Oral-B'den Ağız Sağlığını Korumak İçin Faydalı İpuçları

Sağlık
4/06/2020


Oral-B’den Evde Ağız Sağlığınızı Korumak İçin Faydalı İpuçları

Evde güçlü ağız bakım alışkanlıklarına sahip olmak ağız sağlığımız için çok önemlidir.

AĞZINIZ – VÜCUDUNUZA AÇILAN KAPI

  1. Ağız sağlığınızın tüm vücudunuz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Artık yiyeceklerin neden olduğu bakteriler, yemek yedikten 20 dakika sonra dişler üzerinde plak oluşturmaya başlayabilir. Birçok insan plak tehlikesini hafife alır, bu yüzden günde iki kez plakları temizlemek önemlidir. Bunu yapmamanız sadece ağız sağlığınızın değil, sağlığınız üzerinde de ciddi bir etkiye sahip olabilir.

DÜNYADA 35-44 YAŞ ARASINDAKİ NÜFUSUN % 20’Sİ DİŞ VE DİŞ ETİ PROBLEMİ YAŞIYOR¹

AĞIZ SAĞLIĞI SORUNLARININ BİRÇOK SAĞLIK SORUNUYLA İLİŞKİLENDİRİLDİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

1.   Erken doğum, diyabet, kalp-damar ve solunum hastalıkları²

2.   Genel sağlık üzerinde etkisi olan fiziksel ve psikolojik hasar

 

AĞIZ SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ 3 BASİT ŞEY

Üstün plak temizleme sağladığı kanıtlanmış ürünlerle 2 dakika boyunca günde iki kez dişlerinizi fırçalayın, ulaşılması zor alanları temizlediğinizden emin olun. Şarj edilebilir diş fırçalarının plak giderme ve dişlerinizi sağlam tutma şansını arttırması açısından manuel fırçalara kıyasla klinik olarak üstünlüğü kanıtlanmıştır.³

  1. Dişleri güçlendiren, plak ve çürüklere karşı koruyup diş eti sağlığınızı koruyan bir florürlü diş macunu kullanın. Plağı ve gıda parçacıklarını temizlemek için diş aralarını fırçalamayı ve her gün diş ipi kullanmayı atlamayın.
  2. Fırça başlığınızı en az 90 günde bir değiştirin veya kıllar yıpranırsa daha erken. Diş fırçası yıpranmışsa etkili olmaz.
  3. Dengeli diş dostu bir diyete sadık kalın. Bu hem diş ve diş etlerinizi hem de genel sağlığınızı korumanızda önemli bir rol oynar. Şeker tüketiminizi sınırlayın ve yediğiniz yiyeceklere chia tohumu, brokoli veya havuç gibi yüksek lifli besinler ekleyin. Ana yemeklerinize sadık kalmaya çalışın ve atıştırmalıklardan kaçının.

 

EVDE ÇOCUĞUNUZUN AĞIZ SAĞLIĞINI KORUYUN

1.   Dişlerini günde iki kez iki dakika boyunca florörlü bir diş macunu ile fırçaladıklarından emin olun.

2.   Diş fırçalamayı eğlenceli hale getirin! Mesela banyoda çocuğun en sevdiği müziği çalmak kadar basit bir şey bile buna yardımcı olabilir.

3.   Şekerli yiyecek ve içecekleri azaltmaya çalışın. Tatlıları, sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirmek ve daha az atıştırmalık yemek, başlamak için iyi bir yol.


1 According to WHO

2 Li X, Kolltveit KM, Tronstad L, Olsen I. Systemic diseases caused by oral infection. Clin Microbiol Rev. 2000;13:547–558. doi: 10.1128/CMR.13.4.547.

3 Grender J, Adam R, Zou Y. The effects of oscillating-rotating electric toothbrushes on plaque and gingival health: A meta-analysis. Am J Dent. 2020 Feb;33(1):3-11.