Saçlarla ilgili 6 efsaneyi yıkıyoruz

Güzellik
6/11/2018
Saçlarınız harika bile olsa hepimiz zaman zaman güvensiz hissederiz. Saçlarınızdaki ışıltıyı hiç olmadığı kadar göstermenizi sağlacak uzman önerilerini ve tabii 6 efsaneyi burada bulabilirsiniz.

Efsane 1: Doğru saç ürünüyle kırıklardan kurtulabilirsiniz!

Gerçek: Malesef kırıklardan kurtulmanın tek yolu saçları kesmek.

Kırık scalar için tasarlanmış ürünler bir sonraki şampuanlamaya kadar, kırıkların daha az görünmesini sağlayabilir. En iyi yöntem oluşmalarını engellemektir. Şampuandan sonra mutlaka krem kullanarak kırıklarla mücadele edebilirsiniz. Ayrıca ısıdan, şekillendirme ürünlerinden uzak durmanız ve nazikçe taramanız önerilir.

Efsane 2: Saç boyamak saçı kurutur ve elektriklendirir 

Gerçek: Boyama esnasında ve sonrasında saçınıza iyi baktığınız sürece boya saça ciddi zarar vermez.

Boyaların içinde yer alan kremi muhakkak kullanın. Sonrasında Pantene Renk Koruyucu gibi, boyalı saçlar için tasarlanmış bir şampuan kullanmalısınız. Hem saçınıza hacim kazandırır ve nemlendirir hem de iki boyama arasında saçınızın rengini korur.

Efsane 3: Yaşlandıkça saç dökülmesi kaçınılmazdır

Gerçek: Her zaman değil, genetik yapınıza ve hormonlarınıza bağlıdır.

Kellik belirtisi, tıp dilinde androgenetik alopesi olarak bilinir ve saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Bu durum genellikle kalıtsaldır ve hormonel sebeplere dayanır. Doğduğumuz andan itibaren genetik olarak kel olup olmayacağımız bellidir. Normal bir insan günde 50-100 tel arası saç döker. Saç folikülleri daimi dinlenme sürecine girerse yeni saç çıkmaz ve bu genellikle genetik bir durumdur.

Efsane 4: Saçlardaki zayıflama genetiktir ve yaşlanmaya bağlıdır

Gerçek: Her ikisi de olabilir.

Yaşlandıkça dökülen her bir saç teli yerine daha ince bir saç çıkar. Bu da saç hacminin azalmasına ve esnekliğini kaybetmesine sebep olur. Beslenme ve bakımla bu süreci geciktirebilirsiniz.

Efsane 5: Saçım daha fazla uzamıyor

Gerçek: Saçınızın maksimum uzunluğu genetik faktörlere bağlıdır ve kişiden kişiye değişir.

Bazen saçlar belli bir uzunluğa ulaştığında kırılmaya başlar. Saç şekillendirme, sert tarama, ısıya maruz bırakma bu durumu tetikler. Saçınızı uzatmak istiyorsanız kısa saça göre daha fazla özen göstermeniz gerekir.

Efsane 6: Kuru saç, bir saç türüdür ve bunu değiştiremezsiniz

Gerçek: Saçta kuruluk, saç yeterince nemlenmediğinde oluşur. Yani sonsuza kadar kuru saçınız olacak diye bir kural yok.

Kuru saç, elektriklenmiş, cansız ve donuk görünür. Aşırı işleme maruz bırakmak, ısıyla şekillendirme, sert hava koşulları saçları kurutur. Pantene Onarıcı ve Koruyucu Saç Bakım Serisi kullanarak saçınızın nemini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz.