Tatilde bir turist gibi görünmeyin

Güzellik
4/02/2020
Tatile çıkmak her türlü stil dilemmasını da beraberinde getirir. Turist olmak eğlenceli ve ilgi çekicidir ama turist gibi görünmeyi kimse istemez.

Bavulunuza tüm dolabınızı sığdıramazsınız. Dolayısıyla rahat, farklı ve uzun bir uçak, araba ya da tren yolculuğuna dayanabilecek türde kıyafetler seçin. Doğru kombinasyonlarla klişe bir turist gibi görünmekten kurtulabilirsiniz. Nerede olursanız olun, farklı şeyler iyidir. Turist statünüzü kontrol altında tutmak için yapabilecekleriniz:

Bu 7 adımı takip ederek tatilde de muhteşem görünün:

1. Güzel giyinin

Yabancı bir ülkeye tatile gitmek, ülkenizin elçisi gibi olmaktır.  Stilinizi gururla taşıyacağınız bir şeyler giyin. Kargo pantolonlardan ve eşofman altlarından uzak durun. Kendinizi en iyi şekilde sunun çünkü isteseniz de istemeseniz de, bir insanın karakteri kadar nasıl göründüğü de önemlidir. Giyinmek konusunda takıntılı olan ülkelerde güzel giyinerek daha iyi muamele görebilirsiniz.

2. Doğal renklerden vazgeçmeyin

Sık sık benzer kombinasyonları giyeceksiniz. Hatta yıkama şansınız olmayacak.  Doğan griler, siyahlar ve kahverengiler lekeleri saklayacaktır. Eşarpları da ihmal etmeyin. Hem taşıması kolay hem de şık. Ayrıca havuzda da pareo olarak kullanabilirsiniz. Gitmeden önce orada yaşayan halkın da nasıl giyindiğini araştırın.

3. Sabah ve akşam için farklı şekilde kullanabileceğiniz kıyafetler seçin

Mesela iyi kesin bir ceket hem gündüz hem akşam farklı bluzlarla ve pantolonlarla giyilebilir. Her kıyafetin vazgeçilmezi olabilir. Koyu renk kotlar, dar kumaş pantolonlar üzerine iyi kalite tişört ya da bluzlerle giyerek, havalı bir kolyeyle tamamlayabilirsiniz. Ayrıca blazer ceketi elbiselerin üzerine bile giyebilirsiniz.

Elbiselerinizi sıcak havada sandaletle, serindeyse botlarla tamamlayabilirsiniz. Eşyalarınızı bavula yerleştirmeden önce, yatağınızın üzerine serin ve her bir durum için giyeceğiniz kombinleri ayarlayın. Şu kuralı unutmayın: Eğer bir parçayı en üç defa giyemeyecekseniz yanınıza almayın.

4. Tişört ya da bluzlerinizde logo yada yazı olmasın

Bazı logolar şirin olabilirken, büyük beden spor kıyafetlerinizi, kurumsal logolu eşyalarınızı, esprili sloganlar ya da grafiklerle süslü tişörtlerinizi evde bırakın. Amaç havalı ve şık olmaksa bu kıyafetlerden uzak durun; sizi paspal gösterebilir.

5. Sır ayakkabılarda gizli

Seyahat farklı yerlerde ve zeminlerde yürümek demek. Kırık kaldırım taşları, tozlu patikalar ve tahmin edemediğiniz daha birçok zemin. Eğer tatilinizin çoğunu plajda geçirmeyecekseniz, parmak arası terliklerinizi unutun, ayaklarınız size teşekkür edecek.

Şık görünen yürüme ayakkabılarına yatırım yapın. Hem şık görünen hem de rahat birçok ayakkabı bulabilirsiniz. Beyaz ve yüksek tabanlı spor ayakkabılarını giymek zorunda olduğunuzu gösteren hiçbir kanıt yok!

6. Bel çantası takmaya cüret bile etmeyin!

Bu çantalar herhangi bir kıyafetin güzelliğini yerle bir edebilir. İçine harita, fotoğraf makinesi ve küçük bir şişe su sığabilecek çapraz çantayı tercih edebilirsiniz. Eğer dağa çıkmıyorsanız, sırt çantanızın aşırı büyük olmasına da gerek yok. Ayrıca büyük sırt çantaları hem sizi çabuk yorar hem de duruşunuzu bozar.

7. Stilinizi canlandıracak aksesuarlar

Aksesuarlar kişiselliğinizi gösterebileceğiniz boyalardır. Statement kolyeler, avize küpeler, desenli bir kemer ve doğru seçilmiş bir eşarp tatil koleksiyonunuzdaki sıkıcılığı yaratıcılıkla süsleyecektir.

Şimdi kendinizi (normalde sadece yerel halkın deneyimlediği) maceralara ve yeni deneyimlere açmanın zamanı! Tatiliniz emek verdiğinize değsin! 

Uçakla seyahatte nasıl giyinilmeli