Çocuklar için ağız bakımı

Sağlık
8/04/2020
Çocuklarımızın iyi alışkanlıklar geliştirmesine destek vermek, ebeveyn olarak en önemli görevlerimizden biridir. İşte bu rehberi çocuğunuzun gelişiminin her aşamasında, ağız bakımıyla ilgili desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabilmeniz için hazırladık.

Diş bakımı genel sağlığımızın temel bir parçasıdır. Çocuklarımıza iyi bir ağız bakım alışkanlığı kazandırmaya erken yaşlarında başlamalıyız ve hem çocukluk hem de ergenlik dönemi boyunca devam ettirmeliyiz. Her bir dönemin kendine has zorlukları ve temel taşlarını vardır. Bu rehber ile çocuğunuz büyürken her anında ona destek olabilirsiniz.

4-24 ay

Bebeğiniz ilk dişini çıkarıyor, muhteşem diş eti gülümsemesinden birkaç inci tanesi gülümsemesine geçiyor!

- Bakım

Şimdi fırçalama alışkanlığını kazanma zamanı. Oral-B Stages gibi çocuk dostu bir diş fırçası kullanarak diş fırçalama sürecini eğlenceli hale getirin.

1-4 yaş

3 yaşına geldiğinde, çocuğunuzun ağzında yaklaşık 20 tane süt dişi olacaktır. Sağlıklı dişlerde leke veya çizgi yoktur ve rengi beyazdır. Diş etleriyle pembe ve pürüzsüz olmalıdır. Eğer aksi bir durum fark ederseniz diş hekimine görünmesi gerekir.

- Bakım

İpana Pro-Expert gibi özel olarak formüle edilmiş bir diş macunu kullanarak, çocuğunuzun günde en az iki kez dişlerini fırçalamasına yardımcı olmalısınız. Ya da Oral-B Stages Diş macunu kullanarak diş fırçalama sürecine Disney karakterlerini de davet edebilirsiniz.

Bu yaş, ilk diş hekimi ziyaretinde bulunmak için doğru zaman. Çocuğunuzun ilk ve ikinci doğum günü arasında diş hekimini ziyaret etmeniz gerekir. Pedodontiye yani çocuk diş hekimliğine gitmeniz, bu tecrübeyi eğlenceli ve unutulmaz kılmasının yanında çocuğunuzun ağız bakımı hakkında daha doğru kararlar alınmasını sağlayacaktır.

5-8 yıl

Diş perisinin artık çocuğunuza minik bir ziyarette bulunmasının vakti geldi. 6 yaş civarında çocuğunuz bebek dişlerini kaybetmeye başlayacak ve kalıcı dişleri teker teker çıkacaktır.

- Bakım

Kazandırdığınız ağız bakım alışkanlıklarını sürdürmeye devam edin. Diş ipi kullanımı, iyi bir ağız bakımının önemli bir parçasıdır ve çocuğunuzun becerisi geliştikçe kendi başına nasıl diş ipi kullanacağı konusunda uzmanlaşacaktır.

3. yaştan itibaren küçüğünüz artık el becerilerini geliştireceği için şarjlı bir diş fırçasına geçebilirsiniz. Oral-B şarjlı diş fırçalarında bulunan zamanlayıcı sayesinde diş fırçalama işini doğru sürede tamamlayabilirsiniz.

8-12 yaş

Çocuğunuzun tatlı gülümsemesi kalıcı dişleriyle değişiyor.

- Bakım

Kendi diş bakımı sorumluluğunu üstlenmeye başlamasıyla eş zamanlı olarak kendi yemek seçimlerini de yapmaya başlar. Evde bolca meyve ve sebze bulundurarak çocuğunuzun seçimlerinin daha sağlıklı olmasını destekleyin. Dengeli bir diyetin genel sağlık için olduğu kadar ağız sağlığı için de çok önemli olduğunu ona öğretin.

Çocuğunuz bu yaş döneminde sizin yaptıklarınızı dikkatle inceler ve taklit eder. Söylediklerinizden çok yaptıklarınızla ona örnek olun ve günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağız  suyuyla ağzınızı çalkalayın.

13-18 Yaş

Çocuğunuz bu dönemde, bugüne kadar yaptığı ağız bakımının faydasını görmeye başlar. Bu dönemde üçüncü azı dişleri ortaya çıkabilir. 20 yaş dişi olarak da bilinen bu dişler, bazı çocuklarda hiç çıkmaz, o yüzden eğer bu dişler görünmezse endişelenmeyin.

- Bakım

Çocuğunuzun bağımsızlığını ilan ederken, ağız bakımı alışkanlıklarına özen göstermeme eğiliminde olabilir.  Bu zorlu zamanlarda düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmesini sağlayarak ve ağız hijyeninin önemini vurgulayarak ona destek olun.

Bu dönemde çocuğunuzun dişlerinde yapısal olarak sorun görüyorsanız, çenesini kapamakta zorlanıyor ya da estetik olarak dişlerini beğenmiyorsa bir ortodontisti ziyaret edebilirsiniz.

Sizin çocuğunuz hangi aşamada? Ağız bakımında ona nasıl destek veriyorsunuz?