Merve Özkaynak: Nude makyaj ile doğallığı yakalamak

Güzellik
18/03/2019
Doğal güzelliğin oldukça revaçta olduğu son günlerde nude makyaj da en popüler günlerini yaşıyor.

Açık renklerin hakim olduğu bu makyaj uygulaması minimal tarzla da uyum içerisinde. Yüzünüzde hiç makyaj yokmuş gibi görünen nude makyaj tekniği yaz mevsiminde de sıkça tercih ediliyor. Nude makyajın en önemli başrol oyuncuları ise parlamayan mat ürünler ve doğal minerallerden yapılmış makyaj malzemeleri. 

İşte nude makyaj ile doğallığı yakalamanın ipuçları:

  • Nude makyaj tekniğinin en önemli adımlarının başında temiz ve bakımlı bir cilde sahip olmak geliyor. Bu yüzden cilt bakımını düzenli olarak yapanlar avantajlı durumda.
  • Nude makyaja başlarken cildinizi temizleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Temiz cildin üzerine uygulayacağınız nemlendirici ile cildinizin daha bakımlı ve pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Cildinize hafif bir renk vermek için cilt tonunuza uygun bir bb veya cc krem uygulamalısınız. Hafif formüllü açık renkte bir fondöten de işinizi görür. Yoğun kıvamlı fondötenlerden ise nude makyaj uygulamasında uzak durmalısınız. Bu tip fondötenler nude makyajın vermek istediği efekti yok eder.
  • Cildinize eşit miktarda uyguladığınız fondötenden sonra elmacık kemiklerinize az miktarda aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Alnınızın orta kısmına ve burun kemiği üzerine de aydınlatıcı uygulayarak bütün bir görünüme kavuşabilirsiniz. Doğal tonlarda uygulayacağınız allık ile yanaklarınıza hafif bir renk verebilirsiniz.
  • Kirpiklerinizi kirpik kıvırıcı kullanarak kıvırabilir ve üzerine tek kat maskara uygulayabilirsiniz. Göz altlarınıza cildinizle uyumlu bir kapatıcı ile aydınlık verebilirsiniz. Göz farı olarak ise ten rengine yakın renkte bir far seçebilirsiniz.
  • Dudaklarınız için ilk önce dudak nemlendiricisi uygulayarak dudaklarınızı pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Daha sonra nude renklerde tercih edeceğiniz bir ruj ile dudak makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
  • Yüzünüzdeki parlamayı önlemek içim makyajın son adımı olarak transparan bir pudra ile makyajınızı sabitleyebilirsiniz.
  • Yaz akşamları ise nude makyajınızı hafif simli farlar ve allıklarla daha ışıltılı bir hale getirebilirsiniz. Göz pınarlarınıza uygulayacağınız simli bej rengi far ile gözlerinize çekici bir görünüm verebilir, dudaklarınıza parlatıcı uygulayarak daha göz alıcı bir görünüme kavuşabilirsiniz.