Hem modaya uygun hem de rahat pabuçlar!

Güzellik
28/02/2020
Bu önerilerle ayakkabı almak hem parmaklarınızı acıtmayacak hem de moda zevkinizin önüne geçmeyecek!

Yürümenin yaşamın bir parçası olduğu şehirlerde, kadınların ayakları gerçek anlamda zorlanabiliyor. Hem rahat hem de modaya uygun bir ayakkabı bulması epey zorlayıcı bir işe dönüşebiliyor. Genellikle kadınlar ya rahatlığı ya da modayı birinden diğerine tercih ediyor. Çünkü bir ayakkabıda ne özellikler olması gerektiğinden emin olamıyorlar. Etrafta koştururken ya da akşam için özel bir yemeğe giderken giyebileceğiniz rahatlıkta ve şıklıkta ayakkabılarınız olsun istemez misiniz? Önerilerimize kulak verin.

Genişlik önemli

Ayak parmaklarınızın sıkışmaması çok önemli. Bazı kalıplar geniş, bazıları dardır. İstediğiniz modelin geniş kalıplısını arayın. Dar ayakkabı giyerek parmakları sıkıştırmak baş parmağınızın eğrilmesi ya da sinir hücrelerinde tümör oluşması (nevrom) gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. O yüzden ayağınızın genişliğine göre ayakkabı seçmeniz önemli.

Ayakkabı numarası sadece bir sayıdan ibaret

Her tasarımcı ayakkabılarını üretirken farklı bir model kullanır. Ayak numaranızın 38 olması her 38 numaralı ayakkabının size uygun olduğu anlamına gelmez. O yüzden bir sonraki alışverişinizde numaraya takılmayın. Bir sayı altında ya da üstünde deneyerek hangisinin daha iyi olduğundan emin olun. En iyisi ayakkabı alışverişlerine tüm gün ayakta kaldıktan ya da yürüdükten sonra çıkmaktır. Ayaklarınız yorgun, şişkin ve hafif nemli olacak, bir ayakkabının verebileceği tüm rahatsızlıkları hissedeceklerdir. Ayrıca satın almak istediğiniz ayakkabıyı giyerek, bir süre mağaza içinde dolaşmanız da önemli. Ayakkabılarla vakit geçirdikçe ancak rahat mı değil mi anlayacaksınız.

Topuklu mu düz mü

Yüksek topuklar bizi seksi hissettirir ama çoğu da rahatsızdır. Ama rahat etmek için bütün topuklu ayakkabılardan sakınmanız gerekmez. Tüm kadınlar topuklu ayakkabı içinde hem seksi görünüp hem de çok rahat edebilir; tabii doğru topukla. Kendinizi rahat hissedene kadar farklı topuk boylarını ve tabanları deneyin. Dolgu topuklar denge ve yürüyüş rahatlığı sağlar. İyi dengelenmiş bir 11 pont topukla da rahat etmeniz mümkün.

Babetler ve dikkat edilmesi gerekenler

Spor ayakkabılar dışında, babetler de bir kadının rahatlık açısından en iyi arkadaşıdır. Fakat babetlerin bir sorunu var! Çoğu ayak tabanı desteğinden yoksun olan babetler, bazı kadınları acı içinde bırakabilir. O yüzden babetlerinizin içine taban koydurarak ayak tabanınızı desteklemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca tabanı kösele olan babetler ayakların nefes almasını sağlar. Eğer bütün gün mermer üzerinde yürüyorsanız, elbette kauçuk taban daha iyi olacaktır fakat aksi durumda köseleyi tercih edin. Kösele daha pahalı olabilir ama sağlıklı olması bir tarafa, uzun vadede daha ekonomik. Eskiyince yeni bir kösele tabanla değiştirebilir, babetinizin ömrünü uzatabilirsiniz. 

Sonuç olarak, moda için rahatınızdan ödün vermeniz gerekmiyor. Bu pratik önerileri uygulayın hem en son modaya uygun giyinin hem de ayaklarınızı mutlu edin!