Size en çok uyan rengi bulmanızın yolları

Güzellik
8/04/2020
Doğru renk seçimi, teninizi aydınlatarak bütün övgüleri toplamanızı sağlayabilir. Size en mükemmel şekilde uyan göz, yanak ve dudak rengi paletinizi bularak harika görünebilirsiniz!

Nötr

Buğday tenli kadınların ten rengi tipik nötr olarak kabul edilir. Bu nedenle buğday ten sahibiyseniz çeşitli renklerde giyinebilirsiniz. 

Soğuk ve nötr renk paleti

Bu renk paleti; beyaz, gümüş, platin ve fildişi renklerinin yumuşak tonlarını içerir. Şeker pembesi, bu renklerle çok güzel uyum sağlar; dudaklar ve yanaklar için de mükemmeldir. Soluk tenlere uygun diğer tonlar nane şekeri yeşili, pudra mavisi ve yumuşak menekşe tonlarıdır.

Koyu & Sıcak

Eğer teninizin güneşlendikten sonra altınımsı (yanık pembeden ziyade) bir renk alan doğal bir zenginliği varsa teninizin tonu sıcaktır. Çilek sarısı, sıcak sarı, içinde bakır veya altın gölgeler olan siyah saçlar da bu tanımlamaya uygundur.

Koyu & Sıcak renk paleti

Bu sıcak renk paletinin içinde karamel, altın, bal ve derin kahve tonları; sıcak pembe ve mercan ile dudaklar ve yanaklar için tuğla kırmızıları yer alır. Sıcak tenler, soğuk tenlere göre daha çok drama kaldırabilirler; bu yüzden derin kömür, çikolata ve siyahın tonlarıyla dramatik gözler yaratmayı deneyebilirsiniz. Sıcak, ten rengi ruj tonlarıyla ağır makyajınızı dengeleyebilirsiniz.

Solgun &Soğuk

Pembemsi yanaklarınız ve mavimsi solgun bir cildiniz varsa, soğuk tenlisinizdir. Eğer soğuk tenli olup, olmadığınızdan emin değilseniz, bileklerinizin içindeki damarlara bakın. Maviden ziyade yeşillerse soğuk tenlisinizdir.

Solgun & Soğuk renk paleti

Soğuk renk paketi leylağın, lavanta ve ametistin yumuşak tonlarıyla derin dut mavilerini içerir. Soğuk kırmızlar, deniz yeşilleri, pudramsı yumuşak pembeler ve gül tonları da uyumludur. Eğer doğuştan solgun bir tene sahipseniz hafif renkler kullanmaya dikkat edin.

Teniniz ne kadar solgunsa, uygulamanız da o kadar hafif olmalıdır. Koyu bir tene sahip değilseniz, koyu tonları dudaklara uygulayın. Terakota, kızıl ve turuncu gibi sıcak tonlardan ve özellikle de içinde sıcak kırmızılar veya sarılar olan tonlardan kaçınınız.

Koyu&Soğuk

Siyah tenlerin çoğunlukla mavi bir tonu vardır ve soğuk tonlar kategorisine girer. Koyu, soğuk tenlerde de böyledir. Koyu tenler daha az makyajla (bir miktar parlatıcı ve ışıltı yüz hatlarınızı göstermeniz için yeterlidir) idare edebilirler ama teniniz daha fazlasını gayet güzel kaldırabilecekken neden dramatik bir etkiden vazgeçesiniz?

 

Koyu & Soğuk renk paleti

Bu palet içerisinde derin erik, patlıcan, böğürtlen, mor ve denizci mavileri yer alır. Derin böğürtlen ve soğuk kırmızlar dudaklarınızda heyecan verici bir görüntü sağlar. Siyah tenli kişiler, soluk renkleri sürmekten kaçınmalıdırlar çünkü renklerin doğru ‘okunabilmesi' için daha derin tonlara ihtiyaçları vardır. Pırıltılı tonlar tene canlılık katarlar; ancak nadiren kullanmanız önerilir.

Sarışın&Sıcak

Sarışın olmanız, soğuk tenli olduğunuz anlamına gelmez; çoğu sarışın sıcak, buğday tenlidir. Eğer emin değilseniz bileğinizdeki damarlara bakabilirsiniz. Eğer yeşilden çok mavilerse sıcak tenlisinizdir. Gerçek bir şeftali ve krem etkisi bırakan mercan ve pembelerle teninizin canlandığını göreceksiniz. 

 

Solgun & Sıcak renk paleti

Çikolata kahverengilerine çok yakışan koyu, sıcak paletten farklı olarak soluk palet; daha çok kayısı tonlarına eğilimlidir. İçerisinde altın vuruşlar olan sarı, şeftali ve yeşil tonlar bu paletle en iyi giden yumuşak renklerdir. Dudaklarda mercan, şeftali, Hindistancevizi ve somon pembesi tonlarının kullanımı çarpıcı sonuçlar verir.