Cilt ve saç dostu

Güzellik
24/10/2018
Anti-aging özelliği olan argan yağı, yaşlanmayı geciktiriyor. Güçlü nemlendirme etkisiyle cildi ve saçı koruyor.

Argan yağı, anti-aging özelliği olan bir yağ; yani yaşlanmayı geciktirici etkisi var. Peki bunu nasıl sağlıyor? Bu sorunun cevabını vermeye öncelikle içeriğinden söz ederek başlamak lazım. Argan yağı yoğun miktarda E vitamini içeriyor; bu oran zeytinyağındaki E vitamininin tam 3 katı. Argan yağı ayrıca C, B1, B2, B5, B6, B9, B1 vitaminleri ile Omega3, Omega6 ve Omega9'a sahip. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, selenyum ise argan yağında bulunan mineraller. Böylesine zengin bir içeriğe sahip olan argan yağının çok güçlü bir nemlendirme etkisi var. Cilt tarafından kolaylıkla da emiliyor.

Cilt erkenden yaşlanmıyor

Aynı zamanda cildi ölü hücrelerden arındırıyor, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor, yumuşatıyor, soğuğun ve güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan görevi üstleniyor. Çatlak ve gerginlikleri önlüyor. Kahverengi noktalar, siyah noktalar, sivilceler üzerinde etkili. Çok önemli bir başka özelliği ise kırışıklıkları başarıyla azaltabilmesi. İşte tüm bu nedenlerle argan yağı kullananların cildi erkenden yaşlanmıyor.

Peki ya selülitler? Argan yağının kadınların en büyük problemlerinden biri olan selülite karşı önemli bir gücü var. Selülitler ve hamilelik çatlakları dahil çatlak izleri, argan yağının düzenli kullanımıyla etkisini yitiriyor, cilt tıpkı eski günlerdeki gibi esneklik kazanıyor. Argan yağı göğüs bakımında ve göğüslerin sıkılaşmasında da belirgin bir güce sahip. Ciltteki tahriş ve iltihaplanmaları azaltan argan yağı, egzama ve sedef hastalarına da öneriliyor.

Argan yağı, cilt bakımında olduğu gibi tırnak bakımında da etkili. Limonla karıştırılan argan yağının uygulandığı tırnaklar güçleniyor ve kırılmıyor. Argan yağı, eklem ve kas ağrılarının giderilmesine de yardımcı oluyor.

Sağlıklı ve hacimli saçlar

Bu yağın yüksek performans gösterdiği çok önemli bir diğer alan ise saçlar. Argan yağı kullanımıyla veya içeriğinde argan yağı bulunan saç ürünlerinin tercih edilmesiyle donuk, kuru, kırık saçlar çok kısa sürede köklerden uçlara kadar nem kazanıyor, pırıl pırıl parlıyor, güçleniyor ve hacimleniyor. Argan yağıyla kırıklara ve dökülmelere veda ediliyor.

Son bir not: Dünyada sadece Fas'ta yetişen argan ağacından elde edilen argan yağı, Faslılar tarafından hem bakım için hem de yemeklik yağ olarak kullanılıyor. Isıtılmadan tüketilmesi gerektiği için soğuk yemeklere ve salatalara dökülüyor. Kahvaltıda ekmekle de yeniliyor.