Sizin gibi annelerin kepekle nasıl başa çıktığını öğrenin

Güzellik
8/11/2018
Kepek probleminiz varsa, sizin gibi kadınların ve bazı uzmanların paylaştığı önerilere kulak verin. Şimdi şapkanızı çıkarabilirsiniz işte!

En sık rastlanan saç derisi sorunlarından biri olmasına ve kolayca tedavi edilmesine rağmen, kepek insanı çileden çıkarabilir. Özgüveni olumsuz etkileyen bu sorunla daha önce karşılaşmış annelerden ve uzmanlardan deneyimlerini paylaşmalarını istedik.

Kepeğe ben mi sebep oluyorum?

Kepek vücuttaki bir tepkime olabilir. Herkesin vücudunda bulunan Malassezia Globosa isimli bir bakteri, sebumu parçalara ayırarak doğal yağların yok olmasına yol açar. Bu da oleik asidin artmasına ve kepeğe sebep olur.

33 yaşında bir anne ve doktor olan Senem Hanım durumu şöyle anlatıyor: “Hafif şiddetteki kepek genellikle iyice durulamamaktan ya da temizlememekten kaynaklanır. Ölü saç derisinde biriken ürünler kepeğe sebep olur. Daha şiddetli kepek sorunu ise, deri psariyosisi yüzünden olur, bu hastalık bir tür egzamadır. Vücudun diğer bölgelerinde kuruluk görülebilir.

Öneri: Çinko içeren Head & Shoulders Klasik Bakım gibi bir kepek şampuanı deneyin. İyice duruladığınızdan emin olun. Çinko içeren kepek şampuanları Malassezia Globosa’nın aşırı üremesini engeller.

Stres yüzünden mi oluyor?

31 yaşındaki 2 çocuk annesi Didem Hanım, “Cildimin her zaman egzamaya eğilimi var fakat ne zaman stresli olsam bir bakıyorum, kafamı kaşımaya başlamışım” diyor. Stres tek başına kepeğe sebep olmaz ancak stresin getirdiği hormonal değişimler, kepek oluşumunu tetikleyebilir.

Öneri: Yoga ya da meditasyon gibi stres önleyici aktivitelere katılın. Yürümenin de strese iyi geldiği bilinmektedir.

Yediğim bir şey mi kepek oluşumuna sebep oluyor?

“Çok fazla ekmek ya da şeker tükettiğimde kepek olduğunu fark ettim” diyor, 29 yaşındaki Şebnem Hanım. Kepek çoğunlukla kandida mantarıyla ilişkilendirilir. Şekerli ve mayalı yiyecekler de kandida oluşumunu arttırır.

Öneri: Şekeri ve basit karbonhidratları diyetinizden çıkarın ve saçınızın durumunu izleyin. Çinko ve B vitaminleri saç derisini canlandırır. Ayrıca ıspanak, fasulye, somon balığı ve kabuklu deniz ürünleri de içerdikleri vitamin ve yağlardan dolayı kepeğe karşı etkilidir.

Kepekli saçımı nasıl şekillendirmeliyim?

Kepek sorununuz varsa kendinizi çok iyi hissetmiyor olabilirsiniz. “Saçımda kepek varken, sadece at kuyruğu yapıyordum. Çünkü açık bıraktığımda özellikle koyu renk giysilerde kepeği omuzlarımda görmek canımı sıkıyordu. Ayrıca toplayınca saçım bozulmasın diye kaşımamak daha kolay oluyor” diyor Pelin Hanım. Kendisi güzellik ve moda editörü. “Dağınık, düşük topuz kendimi güvende hissettiriyor” diye ekliyor.

Öneri: Klasik bir topuzu, örgü saç ile yapabilirsiniz. Hem şık olur hem de saç deriniz görünmediği için kepek dikkati çekmez. Tepede biraz gevşek bırakmak, köklerdeki kepeğin yukarı çıkmasını engeller.

Yapabileceğim bir şey var mı?

Eğer hassas bir cilde sahipseniz, evde saç bakım maskeleri yaparak, saç derinizi nemli tutun.

Öneri: Kaşıntıyı hafifletmek için şampuanınıza normal asprin eritip ekleyin. Kaşıntılı derideki inflammasyonu azaltarak rahatlatır.

Kepek için bir çözüm mü arıyorsunuz? Head & Shoulders ürünlerine ve önerilerine göz atın!