Buzdolabı kuralları!

Sağlık
9/11/2018
Yiyecekleri buzdolabımıza nasıl yerleştirelim ve en iyi şekilde nasıl koruyalım?

Tüm evimizde, mobilyalarımızın yerleşiminden dolap içlerinin düzenlenmesine kadar hepimizin bazı kuralları var. Büyük olasılıkla buzdolabımızı da bu kuralların yansıması olarak düzenliyoruz. Ama yiyeceklerimizi sakladığımız ve koruduğumuz buzdolabımızı düzenlerken ekstra olarak dikkat etmemiz gerekenler olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Şimdi hep beraber bu kurallara bakalım...

 • Yiyecekleri buzdolabına uygun şekilde yerleştirmek son derece önemli; çünkü bu şekilde daha uzun ömürlü olabilirler, ayrıca bakteri de üretmezler. Birinci kural şu: Erken bozulabilecek yiyecekleri buzluğa en yakın raflara, daha uzun dayanabilecek olanları ise alt raflara yerleştirmeliyiz; çünkü buzdolabının rafları arasında sıcaklık farkı vardır. Sıralama şöyle olmalı: Buzluğa en yakın raflara et ve balıklar, sonraki raflara süt ve süt ürünleri, pişmiş yemekler, sebze-meyve konulmalı.
 • Çiğ ve pişmiş eti kesinlikle yan yana koymamalıyız. Çünkü çiğ etten, pişmiş ete bakteri bulaşma olasılığı vardır. Çiğ etleri buzdolabı poşetiyle sarıp bir tabağa yerleştirerek diğer yiyeceklerle temas etmesini de önlemeliyiz.
 • Deniz ürünlerini hava geçirmez kaplarda saklamalı ve en geç 2 gün içinde tüketmeliyiz.
 • Pişirdiğimiz ve az kalmış yiyecekleri dayanıklı ve kaliteli malzemeden yapılmış, mümkünse cam saklama kaplarına aktarmalı ve bu şekilde buzdolabına yerleştirmeliyiz. Ucuz plastikten yapılmış kapları veya yoğurt kaplarını asla bu amaç için kullanmamalıyız.
 • Satın aldığımız sebze ve meyveleri buzdolabına poşetle yerleştirmemeliyiz. Çünkü poşetler sağlıksızdır ve poşette kalan sebze ve meyveler daha çabuk bozulur. Maydanoz, nane, dereotu gibi aromatik bitkileri buzdolabına koymadan önce yıkayıp kurular ve kağıt havluya sararak saklama kaplarına yerleştirirsek hem ömürlerini uzatırız hem de kullanım öncesinde son derece rahat ederiz.
 • Sebze ve meyveleri bir arada yerleştirmemeliyiz çünkü bazı meyvelerin ürettiği etilen gazı, sebzelerin daha çabuk bozulmasına neden olabilir.
 • Yumurtaların kabuğunda çok sayıda bakteri vardır. Bundan korunmak için en iyi yöntem yumurtaları kendi kutularında tutup buzdolabının orta veya alt raflarında muhafaza etmektir. Buzdolabı raflarındaki yumurtalıklara yerleştirmek, kabuktaki bakterilerin diğer yiyeceklere bulaşmasına neden olabilir. Zaten yumurtayı olabildiğince az ellemeli, dokunduktan sonra da ellerimizi iyice yıkamalıyız.
 • Genelde sütlerimizi, buzdolabının kapısındaki raflara koyarız. Oysa bu son derece yanlış bir uygulama. Buzdolabının kapısı açılıp kapandıkça süt havaya maruz kalır. Bu nedenle sütleri, iç raflarda saklamalıyız.
 • Peynir ve tereyağı gibi yiyecekleri önce streç, ardından folyoya sararak kullanım ömürlerini uzatabiliriz.
 • Dondurulmuş olarak satın aldığımız ürünleri hemen derin dondurucuya yerleştirmeli, yiyeceğimiz zaman ihtiyacımız kadarını çözdürmeliyiz.
 • Buzdolabımızın periyodik temizliğini yaparken sabah veya akşam üstü gibi daha serin saatleri tercih etmeliyiz. Bu şekilde yiyeceklerimizin ısıya maruz kalmasını engellemiş oluruz. Ayrıca rafları dolaptan çıkarıp temizlersek dolabımızın kapağını da olabildiğince az açık tutmuş oluruz.
 • Elektrik kesilirse buzdolabının kapağını kapalı tutmalıyız. Bu şekilde buzdolabındaki yiyecekleri 4 saat boyunca soğuk tutabiliriz. Tam dolu bir derin dondurucuda ise 48 saat boyunca yiyeceklerimizi koruyabiliriz.
 • Son olarak buzdolabını tıka basa doldurmamalıyız. Böyle yaparsak havanın içeride dolaşmasını engellemiş oluruz.