Bir şehir efsanesi: Diş macunlarındaki renkli şerit

Sağlık
24/10/2018
Son zamanlarda diş macunu tüplerinde yer alan renkli şeritlerin, diş macununun içeriğine dair bilgi verdiğini söyleyen çeşitli yazılar ve videolar internette dolaşıyor. Konuya açıklık getirmek için bu renkli şeritlerin aslında ne anlama geldiğini paylaşmak istedik.

İddia edilenin aksine, diş macunlarındaki şeritler, diş macununun diş ya da genel sağlık için ne kadar iyi veya kötü olduğuna ya da diş macunun bitkisel mi yoksa kimsayal mı olduğuna dair bir bilgi vermiyor.

Aksine bu şeritler, ürünlerin paketlenme aşamasında fabrikalardaki makinelerin ya da robot kolların ürün paketinin nereden kesilmesi, katlanması ve kıvrılması gerektiğini anlaması sağlamak için pakete ekleniyor. Genellikle de makineler tarafından kolayca okunması sağlamak için, ürün paketindeki renklerden daha koyu bir renk seçiliyor.

Diş macunları ve diş macunu tüpleri farklı bantlarda hatta bazen farklı fabrikalarda üretilebiliyor. Upuzun bir diş macunu tüpü hayal edin… İşte bu renkli şeritler, makinelerin bu upuzun tüpü, kullandığımız diş macunu tüpleri gibi kesebilmesini sağlıyor.

Peki neden farklı renkler kullanılıyor?

Aslında bakarsanız ne renk kullanıldığının hiçbir önemi yok. Yeter ki makineler bu renkli şeritleri rahatça görebilsin. Hangi renk kullanıldığı markaya ya da üreticiye göre değişiyor. Eğer hala şüpheleriniz varsa, evinizdeki temizlik ürünlerine, süt kartonlarına ya da mısır gevreği paketlerine bir göz atın. Birden fazla üründe kare ya da dikdörtgen şeklinde benzer bir renkli şerit göreceksiniz.