Sağlıklı saçlar ve saç derisi için altın kurallar 3

Güzellik
10/12/2018
Güzel görünümlü saçlar ve sağlıklı bir saç derisi için günün her saatini endişelenerek geçirmek zorunda değilsiniz.

Head & Shoulders uzmanlarının tavsiyelerini dinleyerek, saç derinizi sağlıklı, saçlarınızı güzel kılmak elinizde.

1. Saçlarınızı aşırı ısıyla kurutmayın

Peter Lux'e göre, saçlarınızı şekillendirme yönteminizin saç derisi dostu olup olmadığını kurutma biçiminiz belirliyor: "Eğer iyi bir saç kurutma makineniz varsa, ısı saçlarınıza eşit ve etkili bir biçimde uygulanır. Bu şekilde saçlarınızı kısa zamanda kurutabilirsiniz. Bu da saç derisi üzerindeki baskıyı azaltacaktır. İyi kalite, değişken ısı derecelerinde çalıştırabileceğiniz bir kurutma makinesi edinin. Saçlarınız ve saç deriniz buna değer. Hangi sıklıkta kullandığınızı düşünsenize!"

2. Kuaförünüze saçlarınız için en iyisinin ne olduğunu sorun

Gündelik saç bakımı rutininde kaybolup gitmek işten bile değil. Bu nedenle arada bir saçlarınızı bir uzmana gösterip tavsiye almanızda fayda var. Peter Lux, "Kuaförünüz saç tipinizi, saç derinizin sağlığını, kişiliğinizi, hayat tarzınızı, saçlarınızla ne kadar meşgul olduğunuzu gözden geçirerek size tavsiyelerde bulunacaktır. Onu dinleyin" diyor.

3. Islak saçlarınıza eziyet etmeyin

Peter Lux diyor ki: "Islak saçlar kolayca zarar görür. Bu yüzden yıkadıktan sonra saçlarınızı bir havluyla sararak fazla suyu alın. Saçlarınızı sert hareketlerle kurulamaya çalışmayın, çünkü bundan saçlarınız kadar saç deriniz de zarar görecektir."

4. Islak saçla uyumayın

Peter Lux, "Islak saçla uyumak saç deriniz için iyi değildir" diyor. Çünkü "Islak saçla uyuyarak, nemin saçlarınızda olması gerektiğinden uzun süre kalmasına neden olursunuz." Dr. Rene Rust ekliyor: "Ama hani nem saçlar için iyiydi diyerek itiraz ettiğinizi duyar gibiyim. Uyurken yaptığımız sert hareketleri hatırlayın. Saçlarınızı bu hareketlerle yastığa sürtmek istenmeyen şekillere ve dolaşıklıklara neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla nem, fungus adı verdiğimiz kepeğe neden olan bakterinin oluşmasına zemin hazırlar." Aynı şekilde havluyla kuruturken sert hareketler yapmak da saçlara zarar verir. Bu hareketleri en çok erkeklerin sevdiğini görüyoruz. Oysa doğru olan havluyla ve yumuşak hareketlerle saçlar üzerindeki fazla suyu aldıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakmaktır.

5. Saç bakımınıza yatırım yapın

Saçlarınızı taramak için geniş dişli bir tarak edinin. Ayrıca doğal liflerle üretilmiş bir fırçanız da olsun. Saçlarınızı ayırmak için saplı bir tarak edinmelisiniz. Bütün bu malzemeler saçlarınızı arzu ettiğiniz gibi şekillendirmeniz için gerekli. Fırçalarınızı sık sık gözden geçirin, eğer yenilenmeleri gerekiyorsa hiç ertelemeyin. Fırça ve taraklarınızı yalnızca kendinizin kullandığından emin olun. Taraklarınızın dişlerinin ve fırçanızın tellerinin yumuşak ama belirgin uçlu olmaları gerekir. Aşırı keskin ya da küt uçlar saçlarınıza ve saç derinize zarar verir. Yalnızca taraklarınıza özen göstererek saçlarınızın görünümünde yapabileceğiniz etkiyi gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

6. Saç derinizin hassasiyet derecesini anlayın

Belki de çektiğiniz bir dolu sıkıntının sebebi saç derinizin hassas oluşudur. Dr. Llyse Lefkowicz bu konuda şunları söylüyor: "Hassas saç derisi dış etkilere normal saç derisinden daha aşırı tepkiler verir. Sorun saç derisinin yapısından kaynaklandığı gibi, dış etkenler nedeniyle ortaya çıkan geçici bir hassasiyet de olabilir. Dış etkenlerden kastımsa tabii ki kullanılan kimyasallar, kirlilik, stres ve aşırı ısıya dayalı saç kurutma teknikleri." Size iyi bir haberimiz var: Head & Shoulders ile saçlarınızı yıkayarak hassas saç derinizin yaşadığı sorunların büyük bir bölümünü, hem de ilk yıkamadan itibaren kolayca çözebilirsiniz.

7. Pozitif düşünün: Her gün güzel saçlar!

Dr. Llyse Lefkowics, "Kepekli saçların bile her gün güzel ve sağlıklı görünebileceği yöntemler" var diyor. "Doğru şampuan ve şekillendiriciyi kullanın, saçlarınıza kepeklerin dökülüp görünmeyeceği bir şekil verin. İşte bu kadar."