Hassas saç derisi hakkında bilmeniz gereken her şey

Güzellik
4/02/2020
Pul pul dökülen, kaşınan, hassas ve kızarık bir saç deriniz mi var? Hassas saç derisi rahatsız edici olabilir ama unutmayın dünyadaki erkeklerin @’ı kadınlarınsa `’ı yaşamlarında en az bir defa bu sorunla karşılaşıyorlar. İçiniz rahat olsun, bu sorunla başa çıkmanın birçok yolu var!

Hassas saç derisinin sebepleri

Kepeğin en önemli sebeplerinden biri saç derisinin kuruyarak döküntü ve kaşıntıya sebep olmasıdır. Normalde ciltte bulunan mantarın sayıca artması, egzama ya da beslenmeye bağlı kuruma gibi birçok sebebi olabilir. Daha da kötüsü kaşıntının saç derisini daha da hassas hale getirerek kepeği arttırmasıdır.

Kepek daha basit sebeplerle de oluşabilir. Sonuçta yüz ve ellerden sonra saç derisi en hassas derinin olduğu bölgedir. Dolayısıyla kolayca cilt sorunları yaşanabilir. Sabunlar, şampuanlar, suyun sertliği, deterjanlar, çevre kirliliği gibi birçok faktör kepek oluşumunu tetikleyebilir.

Bunun dışında kepek baş ağrısı ve migren yüzünden ya da regl ve hamilelik dönemindeki hormonel değişim sonucu da oluşabilir. Zorlu hava koşulları, stres, gıda alerjileri, dengesiz beslenme gibi faktörler de kepek oluşumuna sebep olabilir.

Saç derisinin hassas olmasına sebep olan birçok şey olduğu gibi, bu durumun birçok çözümü de vardır. Sizin için hazırladığımız liste ile saç derinizi rahatlatın!

  • Duş alırken suyun ılık olmasına dikkat edin. Çok sıcak suyla duş almak saç derisinin kurumasına ve kepek oluşumuna sebep olur.
  • Saç şekillendirme ürünlerine ara verin. Düzleştirilerden, kuaförden, saç spreyinden bir süre uzak durun.
  • Şampuanınızı saç derisi için formüle edilmiş Head & Shoulders Rahatlatıcı Aloe Vera Özlü Hassas Saç Derisi Bakım Şampuanı gibi bir şampuan ile değiştirin.
  • Yeteri miktarda su için. Sebze ve meyvenin dengeli olduğu bir diyete geçin.
  • Saçlarınızı sadece güneşin zararlı ışınlarından değil, rüzgardan ve aşırı soğuktan da koruyun.
  • Lavanta ya da biberiye yağıyla saçınıza duştan önce ılık suyla masaj yapın. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın.
  • Bunlar gibi pratik çözümler işe yaramazsa, cilt doktoruna görünüp profesyonel çözümler aramanızda fayda var. 



Head & Shoulders ile günlük saç bakım ritüeli