0

Ağız ve Diş Sağlığının Genel Sağlıkla İlişkisi

Oral-B desteğiyle hazırlanmıştır.

Diş Hekimi Deniz Fındık Balcı’dan #Evdekal Ağız Bakım Önerileri

 

#EvdeKal’dığımız şu dönemde aslında temel önlemlerimizi alarak ve kişisel hijyenimize dikkat ederek, ağız ve diş sağlığımızı korumamız mümkün!

 

Hareketli hayatlarımızı geçici bir süre için geride bıraktık. Daha önce yaşadığımızdan daha yavaş, daha farkında ve zamanımızı yönetmek anlamında belki de daha “kuralsız” bir dönemden geçiyoruz. Günlük rutinimizi yeniden oturtmaya çalışırken bazı noktalarda dikkatli ve özenli davranmaz isek ağız ve diş sağlığımız risk altına girebilir.

 

İlk olarak unutmamamız gereken nokta ağız ve diş sağlığının, genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçası olduğudur. “Dişim ağrımıyor, o zaman bir problemim yok” şeklinde düşünmemiz gereklidir.

Diş sağlığının diğer hastalıklarla ilişkisi

 

Diş kökleri bulundukları yerde kemik dokusu ile çevrilidirler ve kemiğin üzeri diş eti ile örtülüdür. Doğal olarak her bireyin ağzında mikrobiyal dental plak olarak isimlendirilen bir bakteri topluluğu yaşamaktadır. Bu bakterilerin birçok türünün ağızdaki varlığı sağlığın sürdürülmesi açısından bir risk oluşturmazken; bazı türler diş etinden başlayan ve uzun dönemde sistemik, yani genel sağlık açısından olumsuz etkileri olan hastalıkların oluşmasında rol oynayabilirler. Diş eti hastalıkları genel sağlığımızı ilgilendiren hastalıkların birçoğu ile etkileşim içindedir. Bu hastalıklar arasında diabet (şeker hastalığı), kalp damar hastalıkları ve gebelik sırasında meydana gelebilecek bir takım komplikasyonlar da bulunmaktadır.

 

Dişler ne kadar süre fırçalanmalıdır?

 

Bu bilgiler göz önünde bulundurularak yapmamız gereken ilk şey uyandığımızda ve yatmadan önce dişlerimizi en az 2 dakika fırçalamaktır. Fırçalamadaki amaç mikrobiyal dental plağın kaldırılmasıdır. Bu süreçte klasik yumuşak uçlu fırçalar kullanılabileceği gibi plak kaldırma konusunda daha etkin olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış, ucu 3 boyutlu dönme ve titreşim hareketi yapan şarj edilebilir diş fırçaları da tercih edilebilir.

 

Çalışmalar süre tutulmadığı zaman diş fırçalama süremizin 1 dakikaya bile ulaşmadığını göstermektedir. Yeterli süre diş fırçalamak için izlenebilecek yollar: süre tutarak kullanıcıya bunu titreşimler aracılığıyla bildiren şarj edilebilir diş fırçalarının kullanılması, aynanın önüne 2 dakikalık bir kum saati yerleştirilmesi, telefondan kronometre açılması ya da sevdiğimiz bir şarkıyı arka fonda açıp şarkı boyunca diş fırçalamaya devam etmek olabilir.

 

Özellikle akşam yapılacak fırçalama sonrasında su dışında hiçbir yiyecek ve içecek tüketilmemesi çok büyük önem taşımaktadır.

 

 

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak

 

Diş fırçalama alışkanlığının pekişmesi için karantina süreci çocuklu ailelerde olumlu bir araç haline getirilebilir. Çocuklar annelerinin ve babalarının düzenli olarak diş fırçaladıklarını gördüklerinde, kendileri de diş fırçalama konusunda daha uyumlu hale gelmektedirler. Önceden, yoğun tempomuz yüzünden, bir arada geçiremediğiniz günün ilk dakikalarını bu dönemde bir arada geçirebilir ve çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırabiliriz.

 

Dişler nasıl fırçalanmalıdır?

 

Diş fırçalama sırasında yapılan hatalardan bir tanesi ise dişlerin sadece güldüğümüzde ve konuştuğumuzda görülen ön yüzlerinin fırçalanması ve diğer yüzeylerin ihmal edilmesidir. Bunun önüne geçmek için ağzı 4 parça şeklinde düşünmek uygun bir yaklaşım olabilir. Dişlerinizin orta hattından bir dikey çizgi çektiğinizi düşünün, alt ve üst çenenizin arasından ise yatay bir çizgi. Bu artı ağzınızı üst sağ, üst sol, alt sağ ve alt sol olarak ayıracaktır. Ağzın 1/4’lük kısımlarının her birini fırçalamak, dişlerin bütün yüzeylerini doğru ve yeterli şekilde fırçalamanıza olanak sağlayacaktır. Buna ek olarak dişlerinizin ön yüzeyleri kadar damak/dilinize bakan arka yüzeylerini ve çiğneme yaptığınız yüzeyleri de temizlemeniz gerekmektedir.

 

İki dişinizin birbirine bakan arayüz bölgesi de zor temizlenen bir alan olduğundan plak oluşumu ve birikimi açısından elverişli bir ortamdır. İdeal bir ağız diş temizliği yapıyor olmak için arayüz fırçası ve/veya diş ipi kullanarak bu alanları da temizlemeniz gerekmektedir.

 

Arayüz fırçası ince bir tel ve bu teli çevreleyen ince fırça tüylerinden oluşmaktadır. Her markanın farklı çaplarda arayüz fırçaları bulunmaktadır. İdeal olan boy bir aradan iki dişin yüzeylerine de sürtünerek geçecek fakat dokunuzu incitmeyecek kalınlıkta olandır. Normal şartlarda hekim önerisi ile doğru boyu seçmeniz mümkün olacaktır fakat bu dönemde kullanmak isterseniz çok kalın olmayan bir boyu alabilir ve ince kaldığı alanlar için daha kalın arayüz fırçalarını tercih edebilirsiniz. Fırça iki dişin arasından geçip karşı taraftan çıkacak şekilde arayüze yerleştirilmeli ve ileri geri hareket ettirilmelidir.

 

İki diş arasındaki bölgeyi temizlemek için kullanılabilecek diğer bir seçenek ise diş ipidir. Diş ipi kullanımı ne yazık ki birçok kişi tarafından doğru şekilde uygulanamamaktadır. İp kullanılırken amaç iki diş arasındaki boşluğa bakan diş yüzeylerini sıyırmak, o yüzeylere tutunmakta olan plağı uzaklaştırmak olmalıdır. Diş ipi iki diş arasındaki boşluktan geçirildikten sonra diş etine doğru kuvvet verilerek diş eti yaralanmamalı, ilgili dişlerin yüzeyine yaslanarak diş yüzeyi temizlenmelidir.

 

İdeal bir şekilde diş fırçalamak için arayüz bölgelerinin temizliğinin yapılması çok büyük önem taşımaktadır ve günlük rutinin bir parçası haline getirilmelidir.

 

 

Diş etinin durup dururken, diş fırçalama, arayüz fırçası ve diş ipi kullanımları sırasında kanaması ilgili bölgede bir enfeksiyon varlığını gösteriyor olabilir. Özellikle acil durumlar dışında diş hekimine gidilmesi uygun olmayan bu dönemde, kanama görülen bölgenin temizliğinin ihmal edilmemesi büyük önem taşımaktadır. Kanamanın nedeni vakaların çoğunda ilgili bölgede mikrobiyal dental plak varlığının yol açtığı diş eti hastalıklardır. Vücudun savunma sistemleri bölgedeki bakterilerden vücudu korumak için bu bölgeye savunma hücrelerini ulaştırmakta bu da bu alandaki damarlanmayı bozmaktadır. Plağın kaldırılması durumun ilerlememesi açısından alabileceğimiz en önemli önlemdir.

 

#EvdeKal’arak geçirdiğimiz bu günlerde herkese bol bol sağlık diliyor bu zor günlerin en yakın zamanda geride kalmasını umut ediyorum.

 

Diş Hekimi

Deniz FINDIK BALCI


Oral-B Pro-Onarım KV

 

0

Yorum ekle

İlginizi çekebilecek içerikler

Çerez Onayı