Yıpranmış saçları onarmak için çözüm önerileri

Güzellik
24/10/2018
Bu ipuçlarıyla yaz sonrası yıpranan saçları nemlendirerek tekrar hayat kazandırın.

Yaz her zamanki gibi harika geçmiş olsa da, mevsim sonunda saçınız öyle hissetmiyor olabilir. Kuruma, kırılma ve yıpranma; saçı nemsiz bırakan sıcak havanın saçınızda yarattığı etkilerdir. Saçınız, bedeniniz gibi kendini yeniden onarma gücüne sahiptir fakat ona canlılığını geri kazanması için biraz destek olmanın da bir sakıncası yok.

Problem: Hava koşulları

Cildiniz gibi, saçınızın da güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalması saçı çevreleyen koruyucu kütiküllere zarar verir. Bu da kurumaya, kırıklara ve saç renginin solmasına yol açar.

Çözüm: Saç bakım yönteminizi değiştirin

Şampuanınızı ve kreminizi değiştirmeniz gerekiyor. Kışın saçı daha fazla nemlendirecek bir kreme ihtiyacınız olacak. Dalgalı saçlarınızda daha belirgin bukleler istiyorsanız ve elektriklenmeden rahatsızsanız Pantene Belirgin Bukleler Saç Köpüğünü deneyin. Pantene Belirgin Bukleler, eşsiz formülü sayesinde saçınızın kaybettiği protein yapıtaşlarını geri kazanmasına da yardımcı olur.

Problem: Tuz ve klor

Havuza girip çıktığınız bir yaz tatili, saçlarınızın sürekli olarak klorla yıkanması demek. Klorun yıprattığı saçlar sonbaharda kendini belli eder. Suyu dezenfekte etmek için kullanılan klor, saçta doğan yağları saç derisinden uzaklaştırır ve saç renginin bozulmasına yol açar. Ayrıca denizdeki yüksek tuz oranı da saçtaki nemin uçup gitmesine sebep olduğu için, yine saç rengi üzerinde negatif etkiye sahiptir.

Çözüm: Yağı dışarıdan alın

Saçlarınız sağlıklı görünmek için yağa ihtiyaç duyar. Maske olarak Hindistan cevizi yağı ya da Argan yağı kullanabilirsiniz. Pantene Argan Yağlı Elixir değerli argan yağını; Keratin Onarıcı E Vitaminli Yağ ise E vitaminini Pro-V formülü ile bir araya getirir. Saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Problem: Isı ile şekillendirme

Sürekli saç kurutma makinesi ya da maşa gibi ısıyla şekillendiren cihazlar kullanmak saç foliküllerine zarar verir ve kırılmalara, saç renginin solmasına hatta saçta incelmeye sebep olur.

Çözüm: Isı koruyucu sprey

Isı koruyucu sprey olmadan saçınıza ısı ile şekillendiren aletleri değdirmeyin. Pantene Isı Koruyucu Sprey deneyin. Duş sonrası her zaman ilk kurutma müdahalesini havluyla yapın. Eğer mümkünse saçınızın havayla kurumasını sağlayın. Islakken saçınızı taramayın.

Problem: Saçı gereğinden fazla yıkamak

Yazın sıcağı ve aşırı nem daha fazla duş almamıza sebep olur. Bu da saçtaki doğal sebumun atılmasına ve yağsız kalan saç derisinde irritasyona yol açar.

Çözüm: Daha az yıkamak

Sonbaharda saçınızı daha az yıkayarak saç derisinde iyileşme sağlayabilirsiniz. Zaman geçtikte yıkamalar arasında saçınızın daha az yağlandığını göreceksiniz. Eğer her gün yıkamak istiyorsanız, hassas ve nemlendiren bir şampuan seçmenizde fayda var.

Yıpranan saçlarınızı canlandırmak için siz neler yapıyorsunuz? Bizimle paylaşın! Pantene’in diğer önerileri için buraya tıklayın.