 

Çok sık yaptığımız bir hata fırçalama yaparken kullandığımız kimyasal ajanlar ile ilgilidir.  Diş macunları ve ağız suları; diş fırçalama ve arayüz temizliğini desteklemek için geliştirilmişlerdir. Farklı formülleri vardır ve ağız diş sağlığınızı birbirlerinden farklı şekillerde desteklerler. Örneğin stabilize stanöz florür içeren diş macunları diş eti sorunlarınızı azaltmak ve diş minenizi onarmak konusunda size yardımcı olabilir.  Unutulmaması gereken şey plağın fırçalanarak yani sürtünme ile kaldırılmadığı sürece bu ajanların tek başlarını yeterli etkiyi gösteremeyecek olmalarıdır. Sadece diş macunu kullanarak ya da sadece ağız suyu ile çalkalama yaparak, ağız diş hijyeninin sağlanması mümkün değildir.

 

Evde yapılan diş macunları güvenli midir?

 

Günümüzde doğal ve bitkisel ürünlerin kullanımı sıklıkla gündeme gelmektedir. Evde yapılan macunların tarifleri sıklıkla paylaşılsa da kullanımları aslında uygun ve güvenli olmayabilir. Etkileri ve sağlığa uygunlukları randomize klinik çalışmalar ile kanıtlanmış ve aşındırıcılıkları belirli bir seviyenin altındaki diş macunlarının kullanımı hem dişlerinizin sağlığı hem de estetiği açısından önem taşımaktadır. Bir formülün “bitkisel içerikli” olması her zaman yararlı olduğunu göstermez. Bu konuda eleştirel ve özenli davranmak sağlığınızı riske atmamak açısından çok önemlidir.

 

Diş lekeleri karbonatla çıkar mı?

 

Toplumumuzda yaygın görülen “dişlerdeki lekeleri karbonat kullanarak çıkartmak” uygulaması dişlerin kontrolsüzce aşınmasına neden olmaktadır. Dişin dışındaki mine tabakası, karbonat kullanılarak ve çok kuvvet uygulanılarak yapılan fırçalamalar sonucunda, zamanla aşınacak ve bir altındaki dentin tabakasının yüzeye daha fazla yansımasına neden olacaktır. Dentin tabakası mine tabakasından daha sarı renkte olduğu için bu durum hem arzulananın aksine diş estetiğini bozacak hem de diş sert dokusunun bütünlüğünü tehlike altına alacaktır.

 

İdeal diş fırçalama nasıl olmalıdır?

 

Çok kuvvet uygulamadan yapılacak bir fırçalama genellikle en ideal fırçalamadır; fırçalama ile çıkmayan sigara ve renkli yiyecek-içecek tüketimine bağlı dış lekelenmeleri, içinde bulunduğumuz zorlu süreç geride kaldığında, diş hekiminize giderek uzaklaştırabilirsiniz.

 

 

Sigara tüketiminin ağız sağlığına zararları nelerdir?

 

Sigara kullanımı ağız diş sağlığını, genel sağlığı etkilediği gibi oldukça negatif şekilde etkilemektedir. Sigara tüketimi: ağız kanserleri, diş eti hastalıkları, kötü ağız kokusu, diş yüzeyinde lekelenmeler gibi yüzlerce kötü sonuca neden olabilmektedir. Bildiğiniz üzere korona salgını hastaların solunum yollarını etkilemektedir. Sigara kullanan kişiler göğüs ve akciğer hastalıklarına yakalanmaya daha yatkındırlar. Virüs bulaşı gerçekleştiğinde sigara kullanan kişilerin süreci daha zor ve sağlıkları daha olumsuz şekilde etkilenerek geçirebileceklerine dair kanıtlar çalışmalar ile ortaya konulmuştur. #EvdeKal’dığımız bu süreç, sigarayı bırakarak sağlığınız açısından sayısız yarar sağlamanız için muhteşem bir olanak olabilir.

 

Tükettiğimiz yiyecekler ağız sağlığında etkili midir?

 

Tükettiğimiz yiyecekler ve içecekler de ağız ve diş sağlığımız açısından çok önemlidir. Özellikle uzun süre evde kalmaya bağlı olarak atıştırmaların artması ile farkında olmadan daha fazla rafine şeker ve asitli gıdaların tüketimi söz konusu olabilmektedir. Genel sağlığınız açısından sağlıklı olmayan yiyeceklerin neredeyse tamamı ağız ve diş sağlığınız açısından da risk unsudur.  Bu gıdaların sıklıkla tüketilmemesi, tüketildiklerinde ana öğün ile birlikte tüketilmeleri, dişler üzerinde uzun süre kalmalarının fırçalama ile önüne geçilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Ağız sağlığı için hangi yiyeceklere dikkat etmeliyiz?

 

Ağız ve diş sağlığının idamesi için fermente edilebilir karbonhidratların tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Bu yiyeceklerin çoğu yapıları nedeni ile diş üzerinde uzun süre kalabilmekte ve kariyojenik (diş çürüğüne neden olan) etki gösterebilmektedirler. Aklımıza ilk gelecek abur cubur gruplarına ek olarak kahvaltılık gevrekler, kuru meyveler, kekler, bal-çikolata içerikli sütler ve şekerli içeceklerin tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Aileler “gazlı” içecek olarak tanımladığımız “karbonatlı” içeceklerin asitli olduğunu bilmekte fakat genellikle “gazsız” yani karbonatsız ambalajlı içecekleri daha masum bulabilmektedirler. Dişin zarar görmesini sağlayan asitlilik tüketilen içeceğin “pH”ına ya da ağızda meydana getirdiği pH değişimine bağlıdır. Karbonatsız olduğu halde soğuk çaylar, meyve suları ve aromalı sütler de hem genel sağlığımız açısından hem da ağız diş sağlığımız açısından olumsuz etkiler yaratabilmektedirler.

 

Meyve mi tüketmeliyiz, meyve suyu mu?

 

Meyve suları yerine meyvenin kendisini yemek hem meyve içerisindeki lifin alınması yolu ile sindirim sistemi ve genel sağlık açısından hem de ağız ve diş sağlığı için daha olumlu sonuçlar yaratacaktır.

 

İçinde bulunduğumuz dönemde #EvdeKal’mamız hem kendi sağlığımız, hem ailemizin sağlığı, hem de toplum sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda sadece acil ve zorunlu durumlarda evden çıkılması ve diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

 

Diş hekimine gitmenizi gerektirebilecek durumlar Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından:

 

Şiddetli ağrı, ağrı ve şişmeye neden olan apse ve bakteriyel enfeksiyonlar, ağrı ve doku yaralanmasına neden olan diş kırıkları, travmaya bağlı dişin sallanmaya başlaması ya da yerinden çıkması, çene ve yüzünüzde meydana gelen kırıklar, kontrol edilemeyen/durdurulamayan kanamalar, kanser tedavisi görecek/gören hastalara yapılması hastanın doktoru tarafından gerekli görülen tedaviler, dikiş alınması, tel tedavisinde kullanılan braket/telin yerinden çıkması ve düşmesi, onarımında belirli şartların sağlanması mümkün olan geçici restorasyon kayıp ve kırıkları olarak belirlenmiştir.

 

#EvdeKal’arak geçirdiğimiz bu günlerde herkese bol bol sağlık diliyor bu zor günlerin en yakın zamanda geride kalmasını umut ediyorum.

 

Diş Hekimi

Deniz FINDIK BALCI


Oral-B Pro-Onarım KV

 

 

 

 

 

 

 

 

0

Yorum ekle

İlginizi çekebilecek içerikler

Çerez Onayı