Başlangıç rengi ve tonu

Güzellik
6/11/2019
Daha iyi sonuçlar için, başlangıçtaki saç renginizi ve tonunuzu bilmelisiniz.

Gerçekten seveceğiniz bir renge ulaşmak için bilmeniz gerekenler; başlangıç renginiz yani mevcut renginiz ve tonunuz. İşte burada size uygun gölgelendirme önerileri bulacaksınız.

BAŞLANIÇ RENGİNİZ

Bir şeye nereden başlayacağını bilmek, konu özellikle saç rengiyse, o işi bitirmenin yarısıdır. Makyajı cildimize nasıl uyguluyorsak, saç boyamak da yap-boz parçalarını birleştirmekten çok daha kolay iki adımdan oluşur.

Saçınızı boyamak istediğiniz renge karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, mevcut saç renginizdir. Eğer saçınızda boya varsa bu durumda başlangıç renginiz, doğuştan olan renginiz değil, boyadıktan sonraki mevcut renginizdir.

Mesela, doğuştan orta kahverengi olabilirsiniz ama eğer şu anda açık kahverengi gölgeleriniz varsa, açık kahverengi sizin başlangıç renginiz olur. Peki, tüm bunlar saç rengini değiştirmek açısından ne anlama geliyor? Saç renginizle ilgili genel bir kural, eğer saçınızı daha önce hiç boyamadıysanız, saçınızın rengini değiştirmek istediğinizde başlangıç renginizden iki ton daha açık ya da daha koyu rengi elde etmek kolaydır.

Eğer mevcut saçınız orta kahverengiyse de daha açık bir kahverengi, koyu bir sarı ya da daha da koyu bir kahverengi elde edebilirsiniz.

Eğer saçınızda boya varsa, tonlamadan oluşacak kötü sonuçları önlemek için ancak iki ton koyuya ya da bir ton açığa geçebilirsiniz.

Eğer saçınızda gölgeler varsa veya mevcut renginizden iki ton açığa ya da koyuya geçmek istiyorsanız, bir kuaföre uğramanızı tavsiye ederiz.

SİZİN TONUNUZ

Ton farklı bağlamlarda farklı anlamlara gelir. Müzikte ton, kompozisyon uyumlu olduğunda, aynı anahtarda yazıldığında sonuç zevk vericidir. Bunun aksineyse uyumsuz tonlar bir araya geldiğinde zevkten bahsedilemez. Bu durum saç rengi için de geçerlidir. Saç ve cilt tonlarında sıcak ve soğuk tonlar vardır. Saçınızın sıcak ya da soğuk tonlu olması gerektiğini cilt tonu ve göz renginize göre belirlenir. İlk olarak düşünmeniz gereken ise hangi renklerle kendinizi mükemmel hissettiğiniz, hangileriyle daha çok iltifat aldığınızdır. Şanlıysanız bu renkler kendi tonunuzla aynı gruptadır.

Aşağıda göreceğiniz gibi, saç renginiz sıcak ya da soğuk olsun tonunuzu saç renginizle uydurmak görünümüz için çok önemlidir.

Sıcak Tonlar

Sıcak renkli insanlar yine altın ve bakır renk ailesinden olan sıcak tonlarla en iyi görünüme ulaşabilirler. Sıcak renkler farklı cilt tonu ve göz rengi kombinasyonları içerir; altın kahve saçlar, açık cilt tonu, ela gözler; altın sarı saçlar açık, şeftali cilt tonu; esmer bir cilt tonu ise siyah saçlar ve kahverengi gözlerle uyumludur. Kızıllar da genellikle bu kategoridedir; ciltleri ise sarıya dönük bir tondur.

Pembe yerine şeftali tonları size daha mı çok yakışıyor?  Altın takılardansa gümüş takılarla daha mı iyi görünüyorsunuz? O zaman muhtemelen sıcak renklisiniz.  Yani gölgeleriniz sıcak tonlardaysa saçınız altın, bronz ve bakır renklerinde olmalı. Kırmızı ya da altın rengi gibi tonlar, saç renginize sıcaklık katar.

Soğuk Tonlar

Soğuk renkli insanlar yine mavi ve mor renk ailesinden olan soğuk tonlarla en iyi görünüme ulaşabilirler. Soğuk renkler farklı cilt tonu ve göz rengi kombinasyonları içerir; koyu renk saçlar, açık cilt tonu ve mavi gözler; sarı saçlar, beyaz cilt tonu ve mavi gözler; çok esmer cilt tonu ise siyah saçlar ve koyu kahverengi gözlerle uyumludur. Cilt pembemsi bir tonda olacaktır.

Deve tüyü rengindense lacivert size daha mı çok yakışıyor? Altın takılardansa gümüş takılarla daha mı iyi görünüyorsunuz?  O zaman muhtemelen soğuk renklisiniz. Yani gölgeleriniz soğuk tonlardaysa, saçınız kül, platin ya da şampanya renklerinde olmalı. Soğuk tonlar saçtaki turunculaşmayı azaltarak, saçınıza daha iyi bir görünüm kazandırır.