Dolgun saçların ve sağlıklı cildin sırrı: Beslenme, spor ve huzur

Güzellik
24/10/2018
Kadın güzelliği olgusu evrensel bir şey değil. Bir jenerasyondan diğerine, ülkeden ülkeye değişiyor; ayrıca moda ve kültürle de çok alakası var. O yüzden bir kadını güzel yapan şeyleri ortaya çıkarmak çok zor. Fakat, ipeksi ve dolgun saçlar dünyada nereye giderseniz gidin her kadının arzuladığı bir şeydir. Sağlıklı saçlar ve cilt için doğal yolları keşfedin.

Düzenli egzersizle hücre bölünmesini tetikleyin

Kozmetik ürünler ve şampuanlar dışında, dolgun saçlara ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın kısa yollarından biri de vücudunuz içeriden yenilemektir. Metabolizmadaki hızlanma saçları ve cildi korumaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli egzersiz yaşam biçiminize mutlaka eklemeniz gereken bir aktivite.

Terlediğinizde metabolizmanız hareketlenir ve hem saçların daha kolay uzamasını hem de cildinizdeki fazla yağın atılmasını sağlar. İş yerinde saatte bir esnemek, gün içinde asansör yerine merdiven kullanmak, yürüyüş, hafif koşu ya da yoga yapmak başlamak için adım olabilir. Hem fazladan ekipmana ihtiyacınız yok hem de çok zorlayıcı egzersizler değil.

Doğru porsiyon ve dengeli beslenme

Dengeli beslenme ve doğru porsiyon sizi daha sağlıklı hissettirmesinin yanında, saçlarınıza ve cildinize de iyi gelir. Sindirim için gerekli enzimler proteinlerdedir. Proteinler saç ve cildin yeniden oluşumunda kullanılır.

Ayrıca, güzel saçlar ve sağlıklı bir cilt için meyve ve sebze de şart. Çünkü protein enzimlerini bunlar aktive eder. Enzimleri almak için çaba sarf etseniz bile aşırı yemek yiyorsanız pek işe yaramazlar. Enzimler aşırı beslenme sonucunda sindirim için kullanılacak ve reaktif oksijen türlerinin detoks sürecine dahil olması engellenecektir.

Beş duyunuzu harekete geçirin!

Saçınızı ve cildinizi canlandırmak istiyorsanız sizin de canlanmaya ihtiyacınız var. Stres bedeninizde biriken bir şeydir. Kokuları, tatları, sesleri, ışığı ve güzelliği hissedebiliyor musunuz? Beş duyunuzu harekete geçirerek kendinizi yenilemeniz mümkün. Bu saçınızda ve cildinizde de olumlu etki yaratır.

Güneş ışığından faydalanın! Dinlenmek için vakit ayırın. Farkı hemen hissedeceksiniz. Tabii daha çok uyuyun demek istemiyoruz, önemli olan uykunuzun kalitesi. Sekiz saatlik bir uyku idealdir. Uykuya dalma vaktinin akşam 10.00 ile 02.00 arasında olmasına özen gösterin. Saç ve cilt sağlığını olumlu etkileyen büyüme hormonunun en çok bu saatlerde salgılandığı söylenir. 

Cildi ve saçları güzel olan kadınlar her zaman genç ve ışıl ışıl görünür. Sadece güzel görünmekle kalmaz aynı zamanda, saçları ve ciltleriyle güzellik zırhı içinde iyi de hissederler.